Türkiye satışlarını artıran tek ülke haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Türkiye satışlarını artıran tek Diyar haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Korona virüs nedeniyle küresel piyasalardaki dalgalanmaların artırdığı finansal riskler, tedarik zincirlerine ve ihracata yansıyan Menfi etkiler ve salgınla mücadele tedbirlerinin iç Öğrenci etkileri Diyar ekonomilerini Güç durumda bıraktı.

Özellikle salgının ilk dönemlerinde birçok sektör Menfi etkilenirken, otomotiv, en Çok etkilenen sektörlerin başında geldi. Otomotiv üreticileri, üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Salgın mart-nisan-mayıs döneminde Avrupa’daki satışlarda büyük kayıplar yaşanmasına Neden olurken, Türkiye otomotiv pazarı da salgından Menfi etkilendi. Kovid-19’un Avrupa’ya kıyasla Türkiye’de daha geç görülmesi, alınan Kuvvetli önlemler ve özellikle ertelenen talepler nedeniyle artan satın alma iştahı gibi nedenler otomotiv satışlarında Türkiye’nin daha Kuvvetli kalmasını sağladı.

YÜZDE 28,7’LİK AZALIŞ

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verileriyle hazırlanan Avrupa otomobil pazar değerlendirme raporundan derlenen verilere göre, Avrupa Birliği (AB-26) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ile İngiltere’nin Dahil olduğu pazar toplamına göre, bu yılın dokuz aylık döneminde Bütün Avrupa pazarları daraldı.

Avrupa otomotiv pazarı, Ocak-Eylül 2020 döneminde, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 28,7 azalarak, 10 milyon 64 bin 274 Adet seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılının aynı döneminde 14 milyon 118 bin 286 Adet toplam satış gerçekleşmişti. Sadece otomobil pazarına bakıldığında, söz konusu dönemde satışlar yüzde 29,3 azaldı ve toplam 8 milyon 567 bin 920 Adet oldu. 2019 yılı aynı döneminde ise otomobil pazarı 12 milyon 117 bin 401 adetti. Hafif ticari Araç pazarı ise 2020’nin ocak-haziran döneminde yüzde 23,6’lık azalışla 1 milyon 261 bin 859 adede düştü. 2019 yılının aynı döneminde 1 milyon 651 bin 489 Adet satış gerçekleşmişti.

EN Çok AZALIŞ 

Avrupa otomotiv pazarı ülkelere göre değerlendirildiğinde, AB (26), UK ve EFTA ülkeleri toplamına göre 2020’nin dokuz aylık bölümünde, geçen yılın aynı dönemine göre en Çok düşüş sırasıyla yüzde 43,1’le Hırvatistan, yüzde 38,4 ile Portekiz ve yüzde 37,5’le de İspanya’da kaydedildi. Almanya’da satışlar bu dönemde 25,1, Fransa’da yüzde 27,5, İngiltere’de yüzde 32,6, İtalya’da yüzde 33 ve İspanya’da yüzde 37,5 geriledi. Söz konusu dönemde satışını artıran bir pazar olmadı.

Bu yılın eylül ayı ile geçen yılın aynı ayı kıyaslandığında; Avrupa’da otomotiv pazarı yüzde 2,9 büyüdü ve 1 milyon 527 bin 2 Adet olarak belirlendi. 2019 yılının aynı ayında 1 milyon 483 bin 742 Adet toplam satış yapılmıştı. Bu yılın eylül ayında otomobil satışları 2019’un aynı ayına göre yüzde 1,1 ve hafif ticari Araç satışları da yüzde 17,9 artış gösterdi. AB (26), UK ve EFTA ülkeleri toplamına göre eylülde, geçen yılın aynı ayına göre en Çok düşüş sırasıyla yüzde 24,8’le Bulgaristan, yüzde 18,5’le Hollanda ve yüzde 14,3’le de Slovenya’da yaşandı. Geçen yılın aynı ayına göre en Çok büyüme gösteren pazarlar sırasıyla yüzde 73,1’le Romanya, yüzde 64,6’le İrlanda ve yüzde 33,7 ile de Slovakya oldu

SATIŞLARINI ARTIRAN TEK Diyar

AB, EFTA ülkeleri ve İngiltere’yi kapsayan toplam pazarda Ocak-Eylül 2020 döneminde satışlarını artıran tek Diyar Türkiye olmaya devam etti. Avrupa otomotiv satışları sırlamasında yılın ilk çeyreğinde 7. sırada bulunan Türkiye, söz konusu dönemde yüzde 75,7 artışla bu yılın ilk yarısında yükseldiği 6’ncı basamağı korudu. 2020 Eylül ayı sonunda Türkiye, yüzde 70 artışla Avrupa otomobil satışları ve yüzde 99,2 artışla da Avrupa hafif ticari Araç satışları sıralamasında da 6’ıncı Diyar olarak konumlandı.

Otomotiv sektörünün sessiz rallisi

Otomotivde ihracat dopingi

Otomotiv sanayiine teşvik yerine dönüşüm fonu

Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*