Varlık Yönetimi Nedir?

Varlık Yönetimi Nedir
Varlık Yönetimi Nedir

Varlık Yönetimi Tanım :  Varlık yönetimi, aktif olarak yatırımcı veya aracı kurum tarafından finansal piyasalardaki müşteri fonlarını aktif olarak izler ve yatırır.

Varlık Yönetimi Nedir?

Varlık yönetiminin tanımı nedir?  Daha geniş bir tanımla varlık yönetimi, çeşitli varlıkların maliyet etkin bir şekilde tanıtılması, işletilmesi, korunması, iyileştirilmesi ve elden çıkarılması için organize bir yöntemdir. 

Dolayısıyla, bu gibi maddi varlıkların yönetimine anlamlara gelebilir  mülkiyet, toprak ve teçhizat  ve  maddi olmayan varlıklar  gibi  menkul ,  tahvil , fikri mülkiyet veya insan sermayesi.

Finansal kurumlar, kredi kartı, banka kartı, para piyasası fonu hesapları ve aracılık hizmetleri gibi hem geleneksel hem de alternatif yatırım araçlarını kullanarak varlık yönetimi hizmetleri sunmaktadır. 

Yönetim altındaki varlıklar (AUM) aracılığıyla, bir finans kurumu, müşterileri adına yönetilen toplam fonun yanı sıra, her varlık türü için risk ve performans seviyesini belirler. 

Bir yönetim kurumunun müşterileri bireysel yatırımcılar olabilir, ancak çoğu zaman emeklilik fonları gibi kurumsal yatırımcılar olurlar.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Mustafa bir emlak firmasında VYM (Varlık Yönetim Müdürü) pozisyonunda. Görevleri arasında emlak piyasası üzerinde araştırma yapmak ve konum, gelir düzeyi, yaş ve etnik köken de dahil olmak üzere farklı değişkenlere dayanan trendler üzerinde istatistiksel analiz yapmak bulunmaktadır. Amacı, her bir müşterisinin her bir gayrimenkul varlık portföyünün performansını maksimum düzeye çıkarmaya çalışmaktır.

Mustafa her tür gayrimenkulü, yani konut mülklerini, ticari mülkleri ve araziyi bilir. Meslektaşlarının çoğundan farklı olarak, Mustafa, ilgili yatırım fırsatlarından yararlanmak için kapsamlı bir emlak Varlık Yönetim stratejisi uygulamaktadır. 

Buna ek olarak, kendisini şirketinde en iyilerden biri yapan gerçek varlık muhasebesi yöntemlerine, özellikle maliyet yöntemine ve piyasa değeri yöntemine aşinadır. 

Mustafa herhangi bir finansal yönetim kuruluşu tarafından onaylı değildir, ancak resmi olarak Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği (NASD) ile tescillidir.

Özet Tanım

Varlık Yönetimini Kısaca Tanımlayın:  Varlık Yönetimi, maliyetleri dengelemek ve yatırım fırsatlarından yararlanmak için finansal varlıkları yönetmek anlamına gelir.


Zenpara / Ekonomi, finans, muhasebe ve birçok parasal konudaki kaynağınız.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*