Türkiye'nin lojistik tedarikçileri Covid-19 suşlarına Ahenk sağlıyor

Gökalp Çak, koronavirüs pandemisi vurulmadan Evvel asla çevrimiçi satın alma işlemi yapmadığını itiraf ediyor. Ancak şimdi, Türkiye'nin en büyük lojistik sağlayıcılarından biri olan Netlog'un kurucu ortağı ve Reis yardımcısı, ülkedeki internet alışverişine akın eden milyonlarca insandan sadece bir tanesi.

Türk tüketici davranışındaki bu değişim, ürünleri depolardan Alıcı kapılarına taşıyan şirketler için Baş ağrısı ve fırsatlar.

“Gördüğümüz şey kurye şirketlerinde büyük bir sorun var” diyor Cak. “Hiç kimse yüzde 200 artışla başa çıkmak için bir tedarik zinciri tasarlamıyor. Bir günde üç kat artabileceğiniz bir şey değil. ”

2019'da 1 milyar dolara yakın geliri olan Netlog, Besin, ilaç, moda ve Ömür tarzı ve endüstriyel mal üreticileri için tedarik zincirlerini yönetiyor. [19659002] Şirket daha Evvel hiç evden eve teslimat yapmamış, bunun yerine işletmeler arası çalışmaya odaklanmıştı. Ancak Covid-19'un uluslararası lojistik talebindeki keskin düşüş ve daha Çok çevrimiçi teslimat kapasitesi için umutsuz Türk Baş yöneticilerden gelen çağrıların hafifletilmesi, Netlog'un yapışmayı değiştirmesine Neden oldu.

 Türk lojistik şirketi Gokalp Cak Netlog'da.
Netlog'dan Gokalp Cak: 'kurye şirketlerinde büyük bir sorun var' © GOKHAN CELEBI

“Aniden herkes en iyi arkadaşın,” diye gülüyor Bay Cak. “Hepsi Çılgın yollarla kargo teslim etmenin yollarını arıyorlar.”

Netlog şu anda Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul'da günde 6.000 teslimat yapıyor. Netlog yöneticileri, sonbaharda Memleket çapında tam bir lansman planlarıyla yeni bir yurtiçi dağıtım şirketi kurmak için çalışıyor.

Türkiye'de halihazırda birkaç büyük eve teslim operatörü olmasına Karşın, Bay Cak için piyasada yer olacağına inanıyor Covid-19 azaldığında bile yeni bir oyuncu.

Müşterileri, çevrimiçi alışveriş için artan talebin “yeni norm” olmasını bekliyor. “Büyüme darboğazının artık Alıcı talebi olmadığını anlıyorlar; ürünü teslim ediyor. ”

Online alışveriş Türkiye'de pandemiden Evvel bile hızla genişliyordu. Danışmanlar Deloitte ve Türk bilişim endüstrisi derneği Tubisad'ın bir raporuna göre, beş Sene içinde 2019'a kadar Mahalli para birimi, lira açısından yüzde 35 büyüdü.

Tekrar de, bu toplam perakende satışların sadece yüzde 6'sını temsil ediyordu. Türkiye'de geçen Sene – İngiltere'de yüzde 18, ABD'de yüzde 15, Çin'de yüzde 28 ve Brezilya'da yüzde 8 ile karşılaştırıldı.

Tubisad başkanı Kubra Erman Karaca geçen ay koronavirüs salgını Türkiye'de e-ticaret için bir “dönüm noktası” olarak nitelendirdi. Uluslararası ticaret ortaklarından gelen talepteki sert düşüş, Türkiye ihracatının Nisan ayında Ak eşya, tekstil ve otomobil gibi ürünleri Vatan dışına taşıyan şirketler için Mühim bir etkiyle Nisan ayında yüzde 41 oranında gerilediğini gördü.

Lojistik sağlayıcılara filo yönetim hizmetleri sunan bir teknoloji şirketi olan Vektor Mobility'nin kurucu ortağı ve Genel müdürü Kerem Tiryakioğlu, “Türkiye’nin ihracatının yaklaşık yüzde 50'si AB'ye gidiyor” diyor. “Ağırlıklı olarak bunlar otomobil parçaları gibi üretimle ilgili ürünler” diye ekliyor. Bu endüstriler kapandı ve “ihracatta Ağırbaşlı bir azalma oldu.”

İnsanları taşıyan işletmeler de vuruldu. Bir araba kiralama şirketi olan Garenta, havalimanı şubelerinde yüzde 70'lik bir düşüşe ve şehirlerde yüzde 50'lik bir düşüşe Şahit oldu. Garenta Genel müdürü Emre Ayyıldız, insanlar ulaşım ve seyahat konusunda daha temkinli bir tutum aldıkça Alıcı davranışındaki değişiklikten yararlanmanın yollarını arıyor. Şirketin araba paylaşımı iştiraki Moov, Garenta, pandemi sırasında 30.000 yeni Aza kazandı ve daha da büyümeyi planlıyor.

“Toplu taşıma kullanımının yüzde 85 azaldığını gördük” diyor Ayyıldız. İnsanlar, çalışan bir sürücü gerektiren ulaşım modlarını kullanmak istemiyorlar, diye ekliyor, bu nedenle araba paylaşımı iş modeli “ön plana çıkıyor”.

Bir Türk nakliye, liman hizmetleri ve lojistik grubu olan Arkas, sınır kapamaları ve karantina gereklilikleri kamyonla teslimatı zorlaştırdığından demiryolu ve deniz taşımacılığına daha Çok ilgi duyulmaktadır.

Arkas Genel Reis yardımcısı Diane Arcas Göçmez, şirketin demiryolu, deniz ve Kara taşımacılığını birleştiren intermodal lojistik merkezlerine yaptığı yatırımların Türkiye'nin Türkçeyi entegre ederek yeni lojistik dünyasında Mühim bir oyuncu haline gelmesini umduğunu söyledi. Avrupa ve Asya'da ticaret ile ticaret ”.

Bu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye pandemi sonrasında küresel tedarik zincirlerinin Mümkün bir sarsıntısından faydalanma arzusunu yansıtıyor, çünkü uluslararası üreticiler herhangi bir tedarikçiye olan güveni azaltmayı düşünüyor . Erdoğan ve bakanları, Türkiye'nin – Avrupa ve Asya'nın – bu tür bir değişiklikten faydalanmak için iyi bir konumda olabileceğini vurguladılar.

Sayın Çakmak, Covid-19 krizinin Türkiye'nin dayanıklılığını gösterdiğini söyledi. Türkiye'den Avrupa'ya giden trafik devam etti, “Tedarik zinciri durmadı.”

Bu, ülkeye uluslararası lojistikte daha da Mühim bir Güç veya tedarikçi olarak “büyük bir fırsat” sunuyor Avrupa pazarı için daha Çok Mahsul.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2165 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*