Türkiye’nin düzenleyicisi, bankalara fena krediler yazmalarını söylemiş oldu

Türkiye'nin bankacılık düzenleyicisi, Diyar bankalarına geçen yılki döviz krizinden gelen hasarı temizlemeye ve kredi vermeyi tekrardan başlatmak istediği için 8 milyar dolar tutarındaki fena kredileri yazmalarını istedi.

Bankaların 46 milyar TL değerinde tekrardan sınıflandırmaları gerekecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Salı günü meydana getirilen açıklamaya nazaran, Yıl sonunda tahsili gecikmiş olarak kredilerinin 8,1 milyar dolarını ve zararları karşılama mevzusunda hükümler koyduğunu belirtti.

düzelteç, büyük seviyede Türkiye'nin rahatsız edici enerji ve inşaat sektörlerine yönelik bulunduğunu belirterek, sektörün toplam takipteki alacak oranının yüzde 4,6'dan yüzde 6,3'e yükseldiğini görecek.

Düzenleyici tarafınca meydana getirilen müdahale bu Yıl bankaların kazancını aşındıracak olsa da, bazı analistler hareketin, borç verenlerin geçen yılki liradaki çürüklükten sonrasında çorak bir düşüşün peşinden fena kredi sorunlarını anlama mevzusunda endişelerini gidermeye Muavin olması icap ettiğini belirtti. [19659002] AllianceBernstein'da yükselen bir piyasa kredi analisti olan Okan Akın, duyuruyu “doğru yönde bir Devinim” olarak nitelendirdi.

“Yatırımcılar Genel olarak bankaların takipteki alacak tahvillerinin sayısında şüpheci davrandılar ve bu Devinim BDDK'nın zirvede bulunduğunu gösteriyor sistemdeki sorunlardan ve bankaların doğru olanı hayata geçirmeye zorluyorlar ”dedi.

Regülatörün taşınmasından sonrasında kredilerin artması, sektörün Kapital yeterliliği oranını zorlayarak yüzde 17,7'ye düşecek. Yüzde 18,2. Bu, düzelteç tarafınca belirlenen asgari yüzde 12'nin üstünde kalıyor.

Bazıları, önlemlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en Nihayet tetikleyiciye yardım eden süratli tempolu, krediye dayalı büyümeyi canlandırmaya yönelmesinin bir kanıtı olduğuna dair endişelerini dile getirdi. yılki krizi.

Sn. Akin, bireysel bankalar üstündeki etkiyi görmenin ve herhangi birinin Kapital sıkıntısı çekip çekmeyeceğini görmenin Önemli olacağını söylemiş oldu. BDDK, her bankanın yazmaya ne kadar zorlanacağının ayrıntılarını vermedi, sadece analistler Güvence Bankası, Yapı Kredi ve Akbank'ın en sorunlu sektörlere en Fazlaca maruz kaldığını belirtti.

Ortalama yüzde 30 Geçtiğimiz Yıl Türkiye'nin para biriminde düşüş, borç yükünü 2008 yılından beri gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 70'ini iki katına çıkaran ülkenin kurumsal sektörünü zorladı. Birçok Türk şirketi, Nihayet yıllarda bir çok yada hepsinin kazanmasına Rağmen, dolar yada euro cinsinden kredi kullandı. Yöresel para biriminde gelir

Liranın zayıflığı, bu dış borçlara hizmet etme maliyetini artırdı ve bu da bankacılık sektöründe fena kredilerin artmasına Niçin oldu ve yeni borç vermeyi engelledi.

2000-01 mali krizini izleyen bir gözden geçirme yardımıyla, Türk bankaları Genel olarak sağlam ve iyi yönetilmiş olarak görülüyor.

Bununla beraber, bazı yatırımcılar hala geçen senenin kargaşası sonrasında raporlamalarıyla ilgili endişelerini barındırıyor. Londra merkezli bir bankacılık analisti, BDDK'nın Nihayet açıklamasında “Türk bankalarında kredi kalitesi sorunlarının önemini koruduğunu altını çizdi” dedi.

Analist, Türk bankalarının varlık standardını bildirme şekilleri hakkında “sorular getirdiğini” de sözlerine ekledi.

Borsa İstanbul Bankalar Endeksi Çarşamba günü yüzde 0,5 Kıymet yitirdi.

Zenpara – Para ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 740 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*