Zorlu 2020 gelişmekte olan piyasaların 2021 temalarını belirleyici

2021'de toplamda 30 trilyon doları veya küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık% 34'ünü oluşturan gelişmekte olan ekonomilere hakim olmaya devam edecek birkaç tema var.

Yatırımcılar ve stratejistler arasında 2021'in bir Devamlı iyileştirme yılı. Görüşler bir yana, gelişmekte olan piyasalar için bazı riskler yakında ortadan kalkmayacak.

Koronavirüs salgını, aşılar ve merkez bankası büyüklüklerinin tetiklediği türbülansın ekonomileri canlandıracağı konusunda iyimserlik olsa da, gelişmekte olan ekonomilerde dikkatle izlenmesi gereken durumlar var.

 1. Aşı Geliştirme

2020'de küresel ekonominin çoğunu durma noktasına getirdikten sonra, Ani Çok aşının pandemiyi Denetim altına almaya Muavin olacağına dair artan bir iyimserlik var. Tekrar de HSBC Holdings Plc gibi bankalar, yükselen piyasalardaki mevcudiyet ve dağıtım, gelişmiş emsallerinin gerisinde kalabileceği için Çok Çok coşkuya karşı uyarıda bulunuyor. Varlıklı ülkeler koruma için kapsamlı tedarik anlaşmaları sağlayabilirken, birçok gelişmekte olan Memleket, aşıları karşılanabilir hale getirme sözü veren uluslararası gruplara güvenmek zorunda kalabilir. Bunları taşıma, dağıtma ve yönetme lojistiği, her ülkede bulunmayabilecek gelişmiş altyapı ve tıbbi uzmanlık gerektirir.

 1. Para Politikası Getirilerinin Ölçülmesi

Gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankaları, bu Sene faiz oranlarını 2008 mali krizinden daha Çok düşürmek için gelişmiş emsallerini takip ediyor. rahat. Hatta birkaçı, tahvil satın alarak, geliştirilmiş piyasa oyun kitabından bir sayfa bile uygulamaya koydu. Londra'daki BNP Paribas Varlık Yönetimi'nin gelişmekte olan piyasalar başkanı Jean-Charles Sambor'a göre, aşılar piyasaya sürüldükçe ve enflasyon riski arttıkça, bazı Politika yapıcılar rotayı tersine çevirmek için baskı altına girecek ve bu tema 2021'de daha da öne çıkacak.

 1. Borç Dağı

Gelişmekte olan piyasalardaki benzeri görülmemiş teşvik borç seviyeleri Bütün zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Mesele Brezilya, koronavirüsün etkisine karşı koymak için gayri safi yurtiçi hasılasının% 8'ine eşdeğer bir harcama yapıyor. 2021'de odak noktası muhtemelen bu tür ülkelerin borçlarını nasıl ödeyeceklerine dönecek. Zaten Kaygı verici işaretler var. Moody's Yatırımcılar Servisi, Türkiye 'nin 2020'de geçen yılın borç yükünün% 32,5'inden GSYİH'nın% 40'ından Çok olduğu tahmin ediliyor. Cenup Afrika'nın kredi notları kötüleşen borç dinamikleri nedeniyle düşerken, Kolombiya'nın genişleyen açıkları “yatırım yapılabilir” notunu riske atıyor. Fitch Ratings, on yıldan Çok bir süredir gelişmekte olan Avrupa piyasaları için en yüksek net negatif görünüm dengesine sahipken, Oxford Economics, yükselen hükümet borcunun Latin Amerika'nın toparlanmasını yavaşlatacağını söylüyor.

 1. Biden'in Gelişi

Joe Biden'in ABD başkanlığı Seçimlerdeki zaferi yükselen piyasaları güçlendirdi, ancak uzun vadede birçok gelişmekte olan Memleket için yönetiminin Müspet olmayacağına dair endişeler artıyor. Yatırımcılar, Biden'in yönetimi altında daha sert bir baskı uygulanacağından korktukları için, ABD seçimleri öncesinde Rus rublesi Kıymet kaybetti. Biden'in "otokratik" olarak nitelendirdiği " Türkiye Recep Tayyip Erdoğan'a ve Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz'e daha Güç bir Vakit hazırlanıyor. Eurasia Group'a göre, Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır Dahil olmak üzere ülkelere karşı söylem güçlendirilirken nükleer Etkinlik durduruluyor. görülecek tek büyük Memleket oldu. 2021'de toparlanmaya devam edeceği tahmin ediliyor. State Street Global Markets ve JPMorgan Asset Management, Biden yönetiminin Çin ile ticarette daha yumuşak bir duruş sergileyeceğini öngörenler arasında. Aynı zamanda, Çin'in ekonomik gücünü yeniden kazanması, onu küresel sahnede daha da cesaretlendirebilir ve jeopolitik gerilimleri şiddetlendirebilir. olmaya devam ediyor. Maybank Kim Eng Research'e göre, Tayland'daki demokrasi yanlısı gösteriler, tüketime dayalı bir toparlanma olasılığını dışlamakla tehdit ediyor. Komşu Malezya'da, Başbakan Muhyiddin Yasin, bir liderlik sınavından kıl payı kurtulan Başbakan Muhyiddin Yasin, seçim çağrısı yapması için artan bir baskı altında. Avrupa'da, Polonya kürtaj yasağı nedeniyle protestolarla karşı karşıya kaldı. Latin Amerika'da Martin Vizcarra'nın beklenmedik devrilmesinin sokak protestoları dalgasını tetiklemesinin ardından, Peru hükümeti istikrar için çalışırken Şili anayasasını yeniden yazma sürecine girecek.

 1. Latin Amerika’nın yeniden yapılandırılması birkaç adım arttı. Arjantin ve Ekvador tahvil sahipleriyle anlaştı, ancak coşku uzun sürmedi. Arjantin tahvilleri, hükümetin ekonomik büyümeyi canlandırma kabiliyetine ilişkin endişeler üzerine Kıymet kaybetti ve ülkenin Uluslararası Para Fonu ile müzakereleri önümüzdeki Sene için odak noktası olmaya devam edecek. Ekvador'un borcunun, solcu aday Andres de Interface'in İstikbal Sene başkanlık oylamasında kullanılacak muğlak kazanç sağlayabileceği spekülasyonu üzerine kullandığı Amherst Pierpont Securities LLC, 2021'de fiyatların Baş aşağı oynaklığını artıracağını söyledi. [19659018] Türkiye'de dikkatlice [19659005] Türkiye 2020 Lira, Arjantin pesosu dışındaki rakiplerinden daha Çok Kıymet kaybettiği için manşetlerde Mühim bir yer aldı. Kasım ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın merkez bankası başkanını görevden almasının ardından faiz artırımları başladı. Erdoğan daha piyasa dostu politikalar izlemeyi vaat ederken, yatırımcılar duruş değişikliğinin gerçek olduğuna dair daha Çok Delil bekliyor olacak. Goldman Sachs Group Inc., güveni yeniden sağlamak için daha Çok Politika sıkılaştırması gerektiğini söylüyor. ABD'nin Nihayet yaptırımları Müspet beklentiler oluşturmaya pek Muavin olmuyor.

  1. Afrika'da Sorun

  Zambiya'da bir borç krizi patlak verirken, yükselen piyasalardaki yörünge 2020'de yeni bir önem kazandı ve bu, yatırımcılara dünyanın en Fukara kıtasındaki mali sıkıntıları hatırlatıyor. olmuş. Zambiya, tahvil sahiplerinin faiz ödemelerini dondurmayı reddettiği 2012'den beri yoğun borçlanmanın ardından, salgın sırasında Afrika'da temerrüde düşen ilk Memleket oldu. Hükümet IMF ile görüşmelerde bulunuyor ve bütçenin güvenilirliğini Art kazanma sözü verdi. Dünya Bankası Baş ekonomisti Carmen Reinhart, birçok düşük gelirli ekonominin ve birkaç yükselen piyasanın risk altında olduğunu düşünüyor.

  1. Etik Yatırım

  Çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) kriterleriyle bağlantılı yatırımlar bu Sene Anne akım olma yolunda bir adım attı. ve 2021'de ivme kazanmaya hazırlanıyor. ESG odaklı Pay senetleri ve tahviller, koronavirüs satışları arasında geleneksel emsallerden Çok daha iyi performans gösterdi. Bu Sene gelişmekte olan dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve şirketler, gelirleri insan ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan borç bonolarına benzeri görülmemiş miktarda talep gösterdi. Bloomberg Intelligence'a göre, düşük karbonlu ve fosil olmayan varlıklar, çevresel girişimlerin açık sözlü bir destekçisi olan Joe Biden ve Çin'in iklim değişikliğini ele alma konusundaki yeni taahhüdüyle önümüzdeki Sene daha iyi performans gösterebilir.

  Bloomberg

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free online course