Yeni panik balıktan virüs arkada bırakır mi haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Yeni panik balıktan virüs arkada bırakır mi haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Devlet medyasının Şinfadi adlı pazarda ithal somon balıklarının kesildiği tahtalarda koronavirüs bulunduğunu duyurması, Bütün ülkede kaygı yarattı.

Süpermarketler ve restoranlar somon satmayı durdurdu. Avrupa’dan somon ithalatının da durdurulduğu açıklandı.

Çarşamba günü Pekin yakınlarındaki Tianjin’de balık ayıklayan 22 yaşındaki bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Ancak Çin Hastalık Denetim Merkezi (CDC) somonda virüs görülmesinin Mümkün olmadığını söylüyor.

Pazarda ne oldu?
Geçen hafta Pekin’de 57 gün aradan sonra ilk kez bir koronavirüs vakası görüldüğü açıklandı. geçen Perşembe’den bu yana neredeyse tamamı Şinfadi kaynaklı yaklaşık 150 Olay rapor edildi.

Kentin en büyük toptan Besin pazarı olan Şinfadi, Pekin’in sebze ve et ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor ve her gün buradan on binlerce Kişi alışveriş yapıyor.

Lakin salgının başladığı Vuhan’dakinin aksine burada vahşi hayvan ticareti yapıldığında dair hiçbir emare yok.

Haberlerde, virüsün ithal somon kesilen bir tahtada bulunduğundan söz ediliyor.

Lakin pazardan alınan 40 örnekte koronavirüs görüldü. Belediye Sağlık Komisyonu sözcüsüne göre bunların bazılarının kesme tahtalarıyla bağlantısı yok.

Somonda virüs olabilir mi?
Çin Hastalık Denetim Merkezi’nden bir yetkiliye göre virüsün somondan kaynaklandığına, hatta somonun virüs taşıyıcısı (Ara konak-ikincil konak) olduğuna dair bir Delil yok.

CDC acil müdahale biriminin müdür yardımcısı Shi Guoqing, pazara ulaşmadan Evvel somonda virüse rastlanmadığını söyledi. Yani virüs somonda değil pazardaydı. Uzmanlar da buna katılıyor.

‘Bu tür alıcılar balıklarda değil, memelilerde var’
Tsinghua Üniversitesi virologlarından Cheng Gong, CGTN Televizyonu’na “Virüslerin konak hücre yüzeylerini enfekte edebilmesi için viral reseptörlere (alıcılar) ihtiyaç duyuyor. Belli alıcılar olmadan hücrelere giremiyorlar. Şimdiye kadarki bilgilerimiz, bu tür alıcıların balıklarda değil sadece memelilerde olduğuna işaret ediyor” dedi.

Bununla birlikte CDC’nin Baş epidemiyolojisti Wu Zunyou, balıkların Doğal ortamlarında virüs kapmayabileceğini Lakin yakalanma ya da taşınma aşamasında çalışanlardan hastalık bulaşmış olabileceğini söyledi.

Sonuçta, virüsün orijinal kaynağı bilinmiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsün yiyecek ya da içeceklerden insanlara geçmediğini söylüyor.

WHO’nun internet sitesinde “Koronavirüsler, yiyecekte çoğalamıyor. Çoğalabilmesi için bir insan ya da hayvan konağa ihtiyacı var” deniyor. WHO, virüsün Besin paketlenirken de bulaşma ihtimalinin de “Çok zayıf” olduğunu belirtiyor.

Somon ithalatı etkilenecek mi?
Çin, Şili, Norveç, Faroe Adaları ve Avustralya’dan yılda 80 bin ton somon ithal ediyor.

Bu ülkelerin çoğunda virüs yaygın değil. Norveç, somonlarının virüslü olmadığını söylüyor. Hafta sonunda Norveç’e Çin’den verilen siparişler iptal edilmişti.

Başka ülkelerin büyük ölçüde somonla ilgili spekülasyonlardan etkilenmediği belirtiliyor.

Hong Kong Besin Güvenliği Merkezi, Şili, İzlanda ve Danimarka’dan ithal edilen somonlardan alınan 16 örnekte virüse rastlanmadığını açıkladı. Kentte, suşi restoranları önünde uzun kuyruklar görülüyor.

Singapur Besin Kurumu da hastalığın yiyecek hatta paketlemeden geçebileceğine dair hiçbir Delil olmadığını, ancak “bölgedeki gelişmeleri izlemeye devam ettiğini” açıkladı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 934 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*