Tüzel Kişilik Nedir?

Tüzel Kişilik Nedir Zenpara
Tüzel Kişilik Nedir Zenpara

Tarif: Tüzel kişilik, sözleşmeler, sözleşmeler, ödemeler, işlemler, yükümlülükler, cezalar ve davalarla ilgili yasal hak ve görevleri olan şahıs yada gruptur. Bu terim, ülkeyi düzenleyen belirli yasalara gore resmi olarak oluşturulmuş her türlü müessese için geçerlidir.

Tüzel Kişilik Ne Anlamına gelir?

Bir tüzel kişilik, bireysel, dernek, şirket, ortaklık yada yetkili yasal çerçevenin izin verdiği herhangi bir toplumsal biçim olabilir. Gerçek bir kişinin aksine, tüzel kişiliğin gerçekleştiği anda, hukuk sisteminin gözünde belirli bir isim ve kişiliğe haiz bir organdır. Değişik türden tüzel kişilikler vardır ve her birinin kanunla belirlenmiş hususi yetki ve sorumlulukları vardır.

Mesela, tek mal sahibi, düşük maliyetli ve kolay olma avantajına haiz olan sadece bir kişinin varlık korumasına haiz olmayan bir tür tüzel kişiliktir. Bu, herhangi bir borcun sonucunda bireysel varlıklarla ödenebileceği anlamına gelir. Kurumlarda hissedarların sorumlulukları sınırı olan ve borçlara maruz kalmaktadır.

Örnek

Kayra, eskiden ev hanımı olan orta yaşlı bir karı. Şimdi evlatları büyüdüğünde, bir iş projesine adım atmak istiyor. Bu tür yiyecekleri yeğleyen, sadece öğlen yiyecek pişirmek yada yiyecek yiyecek için kafi zamanınız olmayan orta derslik işçilere ev yapımı yemekler satmayı planlıyor. Kayra’nın bazı çalışanları işe alması gerekiyor, bundan dolayı çalışmanın tek bir şahıs için oldukça fazla olması umut ediliyor. Ek olarak, uygun bir alan kiralaması ve lüzumlu ekipman ve araçları satın alması için finansal finansman talep etmesi gerekiyor.

Kayra, işin yönetimsel ve yasal yönünden hoşlanmıyor, yalnızca ürünleri pişmesini ve pazarlamayı seviyor. Bunun yanında, kocası tüzel kişilik altında işlem yapmanın uygun bulunduğunu söylüyor. Yasal olarak kurulmuş bir işletme olarak, emek yükümlülüklerine uymak ve tedarikçiler ve müşterilerle sözleşme imzalamak mümkün olacaktır.

Zenpara hakkında 937 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*