Yönetim Kurulu Nedir?

yönetim kurulu nedir anlamı tanımı ve özellikleri zenpara
yönetim kurulu nedir anlamı tanımı ve özellikleri zenpara

Yönetim Kurulu Nedir :  Bir yönetim kurulu, bir firmanın faaliyetlerini hissedarlarının lehine değerlendirmekle görevli olan seçilmiş yada atanmış bir üyeler grubunu temsil eder  .

Yönetim Kurulu Nedir?

Yönetim kurulunun tanımı nedir?  Yönetim kurulu tüm kuruluşlar için zorunludur – hususi, kar amacı gütmeyen yada devlet. Bu sebeple firmanın siyaset ve eylemlerinden görevli tutulur. Mesela, bir kurum tüketicilere ve kamu yararına zarar verecek şekilde sorumsuz bir halde hareket ederse, yönetim kurulu üyeleri kuruluşların faaliyetlerinin neticelerinden görevli tutulur.

Genel olarak, bir kurul, yönetim kurulu ile firmanın paydaşları içinde sorumlulukları ve hakları ile ilgili açık ve zımni sözleşmeleri ve çatışan menfaatlerin bulunmadığından güvenli olmak için operasyonlarını izlemeye ve denetim etmeye ilişkin usulleri içeren kurumsal yönetim çerçevesinde hareket eder. paydaşlar içinde (yönetim, çalışanlar, müşteriler, hükümet, topluluk).

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Kurul, yönetim performansını değerlendirmek, icra tazminatına karar vermek, bir satın alma yada birleşme olasılığını değerlendirmek, temettü politikasına karar vermek ve hisse senedi opsiyon politikası oluşturmak için yönetim kurulu toplantılarına katılır. Kurul, şirket ortakları adına bir itimat deposu olarak hareket etmekte   ve haklarını korumak istemektedir.

Bir yönetim kurulu üyesinin ek görevleri içinde bir örgütün amaç ve hedeflerini belirlemesinde destek olmak, görevlerini yerine getirmede üst düzey yöneticileri desteklemek ve kuruluşun etkin operasyonları gerçekleştirmek için kafi kaynaklara haiz olmasını sağlamak bulunmaktadır. 

Genel anlamda, yönetim kurulu belirli karar alma projelerine adanmış ayrı komiteler düzenler. Mesela, icra tazminatı sorunları tazminat komitesi tarafınca ele alınmaktadır; Potansiyel birleşme ve satın almalarla ilgili mevzular, finans komitesi ve benzeri tarafınca ele alınmaktadır.

Kurumsal yönetim, bir firmanın iyi standartları sürdürmesi ve iş yapmanın etik kurallarını taşıması için esastır. Etkili olmayan yönetim, etkin yönetimi tehlikeye atabilir ve bir kuruluşta büyük sorunlara niçin olabilir. Öte taraftan, etkin yönetişim, örgütsel performansa büyük seviyede destek olabilir, düşünce alışverişinde bulunma, yeni politikalar önerme ve sinerjik bir halde çalışmaya olanak sağlar.

Özet Tarif

Yönetim Kurulu’nu Tanımlayın:  Yönetim Kurulu, şirket hissedarları tarafınca şirketi denetlemek ve işgören atamak için seçilen bir grup insan anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*