YKBNK HİSSESİNİN FİYATI NİÇİN UCUZ BULUNUYOR?

Bugünün Mühim haberleri konusunda YKBNK HİSSESİNİN FİYATI NİÇİN UCUZ BULUNUYOR? başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

YKBNK Pay analizi…

YKBNK hisselerinin  0,45 PD/DD ile Akbank ve Garanti hisselerine göre yüzde 18’lik bir iskontolu işlem yaptığı analiz ediliyor… 

Yapı Kredi Bankası’nın kredi büyüme hızı sabit devam ediyor…

Bankanın 2020 birinci çeyrek kredileri %3 büyüme sergilemiş olup, 2Ç20’de trendin hafif ivmelenmesi  öngörülüyor… 

YKBNK’nin bankacılık sektöründe görülen bu ivmelenmeye  göreceli muhafazakar bir strateji ile katıldığı yorumlanıyor… 

GEDİK Yatırım tarafından yapılan analizde; Yapı Kredi (a) çoğunlukla KGF kanalı kullanılmakta (23 milyar TL’lik tahsisin 5,6 milyar TL’si gerçekleşmiş), (b) düşük montanlı ve  uzun vadeli tüketici kredilerine odaklanmakta (kobiler toplam  kredilerin %7’sini oluşturmaktadır ki bu benzerlerin ortalamalarından  düşüktür ve (c) toplam kredilerin %12’sini oluşturan enerji sektörü  kredileri Dış borç verme dağılımını çeşitlendirilmiştir.

Bu  kapsamda, ticari gayrimenkul kredileri toplam kredilerin %1,3’ünü ve  turizm ve ulaşım kredileri toplam kredilerin %3,1’ini oluşturduğu  gibi, banka sektörde en agresif provizyon ayırmış banka konumundadır.

Bankanın likidite pozisyonu Çok Kuvvetli bulunuyor…  Banka 16 milyar  dolar likiditeye sahiptir. Hesaplamamıza göre bankanın Bütün borçlanma yükümlülüklerini kapatmasını varsaysak bile 2 milyar dolar likiditesi Var olacaktır. Bu husus, GSYH’nın ivme kazanması halinde bankanın  büyüme ve karlılık ivmesine destek sağlayacak faktörlerin başında  gelebilir.

Bankanın mevduat tarafında kredilere benzer  şekilde, küçük mevduatlara odaklanmakta olup, vadesiz mevduatların  ağırlığını arttırma stratejisi gütmektedir. Vadesiz mevduatlar halihazırda toplamın %33’ünü oluşturmaktadır. Nihayet 1 senede bu Nispet 400bp artmıştır.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 936 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*