Uzaydan Kuvvetli sinyaller gelmeye başladı. 2020’nin sonunda bu da oldu

Yeni Çağ Gazetesi

Ekonomi bölümünde Uzaydan Kuvvetli sinyaller gelmeye başladı. 2020’nin sonunda bu da oldubaşlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Şuana kadar gerçekleştirilen en detaylı dünya dışı Ömür formu araştırmalarından biri olan yaklaşık 100 milyon dolar bütçeye sahip Breakthrough Listen projesi kapsamında gök bilimciler, Günş’e en yakın yıldız olan Proxima Centauri yönünden geldiği düşünülen gizemli bir radyo dalgası tespit etti.

The Guardian’ın haberine göre, 100 milyon dolarlık Breakthrough Listen projesini yöneten gökbilimcilerin, Avustralya’daki Parkes teleskobu veya Batı Virginia’daki Green Bank Gözlemevi’yle gizemli radyo dalgası patlamalarını tespit etmesi olağan bir Durum. Ancak şimdiye kadar bunlar, insan yapımı veya Doğal kaynaklardan geliyordu.

Yeni ışının analizi ise bir süredir devam ediyor ve Bilim insanları bunun yer tabanlı olduğunu gösteren bir ipucu bulamıyor. Bu Nihayet “sinyalin” de sıradan bir açıklaması olması muhtemel. Ancak ışının yönü ve bir gezegen hareketiyle tutarlı olduğu bildirilen frekans değişimi, Bilim insanlarının ilgisini cezbediyor.

Bu frekans, insan yapımı araçlardan ve uydulardan gelen sinyallere işaret etmiyor.

İşte bu nedenle araştırmacılar, şimdilerde uzayda yaşamın kanıtlarını aradıkları Breakthrough Listen projesi kapsamında, BLC1 (Breakthrough Listen Aday 1)  adını verdikleri bu ışınla ilgili bir makale hazırlıyor.

Söz konusu radyo dalgaları, ilk kez geçen Sene Nisan ve Mayıs aylarında Parkes teleskobu tarafından, 30 saatlik gözlemler sırasında keşfedildi.

Dünya’dan 4,2 ışık yılı uzaktaki Al cüce yıldız Proxima Centauri’den geldiği düşünülen ışın, ilk gözlemden beri tespit edilmedi. Bilim insanları bunun, “Wow! sinyalinden” bu yana, uzaylı iletişimi açısından en Ağırbaşlı aday olduğunu ifade ediyor.

 

UZAYLILARI DÜŞÜNDÜRÜYOR

Wow! sinyali, 1977’de Ohio’daki Big Ear Radio Gözlemevi’nin Dünya dışı Ömür arayışı sırasında keşfettiği, uzaylılara ait bir “tekno imzayı” andıran, kısa ömürlü bir dar bant radyo sinyaliydi. Adını, Gökbilimci Jerry Ehman’ın sıradışı sinyale yönelik verileri gördüğünde yazdığı “Wow!” (Vay canına) ifadesinden almıştı.

Öte yandan uzaylı iletişimine yönelik araştırmaların doğasından kaynaklanan zorluklar Var. Zira kimse uzaylıların nasıl iletişim kurabileceğini bilmiyor ve evrendeki Bütün Doğal radyo dalgası kaynaklarını tanımıyor.

Dolayısıyla, “teknolojik” görünen ve Doğal nedenlerle kolayca açıklanamayan sinyaller tespit edildiğinde uzaylıları düşünmek, uzmanları heyecanlandırıyor.

Livescience’ın aktardığına göre yeni sinyalin analizine liderlik eden, Penn State Üniversitesi’nden Sofia Sheikh, bulguyla ilgili heyecanını, “Bu, Breakthrough Listen projesinde bulduğumuz en heyecan verici sinyal. Çünkü daha Evvel böyle sayıdaki filtreyi aşan bir sinyal alamamıştık” diye ifade etti.

 

proxima-rgb-annot-2000px.jpgproximacentauri-002.jpg

 

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Uzaydan Kuvvetli sinyaller gelmeye başladı. 2020’nin sonunda bu da oldu başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*