TÜSİAD faiz artışından memnun – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda TÜSİAD faiz artışından memnun – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

TÜSİAD Simone Kaslowski, Kovid-19 salgını sürecinde Bütün dünya gibi Türkiye ekonomisinin de zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek, “Başlangıç olarak enflasyonla mücadelede Merkez Bankası’nın gereken adımı atmış olması Müspet bir gelişmedir” dedi.

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) tarafından bu Sene 12’ncisi düzenlenen Rekabet Kongresi, “Sürdürülebilir Sektörler: Yeni Dönemin Rekabet Senaryoları” Anne temasıyla online olarak başladı.

Etkinliğin açılışında konuşan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Kovid-19 salgınının etkisini ve yayılımını yeniden artırdığı, Türkiye’de ve dünyada hükümetlerin ardı ardına kısıtlayıcı tedbirler almak zorunda olduğu bir dönemde olduklarını, Başka taraftan aşı çalışmaları konusunda Umut verici gelişmeler yaşandığını söyledi.

Salgınla artan belirsizlik durumunun, ayakta kalmak ve rekabet edebilmek için değişime hızlı Ahenk sağlamanın önemini bir kez daha gösterdiğini aktaran Kaslowski, Nihayet yıllarda küresel rekabetin değişen unsurlarına dikkati çektiklerini kaydetti.

Dördüncü Endüstri devriminin temelini oluşturan dijital dönüşümün geleneksel yöntemlerle rekabet etmeyi Çok zorlaştırdığını belirten Kaslowski, salgınla birlikte dijitalleşme alanında yaşanan değişimlere dikkati çekti.

Kaslowski, Türkiye’nin, bu dönüşüm sürecinde stratejik sektörlerden başlayarak rekabet gücünü yeniden tesis etmesi gerektiğini, bunlardan birisinin hiç kuşkusuz Endüstri olduğunu vurguladı.

Türkiye’de sanayinin ekonomideki payının yıllar geçtikçe arttığını, en istikrarlı verimlilik artışının da sanayide yakalandığını belirten Kaslowski, sanayinin sağladığı katma değerin payının rekabet edilen ülkelere kıyasla düşük olduğunu, yüksek ve orta-yüksek teknoloji üretiminin beklentilerin altında kaldığını söyledi.

REKABET GÜCÜ

Simone Kaslowski, düşük katma Kıymet sorununun tarımdan turizme, lojistikten KOBİ’lere kadar birçok alanda ve sektörde görüldüğünü ifade ederek, jeopolitik konum nedeniyle büyük avantaj sahibi oldukları lojistik sektöründe dahi küresel eğilimleri yakalamakta güçlük çektiklerini aktardı.

Bütün sektörlerde katma Kıymet yaratan dönüşümü sağlayarak sektörlerin rekabet gücünü artırmak için reçetenin belli olduğunu ifade eden Kaslowski, şunları kaydetti:

“Küresel başarı hikayelerinden ilham alarak ülkemizin Var koşulları, Kapital yapısı, iş gücü yetkinlikleri ve tarihsel birikimi temelinde gerekli adımları hayata geçirmek… Dijital dönüşümden iklim değişikliğine, sürdürülebilir kalkınmadan toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar yeni çağın ihtiyaç ve gerekliliklerini iş modellerimize çevik bir şekilde entegre ederek, insanımızı yetkinleştirerek ve kurumlarımızı etkinleştirerek uzun vadede rekabet gücümüzü artırabiliriz.”

Kaslowski, salgının küresel tedarik zincirlerinde köklü değişime Neden olacağına işaret ederek, Türkiye’nin konumu gereği oldukça Mühim gördükleri küresel tedarik zincirlerinin yeniden şekillenmesinin birçok alanda yeni risk ve fırsatları gündeme getireceğini söyledi.

Küresel tedarik ağlarının en Mühim unsurlarından birisinin de çevresel değerler olduğunu belirten Kaslowski, iklim değişikliğiyle mücadele, yenilenebilir enerji, sürdürülebilir üretim ve döngüsel ekonominin bugünden itibaren Ati dönemde küresel rekabetçiliği şekillendiren dinamikler olacağını bildirdi.

Kaslowski, TÜSİAD olarak bu alanlarda çalışmalarını büyük bir azimle sürdürdüklerini ifade etti.

‘Bütün DÜNYA GİBİ EKONOMİMİZ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR’

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, içinde bulunulan Kovid-19 salgını sürecinde Bütün dünya gibi Türkiye ekonomisinin de zorlu bir süreçten geçtiğini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Başlangıç olarak enflasyonla mücadelede Merkez Bankası’nın gereken adımı atmış olması Müspet bir gelişmedir. Yolumuz ise uzun. Ekonomide atmamız gereken adımları planlı bir şekilde, kısa vade ve uzun vadeli stratejiler olarak ayırmamızda Yarar bulunuyor. Bu Vakit zarfında, özellikle önümüzdeki 4-5 aylık vadede Bütün dünya gibi bizler de başta istihdam ve üretim alanlarında zorlanacağız. Türkiye, bu süreçte bir taraftan da enflasyonla mücadele etmek zorundadır. Enflasyonla mücadeleden taviz vermezsek, önümüzdeki kısa vadede sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışını yakalama şansımız doğar. Finansal koşulların geçici olarak sıkılaşması böyle bir dönemde elimizi zorlaştırsa da orta vade perspektifte enflasyonu düşürmenin, serbest piyasa ilkelerini benimsemenin ve yatırım ortamını iyileştirmenin faydasını öncelikle büyüme ve istihdam artışında göreceğiz.”

Kaslowski, odaklanılacak konuların doğru seçilmesi, iktisadi alanda atılacak adımların planlı şekilde ve piyasalarla doğru iletişimle oluşturulması gerektiğini vurguladı.

‘EKONOMİ YÖNETİMİNİN İLETİŞİMİ ARTIRMASINI ETKİN BİR POLİTİKA ARACI GÖRÜYORUZ’

Simone Kaslowski, Ekonomi yönetiminin piyasalarla ve reel kesimle iletişim düzeyini artırmasını doğru ve etkin bir Politika aracı olarak gördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Şeffaflık ve öngörülebilirlik, ekonomide güvenilirliği artıran en Mühim unsurlar. Kısa vadede atacağımız bu adımlar, uzun vadede kapsamlı bir Ekonomi politikası uygulama kapasitemizi de yükseltecektir. İstihdam, vergi, Kapital piyasaları gibi konularda gereken dönüşümü sağlayabilmemizin ön koşulu doğru para politikası ve disiplinli maliye politikasına Art dönülmesinden geçmekte. Yakın vadede de her iki alanda, pandemi koşulları, Ekonomi üzerindeki baskı ve istihdama olan destek ihtiyacı da gözetilerek gerekli adımların planlı bir şekilde geleceğine inanıyoruz.”

ABD VE AB İLE YENİ AÇILIM

Kaslowski, ekonomik istikrar, demokrasi ve hukuk devleti konusunda kararlı politikalar eşliğinde adımlar atılmasının, Güven ve öngörülebilirliğin artırılması bakımından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Bu politikalar aynı zamanda AB ve ABD ile ilişkilerimizde yeni açılımlar sağlayabilecek, küresel ve bölgesel ekonomik iş birliklerindeki konumumuzu da Müspet yönde etkileyecektir.” dedi.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1699 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*