Yönetim Kurulu Üyesi Nedir?

Yönetim Kurulu Üyesi Nedir Anlamı Tanımı Görevi
Yönetim Kurulu Üyesi Nedir Anlamı Tanımı Görevi

Yönetim Kurulu Üyesi Nedir :  Bir Yönetim Kurulu Üyesi, bir firmanın yönetim kurulunda yada bir kuruluşun denetim kurulunda seçilmiş bir katılımcıdır. 

Bir firmanın yönetim kurulu, firmanın başlığına ilişkin kararlarla görevlendirilen yönetim organı olarak tanımlanır. Bir tüm olarak iş birliği için kilit kararlar, Kurulun düşünce birliğinden gelir.

Yönetim Kurulu Üyesi Ne Demek?

Kurul üyesinin tanımı nedir?  Yönetim Kurulu üyeleri, şirket hissedarları tarafınca seçilir ve bu vizyonu uygulamak ve bu vizyonu uygulamak suretiyle baş memurları atamakla mesuldür. 

Kurulun her üyesi, performans, tehlikeli sonuç engeller, geri dönüşler ve gelecekteki strateji tartışmalarının yer almış olduğu yönetim kurulu toplantılarına katılmaktadır. Başka bir deyişle, firmanın küresel yönünden sorumludurlar.

Her üyenin kendi dikey meselesini (iş kapsamını) sorunları ve zorluklarıyla beraber bilmesi gerekir. Ek olarak, iş bölümleriyle ilgili herhangi bir problemi öteki üyelere sunmaktan da mesuldür, bundan dolayı bir çözümü tartışabilirler. 

Tüm üyeler bir çözüm üstünde beyin fırtınası yapar ve oylamaya sunar. Üyelerin çoğunluğunun çözüm üstünde aynı fikir olması durumunda, netice operasyonel bir rehber ve firmanın ilerleyeceği stratejisinin temel bir bileşeni haline gelir.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Ufak bir banyo fayansı şirketinin daha büyük rakipleriyle rekabet etmekte zorlandığını varsayalım. Üst düzey yöneticiler envanter ve satış sorunlarını görür ve bu mevzuyu yönetim kurulu üyelerine sunmaya karar verir. Şimdi, kurul üyelerinin problemi araştırması ve ihtimaller içinde bir çözüm bulması sorumluluğu haline geliyor.

Yönetim kurulu pazar, tüketici talebi, rakipler, rakip ürünler ve sanayi fiyatlandırma yapılarını inceler. Üretim maliyetlerini yeterince düşüremedikleri için rekabet edemeyeceklerini sanıyorlar. Böylece, firmanın vizyonunu değiştirmeye karar veriyorlar ve mutfak fayansları üretmeye başlıyorlar şu sebeple üretim kapasiteleri bu sektör için oldukça daha uygun.

Kurul, stratejik kararlarını firmanın yeni hedeflerini gerçekleştirmeye süregelen baş yetkililerle paylaşmaktadır.

Özet Tarif

Yönetim Kurulu Üyelerini Tanımla: Yönetim Kurulu Üyesi, bir organizasyonun yönetim organının kurucu üyesi anlamına gelir.

Zenpara hakkında 577 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*