Varank, Volkswagen hakkında ilk kez konuştu haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Varank, Volkswagen hakkında ilk kez konuştu haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Bakan Varank, Volkswagen’in kararına ilişkin, “Şirketin CEO’su Diess, pandemiyi gerekçe gösterdi. Bu işte biz değil, Volkswagen kaybeder. Bizim yatırımcıya kapımız açık. Türkiye’ye yatırım yapan galip Ati” dedi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Manisa’ya yatırıma hazırlanan ancak bundan vazgeçen Volkswagen’in kararına ilişkin şirketin üst yöneticisi Herbert Diess’in kendisine yazdığı mektupta, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınını gerekçe gösterdiğini belirterek, “Bize resmi açıklaması bu Ama bu şirketlerin yönetim kurullarına baktığınızda Mahalli yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi var, sendikaların ortaklığı var, yabancı ortaklar var. Bütün bu dengeleri tutarak yatırım kararları alıyorlar. Doğal ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk.” dedi.

Bakan Varank, Kovid-19 salgınının etkileri, yatırımlar, teşvikler, Türkiye’nin Otomobili, Olmamış madde tedariki, konteyner üretimi ve Volkswagen’in Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçmesi kararını değerlendirdi.

Güç bir yılın geride kaldığını ifade eden Varank, Ati dönemde hizmet sektörüne bağlı iş alanlarında güzel gelişmelerin görülebileceğini söyledi.

Varank, salgının başından beri aktif bir mücadele verdilerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Proaktif olduk Ama panik de yapmadık. Yabancı ziyaretçilerle konuştuğumuzda ‘Bu süreci Çok iyi yönettiniz.’ diyorlar. Bu salgın, Bütün dünyada tedarik zincirlerini etkiledi. Bu dönem, daha Çok dayanışmanın olması gereken bir dönem. Tek tedarikçiyle, tek kutuplu bir dünyayla artık sistemi devam ettirmek Çok mantıklı ve mümkün değil. Yeni arayışlara, partnerlere, ortaklara yönelindiğini görüyoruz. Bu ortaklıklardan, arayışlardan Türkiye’nin kazanan olabileceğine yüzde 100 inanıyoruz, bunun sinyallerini alıyoruz.”

“Yatırım iştahı sürüyor”

Yatırım iştahının ulusal ve uluslararası alanda Ağırbaşlı şekilde sürdüğünü vurgulayan Varank, 2019 ve 2020 yılları karşılaştırıldığında Türkiye’de teşvik belgesi sayısında büyük artış olduğunu bildirdi.

Varank, Türkiye’nin üreten ve her türlü ihtiyacını karşılayabilen bir Diyar olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye nitril eldiven üretilmeyen bir ülkeydi. Bu sektörün tamamı Irak Doğu’daydı. Şu anda üç firma Ani nitril eldiven yatırımı yapıyor. İnşallah mart ayında kendi ülkemizde üretilen eldivenler kullanılacak. Çok Sade bir şey Ama biz bunu maskede de gördük. Olmadığında ne kadar Kıymetli olabildiğini, ülkelerin birbirleriyle Harp çıkarma noktasına geldiğine Şahit olduk. Yatırım tarafındaki bu iştah, bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu iştahın devam etmesini bekliyoruz. Bunun, üreten Türkiye’ye kazandıracağını görüyoruz. 2019’da 4 bin 875, 2020 yılında 9 bin 335 teşvik belgesi düzenlenmiş. İmalat sanayisinde 2019’da sadece 2 bin 948 Belge vermişiz, 2020’de verdiğimiz Belge adedi 6 bin 419. Hem yatırımlar hem de imalat yatırımları artıyor. Biz gelecekten gerçekten umutluyuz.”

Salgına Karşın girişimcilerin başarılarının kendilerini gururlandırdığını vurgulayan Varank, bir oyun firmasının 1,8 milyar dolar karşılığında satıldığını anımsattı. Varank, “Konjonktürün ve Türkiye’nin uluslararası konumlanmasının tam yerinde olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İlk araçlar büyükelçilere”

Varank, Türkiye’nin Otomobili’nin 2022 sonunda seri üretim bandından ineceğini söylediklerini hatırlatarak, açıklanan takvimde an itibarıyla herhangi bir değişiklik olmadığı bilgisini verdi.

Araba konusu herkesi ilgilendirdiği için bir sahiplenme var. Eleştiriler de var, ‘Global firmalarla çalışıyorsunuz. Parçaların bir kısmını Vatan dışından alacaksınız, bu nasıl yerli otomobil?’ diye. Ben onun örneklerini veriyorum. Şu anda global tedarik zincirlerine baktığınızda hangi Araç yüzde 100 bir ülkenin kendi toprakları içinde üretiliyor ki? Nasıl rekabetçi olacaksınız? İnsanların daha Çok satın almasını ikna edeceksiniz, ona göre bir Politika izliyorsunuz. Biz, fikri mülkiyet hakları yüzde 100 ülkemize ait olan, mühendisliğini kendi insanımızın yaptığı bir otomobilden bahsediyoruz. Doğal ki tedarikçileri arasında başka insanlar olabilir. Dünya otomotiv endüstrisi o kadar hızlı gelişiyor ki biz buna artık otomobil demiyoruz, bu artık akıllı bir Mahsul. Türkiye, Çok Mühim bir otomotiv üreticisi. 33 milyar dolarlık otomotiv, yedek parça ve mühendislik ihracatı yapan bir Diyar. Eğer siz sadece tedarikçiyseniz Genel merkezlere bağlı dönüşümü yapabilirsiniz. Biz Türkiye’nin Otomobili ile ülkede bu kabiliyetleri kendimiz tetikleyeceğiz, geliştireceğiz ve Türkiye’de mobilite ekosistemi oluşturacağız. Burada hiçbir sıkıntı yok. İnşallah 2022’nin sonunda bu araçlar banttan indiğinde Bütün Türkiye’nin gurur duyduğu bir aracı karşımızda hep birlikte göreceğiz.

Varank, çıkan ilk araçlardan Türkiye’nin dünyadaki büyükelçilerine göndermek istediğini belirterek, “Büyükelçilerimiz gururla o ülkelerde o araçlara binsinler, ülkelerin caddelerinde bizim otomobilimizle gezsinler, Bütün dünyaya bunu göstersinler, böyle bir hayalim var. Bunu da başarabilirsek hoş bir şey olur diye düşünüyorum.” dedi.

“Konteyner üretmek üzere inisiyatif başlatıyoruz”

Bazı sektörlerdeki Olmamış madde sorununa ilişkin soru üzerine Varank, demir-çelikten, ağaç ve suntadan şikayetler geliyor. Biz bunların tamamını tek tek değerlendiriyoruz, üreticileri bir araya getirip, sorunları çözmek istiyoruz.” diye konuştu.

Varank, her dönem çıkan fırsatçılarla da mücadele ettiklerine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Demir-çelik sektöründeki fiyat artışı gerçekten anormal Ama bunun sebebi demir-çelik fiyatlarının global piyasalarda belirlenmesi. Sizin buna müdahale etme şansınız yok. 240 dolarlarda olan hurda fiyatları 480 dolara çıkmış. Kur maliyetleri bindiğinde fiyatların yükseldiğini görüyoruz. Bu geçici bir süreç. Şubat ayına baktığınızda yaprak kımıldamadığı için fiyatların aşağı indiğini gördük. Pandemi sürecinde bu tür fiyat oynamaları olacaktır. Yeter ki Arka niyetli olanları ayıralım Ama üreticiyi mağdur etmeyecek şekilde dengeyi kuralım. Mesele biz sektörlere Ova yazdık, demir-çelikle ilgili sıkıntısı olan kim varsa bize göndersin.”

Salgın süresince kolonya ve dezenfektan üreticilerinde Olmamış madde sıkıntısı yaşanmaması için aldıkları tedbirleri anlatan Varank, “Öyle bir mekanizma kurduk ki ne alkol fiyatlarında oynama oldu ne de kolonyacılar fiyatlarını artırdılar. Olağanüstü zamanlarda olağanüstü tedbirler almak durumundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Varank, süngerde Türkiye’de kapasite kurulması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Kapasite kurmak isteyen üreticiler var. Bazı ihracatçılarımız konteyner bulmakta sıkıntı çekiyor. Çünkü dünyadaki konteyner piyasası Çin’in elinde. Eğer Irak Doğu’dan bu tarafa konteyner gelirse onlar da boş konteyneri doldurup ihracat yapabiliyorlar. Şimdi grupları bir araya getiriyoruz. Neden bu konteyner işi Türkiye’de yok? Konteyner üretmek üzere inisiyatif başlatıyoruz. Yeter ki bizim ihracatçımız da ihtiyacı olduğunda konteyner bulabilsin.”

“Siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk”

Volkswagen’in Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçmesi kararına ilişkin de ilk kez konuşan Varank, şunları kaydetti:

“Başından beri bir süreç yürüttük. Volkswagen CEO’su Diess’in bana yazdığı Name var. ‘Biz Türkiye’yi Çok Mühim bir Diyar olarak görüyoruz. Türkiye’de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz.’ Burada açıkça şunu da belirtiyor, ‘Ben kişisel olarak Türkiye’yi Çok Mühim bir pazar, üretici olarak görüyorum, yatırım yapmanın doğru olduğunu biliyorum Ama pandemi sürecinde otomobil endüstrisinde büyük oynaklık oldu. Biz ve yönetim kurulumuz yeni yatırım yapma isteklerinden vazgeçtik. Bütün çözümlerini Var fabrikalarında güncellemeye giderek çözmek istiyorlar. Çünkü sektörün ne olacağını bilmiyoruz.’ diyor. Kendisi Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için 2 kez geldi. Bizim talebimiz değil, kendisi geldi, ne yapmak istediklerini anlattı. Bize resmi açıklaması bu Ama şunu da biliyorum, bu şirketler global şirketler Ama yönetim kurullarına baktığınızda Mahalli yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi var, sendikaların ortaklığı var, yabancı ortaklar var. Bütün bu dengeleri tutarak yatırım kararları alıyorlar. Doğal ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk. Zaten basına yaptığı açıklamalarda Diess bunu da söyledi.”

Varank, global markaların siyasi karar vermemesi gerektiğine dikkati çekerek, “Eğer bu şirket halka açıksa siz aslında yatırımcınızı kandırıyorsunuz, karlı olana değil, size yapılan siyasi baskılara göre karar veriyorsunuz demektir. Bunu da kendilerinin basına beyan etmiş olmaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir husus. İlk toplantıda kendilerine şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum, ‘Bakın, biz Türkiye olarak Mühim bir ekonomiyiz, global yatırımcıyı Çok önemsiyoruz Ama bu işi yapacaksak lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar vermeyin. Siyasi karar verecekseniz bu işe başlayıp enerjimizi harcamayalım.’ O gün bize söyledikleri, ‘Asla siyasi karar vermeyeceğiz.’ idi.” dedi.

“Türkiye’ye yatırım yapan kazanır”

Türkiye’ye yatırım yapan yatırımcının hem kendisinin hem ülkenin kazanacağını vurgulayan Varank, bütün yatırımcılara eşit davrandıklarını bildirdi. 

Varank, global firmaların kendileriyle görüştüğüne işaret ederek, “Bu işte de biz değil, Volkswagen kaybeder. Çünkü yatırımcısını ekonomik değil, siyasi kararlarla aldattığını kendileri itiraf etmiş oldu. Biz kendi otomobil projemize güveniyoruz. Bizim yatırımcıya kapımız açık. Türkiye, önümüzdeki dönemde dünyanın üretimde parlayan yıldızı olacak. Türkiye’ye yatırım yapan galip Ati.” diye konuştu.​​​​​​​

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*