Zeytinyağı ithalatı sorusuna ‘ticari sır’ yanıtı

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Zeytinyağı ithalatı sorusuna ‘ticari Giz’ yanıtı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Suriye’den getirdiği zeytinyağıyla ilgili bilgileri geçen Sene açıklarken bu Sene “ticari sır” gerekçesiyle sakladı.

Cumhuriyett’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP Manisa Mebus Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, ihraç kaydıyla getirilip iç piyasaya sürüldüğü ortaya çıkan zeytinyağının yerli üreticiyi mağdur ettiğini belirterek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den bu yılki rakamları açıklamasını istedi. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, 2018’den itibaren Suriye’den ihraç kaydıyla zeytinyağı getirmeye başladı. 

Bu ithalatın hasat döneminde yapılması yerli üreticinin tepkisini çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı, getirilen zeytinyağının sadece 5 bin ton olduğunu ve bunun 200 bin ton zeytinyağı üreten Diyar için sorun yaratmayacağını iddia etti. Ancak rakamın doğru olmadığını düşünen CHP’li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun bilgi edinme yasası kapsamında yaptığı başvuruda bu rakamın 26 bin ton olduğu ortaya çıktı. 

Bakırlıoğlu, bu Sene da geçen aylarda yapılan hasat döneminde Suriye’den ne kadar zeytinyağı ithalatı yapıldığına ilişkin bilgi almak için Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne başvurdu. Gelen yanıtta talep edilen bilgilerin Türk Ticaret Yasası’na göre ticari Giz kapsamında olduğu belirtildi. Yani geçen Sene açıklanabilen veriler, bu Sene ticari Giz kapsamına sokuldu. Soru önergesine de Ticaret Bakanlığı tarafından “Saklı kararname olduğu” gerekçesiyle herhangi bir Cevap verilmedi.

‘İÇ PİYASAYA SÜRÜLÜYOR’

Bakırlıoğlu, Suriye’den ihraç kaydı ile getirilen zeytinyağlarının iç piyasaya sürüldüğünü söyleyerek “Haksız rekabete Neden olan bu Durum zeytin üreticisini mağdur ediyor. Amacın Afrin bölgesindeki zeytin üreticisini korumak olduğu söyleniyor. Böyle bir durumda ticari sırdan bahsedilmesi doğru değil. Cumhurbaşkanlığı görevlendirilmesi ile bu işlemler yapılıyor. Birlik artık çiftçi kuruluşu olmaktan Çok arpalık oldu” dedi.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*