Uzmanı kampanyaların cazibesine kapılmayın diyerek uyardı. Yanlış doz esmer ten ve lekelere Neden oluyor

Bugünün Mühim haberleri konusunda Uzmanı kampanyaların cazibesine kapılmayın diyerek uyardı. Yanlış doz esmer ten ve lekelere Neden oluyor başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, cüzi ücretle ve kampanyalı fiyatlarla kuaför salonları, tırnakçı, güzellik merkezi gibi ruhsatsız çalıştığı tespit edilen ‘merdiven altı’ işletmelere başvuran kişilerin ‘lazer epilasyon’ mağduru olduğunu açıkladı.

Antalya’da Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, tıpta lazer ışınlarının tedavi edici etkisinden yaklaşık 40 yıldır faydalanıldığını belirtti. Günümüzde ise estetik amaçlı kullanılan lazerlerden en Çok epilasyon alanında yararlanıldığını kaydetti.

Lazer epilasyon işlemi sırasında lazer ışınının kıl kökünü kalıcı olarak hasara uğratarak kıl kökünden bir daha kıl uzamasını engellediğini ifade eden Dr. Erdoğan, lazer epilasyon tedavi başarı oranının, hastanın Ten tipi ve kıl yapısına uygun lazer çeşidinin doğru dozlarda kullanılmasına bağlı olduğuna dikkat çekti.

“HEKİM KONTROLÜNDE UYGULANMALI”

Lazer epilasyon tedavisi yapılacak kişinin, uzman bir Doktor tarafından muayene edilerek Ten tipi ve kıl yapısı değerlendirilmesi, kişinin kullandığı ilaç ve ışığa duyarlı bir hastalığının olup olmadığının sorgulanması gerektiğini ifade eden Dr. Erdoğan, “Ani ve aşırı kıllanma durumlarında Mümkün polikistik over, guatr hastalıkları ve hiperandrojenizm açısından gerekli hormon değerlerine bakılmalıdır. Bu bilgiler ışığında kişiye yapılacak lazer epilasyon alt tipi ve parametreleri saptanmalıdır” dedi. Çok basitmiş gibi görünen ancak ciltte Art dönüşsüz hasarlara yol açabilen lazer epilasyon tedavisinin küçümsenmemesi gerektiğinin altını çizen Dr. Erdoğan, “Maddi ve manevi zarara uğramamak için bu tedavilerin mutlaka dermatolog ya da plastik Operatör gibi uzman Doktor kontrolünde ve uygun koşullara sahip kliniklerde yapılmalıdır” dedi.

“SEANSLAR KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR”

Lazer epilasyon tedavisinin başarıya ulaşması için minimum 6-8 seans uygulama gerektiğini sözlerine ekleyen Dr. Erdoğan, “Kişinin Ten tipi, tüy rengi ve uygulanacak bölgeye göre seans sayısı değişmektedir. Seans süresi, uygulanacak bölge genişliğine göre 15 dakika– 2 saat arasındadır. Seans aralıkları Tekrar kişiye göre değişmekle birlikte Genel olarak Gövde bölgesinde 6-8 haftadır” diye konuştu. Tedaviden hemen sonra kızarıklık ve kabarıklık oluşabileceğini, ancak bu durumun geçici olduğunu söyleyen Dr. Erdoğan, “Bu Durum kişinin günlük yaşantısına devam etmesine engel değildir. Aksine lazer epilasyonun etkin olduğunun göstergesidir” dedi. Aygıt seçimiyle ilgili bilgiler veren Dr. Erdoğan, tek başına en etkili bir lazer epilasyon tipi bulunmadığını, kişinin Ten tipi ve tüy yapısına göre hangi lazer çeşidinin hangi dozlarda yapılacağının Doktor tarafından kararlaştırıldığını söyledi.

yenicag-seda-erdogan1.jpg

“PEK Çok SORUNA YOL AÇIYOR”

Lazer epilasyonun, alanında uzman kişiler tarafından, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hizmet veren dermatolog ya da plastik Operatör gözetiminde hizmet veren kurumlarda yapıldığı müddetçe güvenli bir işlem olduğunu vurgulayan Dr. Erdoğan şunları söyledi:

“Ehil ellerde ve doğru cihazlarla yapılmadığı Vakit çoğu basın yayın organında da gördüğümüz gibi Basit düzeltilemeyecek hasarlara Neden olabilir. Cüzi ücretle ve kampanyalı fiyatlarla güzelleşmek isterken bir Çok Kişi kuaför salonları, tırnakçı, güzellik merkezi gibi, çoğunun ruhsatsız olarak çalıştığı tespit edilen merdiven altı işletmelerde mağdur edilmektedir. Yanlış enerji dozu ve cihazlarla yapılan lazer epilasyon uygulamalarında yanık, kalıcı leke, kıllarda sertleşme, koyulaşma ve artış, bir Çok kez lazer seansı yapılmasına Karşın kıl yapısında herhangi bir değişiklik olmaması, lazer epilasyon dozunun doğru seçilmemesi sonucu özellikle esmer tenlerde bıyık üstü ve yanaklarda kahverengi leke oluşumu gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Eğer kıl köküne uygun lazer epilasyon enerji dozu seçilmezse Etki sağlanamaz. Aksine tetiklenme dediğimiz ince kılların kalınlaşması ve kıl olmayan alanlarda yeni kıl çıkışı meydana gelmektedir. Açık renk kıllara uygulanan alexandrite lazer en Çok tetiklenme yapan lazer çeşididir. Lazer epilasyon esnasında incelmeyen kıl kökü hem lazerle hem de jilet gibi kısaltıcı uygulamalarla hedeflenenin aksine kalınlaşır.”

“EVDE YAPILAN TÜY GİDERME KALICI DEĞİLDİR”

Epilasyon kelimesinin tüy giderme işlemi olduğunu ifade eden Dr. Erdoğan, epilatör, ağda, jilet, tüy dökücü kremlerin de birer epilasyon yöntemi olduğunu söyledi. Evde kullanılan epilasyon aletlerinin tüy giderme işlemini yaptığını ancak kalıcı olmadığını ifade eden Dr. Erdoğan, “Ev tipi epilasyon aletleri lazer epilasyon cihazı değildir. Yapılan tüy giderme işlemi geçici çözümdür. Evde kalıcı etkili lazer epilasyon yapılması bu küçük cihazlarla mümkün değildir” dedi.

(Kaynak: DHA)

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*