Türkiye’nin ekonomisi ikinci çeyrekte tahmin edilenden daha süratli büyüyor

Türkiye ekonomisi, 2019’un ikinci çeyreğinde önceki üç aya bakılırsa daha yavaş bir oranda büyüdü, resmi sayılara bakılırsa, sadece analistlerin tahminlerini yendi ve ülkenin çift dip durgunluğa girebileceğine dair endişeleri azaldı Türkiye İstatistik Kurumu Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, Haziran ayının sonundaki üç aylık dönemde mevsimsellikten arındırılmış bazda yüzde 1,2 oranında artış kaydettiğini söylemiş oldu – önceki çeyreğin revize edilen yüzde 1,6 oranına bakılırsa birazcık daha yavaş. Bloomberg tarafınca oylanan analistler bir tek yüzde 0,4'lük bir genişleme öngörüyorlardı.

Yılda, Iktisat, 2018'deki aynı çeyreğe bakılırsa yüzde 1,5 daha küçüktü – Reuters'in anket yapmış olduğu analistlerin beklediği analistlerin yüzde 2'sinden daha azca Ağırbaşlı bir daralma.

Birçok iktisatçı, ülkenin dolar karşısında değerinin neredeyse yüzde 30'unu kaybettiğinde geçen senenin Türk lirasındaki acıklı düşüşünü izleyen keskin gelişme yavaşlamasından doğma ihtimali olduğu mevzusunda uyarmıştı.

Önemli Yerel seçimlerden Evvel ekonomiyi güçlendirmeyi amaçlayan hükümet harcamalarında ve banka kredilerinde yaşanmış olan artış, ülkeyi durgunluktan çıkardı, sadece analistler bu uyarının sona ermesinin olası olduğu mevzusunda uyardılar. İkinci çeyrekte büyümeye devam etti.

Sadece Pazartesi günkü veriler, ekonominin hanehalkı tüketimi, mali teşvik ve net ihracatın etkisiyle bu beklentileri geride bıraktığını göstermiştir. Verilerin “beklediğimizden Oldukça daha iyi – hem de Fikir birliğinden Oldukça daha iyi” bulunduğunu söylemiş oldu:

“Ben de Dahil birçok uzman, bunun W şeklinde bir durgunluk olacağını ve bu büyümenin olacağını düşündü bu senenin ikinci yada üçüncü çeyreğinde Art çekilecekti. Bundan kaçınıyor benzer biçimde görünüyor. ”

Bazı analistler veriler tarafınca şaşırdı. Yatırım bankası Murat Unur ve Clemens Grafe, Goldman Sachs, hanehalkı harcamalarında “şaşkınlık” oranındaki artışı bulduğunu, zira “yüksek frekanslı tüketici verilerine yansıtılmadığını”, kısaca tüketim malları ithalatında bulduğunu söylemiş oldu.

Bir ekonomist İsimlendirilmemesini isteyen büyük bir bankada, Başka verilerin kredi büyümesinde yavaşlama, işsizlikte bir artış ve ülkenin daha Evvel cari hesap açığı üstünde çarpıcı bir daralma gösterdiği göz önüne alındığında, Nihayet GSYİH rakamlarına şaşkınlık dile getirdi. [19659002“ÇıktıkaybıbukadarküçükseTürkiye'ninnedenbukadarkötübirişgücüpiyasasıveyadışdengedebelirginbirgelişmeyaşadığınıgerçektenbilmiyorum”dedi

Türkiye İstatistik Kurumu, yorum talebine Yanıt vermedi

Beklenen verilerden daha iyi olsa da, birçok iktisatçı hala Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde zorluklarla karşı karşıya kalacağına inanıyor. Yatırım, Mart ve Haziran ayları içinde her üç ayda bir yüzde 7,4 oranında düştü.

Ayrıca, Türkiye’nin kurumsal sektörü ağır bir borç yüküyle boğuşuyor ve bankalar borç vermekte isteksiz davranıyorlar

Deutsche Bank'ta bir ekonomist olan Kubilay Öztürk, “En fena korkular ortaya çıkmıyor” dedi. “Fakat büyük iyileşme de gerçekleşmiyor. Oldukça yavaş bir toparlanma gibidir, zira hepimiz [recent] Itimat şoku ve döviz kuru şokunun bittiğinden güvenli değil. ”

Zenpara – Para ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*