Yahudi karşıtı heykelin kaldırılmasına ret

Bugünün Mühim haberleri konusunda Yahudi karşıtı heykelin kaldırılmasına ret başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Almanya’da Wittenberg kentindeki kilisenin dış duvarında bulunan 700 yıllık heykeli ‘aşağılayıcı’ bulan ve kaldırılmasını talep eden Yahudi topluluğunun yaptığı şikâyeti değerlendiren mahkeme, heykelin yerinde kalması gerektiğine hükmetti.

Wittenberg’de, Martin Luther’in de vaaz verdiği kilise olarak bilinen St. Mary Kilisesi’nin (Stadtkirche) dış cephesinde bulunan ve Almanya’da Ortaçağ’dan beri ayakta kalan Nihayet Yahudi aleyhtarı eserlerden biri olarak bilinen heykele dair mahkeme kararını verdi.

Yahudi topluluğunun ‘Onur kırıcı, aşağılayıcı’ bulduğu heykelin kaldırılmasıyla talebiyle yaptığı şikâyeti değerlendiren Naumburg Yüksek Bölge Mahkemesi, ‘hakaret teşkil etmediğine’ karar verdi.

Mahkeme, “Heykel, Var bağlamı itibariyle ne aşağılayıcı bir karaktere sahiptir ne de davacının kişilik haklarını ihlal eder” açıklamasında bulundu.

Bu, heykelin kaldırılması talebiyle iki Sene içinde açılmış ikinci davaydı.

HEYKEL NE ANLAMA GELİYOR?

Almanca ‘Yahudilerin domuzu’ ya da ‘Yahudi domuzu’ anlamına gelen ‘Judensau’, domuzun Yahudiler için yasak oluşundan hareketle bu dinle alay etmek için yaratılmış bir imge olarak biliniyor.

Yahudilerin, domuzun etrafında toplanmasını, sütünü emmesi ve hatta onunla cinsel ilişkiye girmesini betimleyen bu imaj Ortaçağ’da özellikle kilise ve katedral duvarlarının dış cephesine işleniyordu.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 916 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*