Yönetim Kurulu Toplantısı Nedir?

Yönetim Kurulu Toplantısı Nedir Nasıl Yapılır Zenpara
Yönetim Kurulu Toplantısı Nedir Nasıl Yapılır Zenpara

Yönetim Kurulu Toplantısı Nedir : Bir yönetim kurulu toplantısı, bir yönetim kurulu topluluğunun resmi olarak toplanmasıdır. Kamu yada hususi, kar yada kar amacı gütmeyen kuruluşların bir çok sonunda Yönetim Kurulu olarak malum bir kurum tarafınca yönetilir. Bu organın üyeleri, stratejik mevzuları tartışmak için döngüsel olarak toplanır.

Yönetim Kurulu Toplantısı Ne Anlama gelir?

Bir yönetim kurulu toplantısı sıklık, süre, asgari nisap ve gündem ile ilgili kendi kurallarını uygulama eğilimindedir. Üyeler genel olarak Yönetici olarak bilinir ve anonim şirketlerde hissedarlar tarafınca seçilir. Yöneticiler kuruluşun içinden, bilhassa üst düzey yöneticiler grubundan, bununla birlikte dışarıdan da sanayi uzmanlarından ve güvenilir kişilerden seçilebilir.

Bazı durumlarda, işletme sahipleri karar verirse yönetim kurulu toplantılarına Yönetici olarak da katılabilirler. Bir yönetim kurulu toplantısı, toplantıyı yöneten bir Başkan ve ilgili tüm kararların doğru şekilde belgelendirildiğine dair notlar ve güvence veren bir Yazman olma eğilimindedir.

Ek olarak Bakınız : Yönetim Kurulu Üyesi Nedir?

Yönetim kurulu toplantısının aslolan görevi, aşağı çekilmemesi ihtiyaç duyulan stratejik kurumsal mevzular hakkında nihai kararları vermektir. Yönetim Kurulu toplantıları çoğu zaman firmanın değişik operasyonel ve yönetimsel alanlarıyla ilgili kilit performans göstergelerini izler. Ek olarak küresel bütçeleri onaylar ve izlerler ve kilit yöneticilerin seçimi ve görevden alınması mevzusunda kararlar alabilirler.

Kurumsal Yönetim Kurulu Toplantısı Örneği

ZenTech A.Ş. Istanbul’da etkinlik gösteren büyük bir şirkettir. Türkiye dışındaki uygun fiyatlı bilgisayarlara monte edilen donanım parçalarını yapım eder ve satar. Şirket her iki ayda bir yönetim kurulu toplantısı yapar ve yönetim kurulunun beş yönetmeni vardır. Bunlardan biri İcra Kurulu Başkanı, diğeri eski bir Operasyon Müdürü ve öteki üçü teknoloji, finans ve pazarlama alanlarında iyi malum uzmanlardır.

Mart 2016’da, Kurul üç ayda bir toplandı. Üyeler örgütsel bir tekrardan tasarımın gerekliliğini tartıştılar. İcra Kurulu Başkanı ve iki dış direktör, mevcut organizasyon yapısının karmaşık bir pazar ortamından meydana gelen artan zorluklara etkili bir halde cevap vermemesine karşın. 

Kurul bütçeyi değerlendirdi ve danışmanlık hizmetlerini işe almak ve böylece bu mühim görevi süratli bir halde ele almak için belirli bir miktar ayırmaya karar verdi.

Böylelikle Kurul, firmanın performansını etkileyen, başka türlü sıkıntılı bir mevzuya çözüm sunma olanağına haiz oldu.

Zenpara hakkında 1683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*