Türkiye’nin enflasyon oranı neredeyse üç Sene içinde en düşük seviyeye iniyor

Türkiye’nin enflasyon oranı, Ekim ayında neredeyse üç Sene içinde en düşük seviyesine geriledi;

Tüketici fiyatları geçen ay yıllık bazda yüzde 8,6 arttı. Bu, Aralık 2016’dan bu yana en düşük fiyat artışını temsil ediyor, kısmen daha istikrarlı bir lira ve geçen yılki dramatik kur krizini izleyen ekonomik büyümedeki yavaşlama sayesinde. Ancak analistler, bir başka Mühim faktörün de, 12 ay Evvel yüzde 25’ten daha Çok gök yüksek enflasyonunun yarattığı Müspet baz etkisi olduğunu söylüyorlar.

Enflasyonun, Türkiye’nin merkez bankası tahminleri ile 2019’un Nihayet ayağında Tekrar toplanması bekleniyor. Sene sonu enflasyonu yüzde 12 – yüzde 5 olan resmi hedefinin Çok üstünde.

 Tanımlanmamış bir grafik

Buna Karşın, analistler Nihayet verilerin Türkiye’nin merkez bankası üzerindeki politik baskıya yol açabileceğinden Kaygı duyuyorlar Geçtiğimiz aylarda çarpıcı bir şekilde düşürdükten sonra bile gösterge faiz oranını düşürdü.

Banka, liradaki düşüşü durdurmak için Anne oranını geçen Sene yüzde 24’e çıkardı. Bu Devinim krizin ardından yüzde 25’ten Çok yükselen ve değişken para birimlerine istikrar kazandıran enflasyonu soğutmaya Muavin oldu.

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek faiz oranlarına sahip Kuvvetli bir rakip. Enflasyonun ve oranların ekonomik büyümeyi yeniden başlatmak istediğinde en kısa sürede tek haneli rakamlara düşmesini istediğini defalarca dile getirdi.

Bankanın valisi olarak Görev yaptıktan sonra Temmuz ayında Sayın Murat Uysal’ın gözetiminde Erdoğan selefini işten çıkardı, banka gösterge faiz oranını 10 puan düşürdü.

Ekonomistler, önümüzdeki aylarda enflasyonun Tekrar toparlanma olasılığı göz önüne alındığında, Türkiye için daha Çok Nispet indirimlerinin riskli olabileceği konusunda uyardı.

Uysal, yatırımcıların “makul” bir orandan yararlanmasını sağlamak istediğini defalarca söyledi. Türkiyede gerçek getiri. Yabancı yatırımcılar ve yerli koruyucular, enflasyona göre lira cinsinden varlık bulundurmaya teşvik primi talep ediyorlar.

Bay Uysal, geçen hafta gazetecilerle ve analistlerle yapılan bir toplantıda söz verdiğini yineledi ve bankanın “daha ​​Çok kesmek için Çok az alan olduğunu öne sürerek“ gevşetme için Mühim bir yer kullandığını ”söyledi.

vali, toplantıda hazır bulunan analistler ve ekonomistler tarafından, daha Evvel yapılan bir Nispet indirimi için sınırlı yer olduğu iddiasıyla karşı karşıya kaldı – ardından bunu, yüzde 2,5 puandan beklenenden daha büyük bir Nispet indirimi izledi.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*