Uzmanlara göre Harp halinde Azerbaycan Dağlık Karabağ’ı Art alır haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Uzmanlara göre Harp halinde Azerbaycan Dağlık Karabağ’ı Art alır haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Politika, Ekonomi ve Cemiyet Araştırmaları Vakfı (SETA) Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş, Ermenistan ile Azerbaycan arasında başlayan sıcak çatışmanın sınırlı veya uzun süreli bir savaşa dönüşebileceğini belirterek, uluslararası ve bölgesel konjonktürün buna Çok Uygun olduğunu, Mümkün bir savaşta Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini yeniden kendi kontrolüne alabileceğini belirtti.

Dün sabah saatlerinde Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu, karşı Hücum başlatmış ve bazı köyleri Ermenistan işgalinden kurtarmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, dün akşam yaptığı açıklamada, 28 Eylül itibarıyla ülkede “Harp hali” ilan edildiğini duyurmuştu. Hacıyev, “Harp hali”nin Başşehir Bakü Dahil 19 il ve ilçede uygulanacağını bildirmişti.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına ilişkin Zenpara Araştırma muhabirine değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Yeşiltaş, Dağlık Karabağ sorununun Ermenistan’ın diplomasiden Irak ve saldırgan davranışları nedeniyle çözülemediğini söyledi.

Azerbaycan’da Dağlık Karabağ sorununun diplomasiyle değil silahlı bir çatışma ile çözülebileceği yönünde eğilimin uzun zamandır devam ettiğine dikkati çeken Doç. Dr. Yeşiltaş, “Azerbaycan halkı ve devleti, Dağlık Karabağ’ın diplomasi yoluyla Art alınmayacağını, tek yolun askeri çözüm olduğunu net bir şekilde görmeye başladı. Ermenistan’ın Devamlı kışkırtan, tahrik eden saldırıları da bu görüşün pekişmesine vesile oldu. Geçtiğimiz aylarda Ermeni silahlı unsurlarının Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırılarda da Azerbaycan bunu net bir şekilde gördü.” diye konuştu.

Doç. Dr. Yeşiltaş, Azerbaycan’ın Nihayet yıllarda Ermenistan’ın kışkırtıcı saldırılarına anlık müdahalelerde bulunmak suretiyle meşru müdafaa hakkını kullandığını aktararak, şunları söyledi:

“Teknolojik olarak kendini yenileyen, donatan Azerbaycan’ın Ermenistan saldırılarına karşılık vermesi değişti artık. Şimdi Çok daha Kuvvetli bir inanç ve irade var bu konuda. Azerbaycan’ın yeniden tahrik edilmesi Dağlık Karabağ’ın Art alınması sürecini başlatabilir. Azerbaycan Çok hazırlıklıydı ve ilk Kez Çok Ağırbaşlı bir karşılık verdiğini gördük.”

Saldırının Türkiye’nin dikkatini dağıtmaya yönelik de olabileceğine vurgu yapan Doç. Dr. Yeşiltaş, şöyle konuştu:

“Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunun birçok nedeni var Lakin en önemlisi Türkiye’nin yoğunlaştığı alanlarda dikkatini dağıtmak şeklinde okumak mümkün. Fransa’nın Doğu Akdeniz’de, Rusya’nın ise Libya’da, Suriye’de Türkiye ile derdi var. Doğu Akdeniz’de diplomasiye tam kapı aralanmışken yeniden Türkiye’nin dikkatini Azerbaycan-Ermenistan çatışmasına çektiler. Türkiye’nin diplomasideki elini zayıflatmak veya mesaj da vermek istiyor olabilirler.”

Erdoğan: Azerbaycan kendi göbeğini kendi kesecek

“Azerbaycan Dağlık Karabağ’ı kontrolüne alabilir”

Sahip olduğu Doğal kaynakların Azerbaycan’a sağladığı katkıyı, gelişmeyi Ermenistan’ın Çok net şekilde görmeye başladığını anlatan Doç. Dr. Yeşiltaş, Ermenistan’ın her fırsatta farklı noktalardan saldırılar düzenleyerek bunu zedelemeye çalıştığının altını çizdi.

Doç. Dr. Yeşiltaş, Ermenistan’ın iç kamuoyunu yeniden konsolide etmeye ve Ermeni diasporasını da Azerbaycan’a karşı kullanarak bir hareketlilik oluşturmaya çalıştığını aktardı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin kısa vadede devletler arası bir çatışmaya evrilebileceğini belirten Doç Dr. Yeşiltaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İki Memleket arasındaki sıcak çatışma sınırlı bir Harp veya uzun süreli bir savaşa dönüşebilir. Uluslararası ve bölgesel konjonktür buna Çok Uygun. Doğal Türkiye, Rusya, Fransa ve ABD gibi büyük aktörlerin tavrına da bakmak lazım. Onların savaşı önleyici diplomasiyi devreye sokmama gibi bir tavır sergilemeleri Ağırbaşlı bir savaşı beraberinde getirebilir hatta Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini yeniden kendi kontrolüne alması gibi bir sonucu doğurabilir. Nitekim dün sabahki saldırılardan sonra Azerbaycan’ın bazı köyleri Art aldığını gördük. Bu Nihayet derece Mühim.”

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Mümkün bir çatışmanın Cenup Kafkasya bölgesini Mühim ölçüde istikrarsızlaştıracağını dile getiren Doç. Dr. Yeşiltaş, uluslararası aktörlerin bu riski göze alamayacağını vurguladı. 

6 soruda Dağlık Karabağ konusunda bilinmesi gerekenler

İşte Azerbaycan ve Ermenistan’ın askeri güçleri

Azerbaycan öldürülen Ermeni askerlerinin listesini yayınladı!

Ermenilerin kaybı ikiye katlandı

 


TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*