Üretim Faktörleri Nelerdir?

Üretim Faktörleri Nelerdir
Üretim Faktörleri Nelerdir

Üretim Faktörleri Nelerdir : Ekonomideki Üretim Faktörleri, bir işletmenin bir mal veya hizmet üretmek için kullandığı girdilerdir. Başka bir deyişle, bunlar, işletmelerin kâr etmek amacıyla mal ve hizmet yaratmak için kullandıkları yapı taşları veya malzemeler ve malzemelerdir.

Üretim Faktörleri Ne Demektir?

Geleneksel ekonomi bu malzemeleri üretimin dört faktörüne ayırır:

Arazi  – işyerinin kullandığı fiziki arazi ile araziden gelen ham maddelerden oluşur.

İşçilik  – makineciler, idari, profesyoneller, yöneticiler ve şirket için çalışan herkes dahil bir şirketteki tüm çalışanlardan oluşur.

Sermaye  – bir ürün veya hizmet üretmek için gereken binalardan, tesislerden ve ekipmandan oluşur. Ayrıca ticari sır gibi entelektüel sermayeyi ve ürün üretmenin özel yollarını da içerebilir. Bu kategoride sosyal sermaye de toplanabilir. Bu, şirketin yaptığı gibi çalışmasına izin veren toplumsal bir anlaşma veya kuraldır: örneğin serbest piyasa.

Girişimcilik  – iş yürütmek ve ürün üretmek için diğer üç faktörü kullanmak için gereken dürtü, liderlik ve akıl.

Bunları kullanan bir iş örneğine bakalım.

Üretim Faktörlerine Örnek

Zeynep Hanım, kağıt yapmak için yeni yöntemini ticarileştirmek isteyen kalkınan bir girişimcidir. Bir ürün üretmeye başlamadan önce, dört faktöre birkaç şey ihtiyacı olacak.

Ürününü yaratacak makinelere, fabrikasını kuracak ve hizmetlerini genişletecek bir yer olarak arsaya ve işini etkin bir şekilde yürütmesi için yönetim ve işçiliğe ihtiyacı var. Kendi işini kurmak istemesi, kendi başına bir üretim faktörüdür. Girişimcilik olmasaydı, hiçbir şirket yaratılmayacak ve tüketicilere mal dağıtılmayacaktı.

Zeynep Hanım’ın işini sürdürmesi ve yürütmesi durumunda bile, çoklu üretim faktörlerine hala hayati bir ihtiyaç var. Fabrikasını genişletmek istiyorsa, bu ne gerektirir? Fabrika için daha fazla alan, çalışanlara yeni işçilik veya yönetim, yeni kağıt oluşturmak için daha fazla sermaye ve her şeyi daha değerli hale getirmek için daha fazla girişimcilik gerektirir.

Üretim faktörleri basit olsa da, büyümeye devam eden başarılı işlerin temel parçalarıdır.

Ayrıca Bakınız : Kamu Harcamaları Nedir?

Üretim Faktörleri Nelerdir başlıklı bu özgün içerik Zen Para tarafından değerli ziyaretçilerine bilgi vermek amacıyla sunulmuştur.

Zenpara hakkında 1673 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*