Türkiye merkez bankası Devinim hızı sınırlarına yaklaşıyor

 Türk reel faiz oranlarını şimdilik gösteren gerçek Politika faizlerinin (%) çubuk grafiği

“Makul” bir reel getiri oranı vadetmek, Türk merkez bankası valisi Murat Uysal'ın görevdeki ilk altı ayında mantrası oldu . Para politikası komitesi Perşembe günü toplandığında, yatırımcılar bunun tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmeye yaklaşacaklar.

Türkiye hala gelişmekte olan birçok piyasa arkadaşından daha yüksek bir reel getiri sunuyor. Ancak, Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını yüzde 10 puan düşürdükten sonra, merkez bankası gevşeme döngüsünün sınırlarına ulaşıyor. Yıllık enflasyon oranı geçen ay yüzde 10,6'ya yükseldi. FT hesaplamalarına göre, bankanın gösterge faiz oranı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Bu, FT hesaplamalarına göre yüzde 3,1 oranında gerçek bir faiz oranı bıraktı.

En Nihayet verilerden Evvel bile bankanın “Mühim miktarda” tükettiğini itiraf etti. oda daha düşük oranları daha da. Bu yüzden ING’den Muhammet Mercan gibi bazı analistler bu hafta nispeten mütevazı bir düşüş bekliyorlar. “Bu ay bir [full percentage point] kesintisi, gelişmekte olan piyasa akranları arasında gerçek Politika faizini ortalamanın yakınında tutmalıdır” diye yazdı müşterilere bir not.

Joker kart Recep Tayyip Erdoğan'ın etkisidir. Türkiye’nin durgun ekonomisini yeniden başlatmak için borç vermeyi teşvik etmek isteyen Türkiye cumhurbaşkanı, İstikbal Sene faiz oranlarının tek haneli seviyelere inmesini istediğini söyledi. Goldman Sachs – pazar konsensüsü doğrultusunda – Perşembe günü 1,5 puanlık bir Nispet indirimi öngörüyor. “Risklerin [are] daha da büyük bir kesime doğru çarpık olduğunu” uyardı.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 869 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*