Ucuza ekmek sattığı için hakkında dava açılmıştı: 2020’de zam yapmayacak

Bugünün Mühim haberleri konusunda Ucuza ekmek sattığı için hakkında dava açılmıştı: 2020’de zam yapmayacak başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Antalya’da ucuza ekmek sattığı için hakkında haksız rekabet gerekçesiyle dava açılan bir vatandaş mahkeme tarafından haksız bulundu ancak karar istinaf mahkemesi tarafından bozuldu. İşletmenin sahibi Ragıp Harp, ekmeği daha Evvel sattığı 85 kuruştan satmaya devam edeceğini söyledi.

Antalya’da bir liraya satılan ekmeği 75 kuruşa satarak haksız rekabete yol açığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Ragıp Harp mahkeme tarafından haksız bulununca kararı istinaf mahkemesine taşıdı. Mahkeme, Harp hakkında verilen kararı maliyetin altında satmadığını gerekçe göstererek bozdu. Kararın ardından konuşan Ragıp Harp, 2020 yılı tarifesini açıklayarak, daha Evvel 85 kuruştan sattığı ekmeğin fiyatına zam yapmayacağını söyledi.

Antalya’da 1 liraya satılan ekmeği 75 kuruşa ekmek satarak haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle mahkemece haksız bulunan Ragıp Şahin, istinaf mahkemesinden zaferle döndü.

Ragıp Şahin, hukuki sürecin tamamlanmasın ardından 2020 yılı tarifesini açıkladı. 2019 yılında 85 kuruştan sattığı ekmeğin fiyatında zam yapmayacağını aktaran Şahin, “85 kuruştan satmaya devam edeceğim. Daha düşük alabilirsek daha düşüğe satarız. Çünkü vatandaş ucuz ekmek istiyor” dedi.

2015 yılında fırın ve marketlerde 1 TL’ye satılan 200 gram ekmeği, 75 kuruşa sattığı için haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Ekmek Üreticileri Federasyonu Antalya Şubesi tarafından hakkında dava açılan market işletmecisi Ragıp Şahin, Antalya 3. Asliye Ticaret Mahkemesinde görülen davada haksız bulundu. Şahin, kararı istinafa taşıdı. Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, mahalle bakkalının ekmeği maliyet tutarının altında satmadığını gerekçe göstererek, ticaret mahkemesinin kararını kaldırdı.

“EKMEĞİN KALİTESİYLE İLGİLENEN KİMSE YOK”

Hukuk zaferi kazanan ve en Nihayet 75 kuruştan sattığı ekmeği 2019 yılında 85 kuruşa yükselten marketçi Ragıp, kararının ardından Ekmek Üreticileri Federasyonu Antalya Şubesinin davayı Yargıtaya taşıdığını söyledi.

“Haksız olduğum konu yok” diyen Ragıp Şahin, “Mali açıdan aldığımız fiyatın üzerine koyarak satmaya devam ediyoruz. Ekmeği 240 grama çıkardılar ve fiyatı 1.5 TL olacak denildi. 3-5 ay denendi olmadı, Tekrar 200 grama döndüler. Oyuncak gibi oynuyorlar. Şu anda 200 gram ekmeği 1.25 TL diyorlar. Bu arada ekmeğin kalitesiyle ilgilenen hala hiç kimse yok. Sadece fiyatla ilgileniliyor. Belediye zabıtası da denetlemiyor. Fırıncılar odası ilgilenmiyor. Ekmek kaliteli çıkmış, çıkmamış kimsenin umurunda değil. Ben 30 yıldır bununla mücadele ediyorum” ifadelerini kullandı.

“CESARET OLUŞTU”

Davayı kazandıktan sonra çevredeki marketlerin ekmek fiyatlarında da düşüş yaşandığını aktaran Ragıp Şahin, “75 kuruşa hatta 60 kuruşa dahi satanlar var. Önceden ‘dava açarız’ diye baskı yapılıyordu. Şu an da bir cesaret oluştu. Tedarik fiyatı uygun olduktan sonra herkes alıp, satıyor. En Nihayet 2 hafta Evvel Kırklareli’nden bir arkadaş aradı ve o da davalık olduğunu, benim davamı emsal göstereceğini söyledi. Kanun, aldığın maliyetin üzerine 1 kuruşluk kar koyup satabileceğini söylüyor. Kanun dışı yaptığımız bir şey yok” dedi.

2020 yılında da maliyetlerin düşük olması durumunda 2020 yılında da ekmeği 85 kuruştan satmaya devam edeceğini belirten Şahin, “Daha düşük alırsam, daha düşüğe satarım. Vatandaş, en Esas gıdası ekmeği ucuza Aş istiyorlar. Ekmekle doyuruyor vatandaş karnını. Günde 3-4 Kez ekmek almaya gelen oluyor” diye konuştu.

Ucuza ekmek sattığı için hakkında dava açılmıştı: 2020’de zam yapmayacak / Zenpara Haberler Kategorisi altında yayınlanmıştır.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1678 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*