Türkiye’de en Çok hangi yabancılar Ev alıyor?

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Türkiye’de en Çok hangi yabancılar Ev alıyor? başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye’de Ev satışları eylülde yıllık bazda yüzde 6,9 azalarak 136 bin 744 oldu. Ocak-eylül döneminde ise Ev satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,2 artarak 1 milyon 161 bin 278’e ulaştı. Yabancılara yapılan Ev satışı sayısı, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,1 artarak 5 bin 269 oldu.

Üst üste 5 ay artış gösteren yabancıya Ev satışı, eylülde 5 bin 269 adetle hem bu yılın en yüksek hem de tarihin en Çok satış yapılan ikinci eylül ayı verisi olarak kayıtlara geçti.

abancıya Ev satışında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyeler görülürken, üst üste 5 aydır yükseliş devam ediyor.

Salgının en Çok etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektörü, hükümetin aldığı proaktif tedbirler ve Halk bankaları öncülüğünde sektörünün düşük maliyetli kredi imkanı sayesinde satışlarda pandeminin izlerini silmeyi başardı.

Kovid-19’un Vatan içinde ilk görüldüğü mart ayında gerilemeye başlayan ve nisanda da 790 adetlik satışla Nihayet 7 yılın en düşük seviyesini gören yabancıya Ev satışları, mayıs ayıyla birlikte Tekrar yükselişe geçti.

Üst üste 5 ay artış gösteren yabancıya Ev satışı, bu yılın eylül ayında 5 bin 269 adetle hem bu yılın en yüksek hem de tarihin en Çok satış yapılan ikinci eylül ayı verisi olarak kayıtlara geçti.

Eylül ayında yabancıya Ev satışı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 26,1, bir önceki aya göre yüzde 35,3 arttı. Böylece yabancıya Ev satışı, pandemi öncesi yüksek seviyelerine dönmüş oldu.

Bu yılın Ocak-Eylül döneminde toplam 26 bin 165 Adet Ev yabancıların olurken, geçen yılın aynı döneminde bu sayı 31 bin 925 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu veriler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik düşüşe işaret etse de sektör temsilcileri, yılın Nihayet çeyreğinde yükseliş ivmesinin devam edeceğini ve yılı 40 binin üzerinde bir satışla tamamlayabileceklerini söyledi.

İSTANBUL’DA TARİHİN EN YÜKSEK EYLÜL SATIŞI

Yabancıların en Çok tercih ettiği ve geçen ay 2 bin 370 adetlik satışla tarihin en yüksek eylül Ev satışının görüldüğü İstanbul’da, bu yılın 9 ayında toplam 11 bin 966 Ev yabancıların oldu.

Antalya, satılan 1.018 konutla yabancıların en Çok tercih ettiği ikinci il oldu. Antalya’yı 347 konutla Ankara, 239 Bursa ve 168 konutla Yalova takip etti.

Yabancılar 9 aylık dönemde Antalya’dan 5 bin 125, Ankara’dan 1829, Bursa’dan 882 ve Yalova’dan 821 Ev satın aldı.

Türkiye’den eylülde en Çok konutu 908 Adet ile İranlılar aldı. İranlıları 826 konutla Iraklılar ve 448 konutla Ruslar izledi. Yılın ilk üç çeyreğinde liderliği 4 bin 716 konutla İranlılar sürdürdü. Söz konusu dönemde Iraklılar 4 bin 165, Ruslar 1895, Afganlar 1277 ve Azeriler 711 konutun sahibi oldu. 

‘PANDEMİYE Karşın 5 BİN’

Gayrimenkul Vatan Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) ve Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Zenpara Araştırma muhabirine verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, uluslararası yatırımcıya Ev satışlarında eylülde yaşanan yüzde 26,8’lik artışın İstikbal adına Umut verdiğini söyledi.

Uluslararası yatırımcının Türkiye’ye ilişkin Ev talebinin gün geçtikçe arttığını dile getiren Akbal, yılın ilk 9 ayında yabancıya 26 bin 446 Ev satıldığını bildirdi.

Akbal, Türkiye’de uluslararası yatırımcıya satılan Ev sayısının pandeminin etkilerinin azalmasıyla yükseldiğine işaret ederek, “Uluslararası Ev satışındaki yükseliş sürecek. Türkiye’nin her geçen gün etkisi artan liderliği, uluslararası yatırımcıya Güven veriyor. Pandemiye Karşın, 5 bin rakamının aşılmış olması oldukça kıymetli. Türkiye, yabancıya Ev pazarlama gücünde artık organize. Avrupa ile rekabette artık öne geçmeye başladığımızın Kuvvetli bir işaretidir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘KONUTTA YABANCI SATIŞI SÜRÜYOR’

Ev Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise yabancıya satışta 5 bin 200’lerin Çok iyi rakam olduğunu belirterek, dünyanın her yerinden alıcı olmasının, Türkiye gayrimenkul sektörünün canlılığını gösterdiğini söyledi.

Elmas, “Döviz kurundaki artış bizlere Menfi yansısa da yabancıya satışa pozitif etkisi oluyor. İstikbal ay verilerinde yabancıya satışın bir miktar daha arttığını konuşacağız.” dedi.

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan da yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin ve güveninin devam ettiğini belirterek, talep artışında vatandaşlık hakkı teşvikinin etkisinin sürdüğünü söyledi.

Yabancıların ağırlıklı olarak tamamlanmış, tapusu verilen ve teslimi yapılan konutları tercih ettiğini dile getiren Babacan, burada güvenilir firmaların öne çıktığını bildirdi.

‘Vatan DIŞI TEMSİLCİLİKLER YABANCIYA SATIŞA HIZ KAZANDIRACAK’

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş ise pandeminin sarsıcı etkilerinin görüldüğü dönemde beklemeye geçen yabancı yatırımcıların, bu dönemde Türkiye’nin sergilediği başarılı salgın yönetiminin de etkisiyle sektöre yeniden yöneldiğini söyledi.

Sağlık, turizm ve gayrimenkul sektörünün birbirini desteklediğini ve birbirinden beslendiğini dile getiren Akkuş, “Pandemi ile birlikte bu 3 sektör arasındaki doğrudan ilişki bir kez daha gözler önüne serildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yabancı yatırımcıların konuta kolaylıkla ulaşabilmesi yönünde 12 ülkede temsilcilik açma girişimi, talepteki yükselişe hız kazandıracak. Yabancıya satışta Sene sonuna kadar artış yönlü bir grafik göreceğiz. 2021’in temellerini attığımız bir dönemdeyiz.” ifadelerini kullandı.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da Türkiye’nin başarılı pandemi yönetimini gören yabancı yatırımcıların uygun şartlar sağlandığında Ev alımını hızlandırdığını söyledi.

Bekleyen talebin hızla sıcak satışa dönüştüğünü dile getiren Özyurt, normalleşme sürecinde artan yabancı ilgisinden bahsetti.

Özyurt, yabancı yatırımcı açısından pandeminin kazanımlarını yaşadıkları bir sürecin başlangıcında olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Var projelerimize yabancı yatırımcı ilgisi ağırlık kazandı. Kurdaki artışın etkisiyle de yabancı yatırımcı, Türk gayrimenkul sektöründe aradığı güveni buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 12 ülkede açacağı temsilcilikler sayesinde Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yaşayan potansiyel yatırımcılar, Türkiye’ye gelmek zorunda kalmadan Ev alıp satabilecek. Dolayısıyla yabancı yatırımcıdaki artışın Sene sonuna kadar daha da yükseleceğini söylemek mümkün.”

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*