Türkiye, lira rekor seviyelere düştüğü için FX işlemlerini UBS, Citi ve BNP ile yasakladı

Türkiye, lirayı Perşembe günü rekor bir düşük seviyeye düşüren bir satış dalgasını durdurma çabalarını hızlandırdığı için üç büyük uluslararası bankayı para piyasasından dondurdu.

Türk mali düzenleyicisi, bankaların UBS, Citibank ve BNP Paribas ile lirası içeren döviz ticareti yapmalarını yasakladı ve para biriminde ABD doları başına neredeyse 7,27'ye kadar bir düşüş yaşadı.

üç bankayı Türk lirası yükümlülüklerini zamanında yerine getirememekle suçladı. Tasarruf haklarının korunması, Türk bankacılık sektörünün düzenli işleyişinin sağlanması ve tehlikeli uygulamalardan korunması için Önlem alındığını belirtti.

UBS, Citibank ve BNP Paribas yorum yapmaktan kaçındı.

TL, ülkenin ekonomik gücü ve küresel finansal piyasalar için çalkantılı bir dönemde para birimini savunma yeteneği konusundaki artan yatırımcı endişesinin etkisiyle birkaç hafta boyunca baskı altında kaldı. Perşembe günü gerçekleşen Nihayet düşüş, lira'yı, ülkenin on Sene içinde ilk resesyonunu tetikleyen 2018 para krizi sırasında bir önceki düşüşün altına çekti. Sonradan ticarette bir miktar toparlandı.

BlueBay Portföy ekonomistlerinden Tim Ash, müdahalenin “Türkiye'ye büyük Zarar verme potansiyeli olduğunu ve düzenleyicinin niyetlerinin burada ne olduğunu Çok net düşünmesi gerektiğini” söyledi. . Hareketin, para birimi işlemlerinin temizlenmesini “bozma” potansiyeli olduğunu da sözlerine ekledi.

Üç bankacılık grubundan birinde konuyu bilen bir Kişi kararın “tamamen maviden çıktığını” söyledi.

Türkiye'nin devlet medyası, para birimindeki düşüşü isimsiz yabancı bankalar tarafından Londra'dan düzenlenen orkestra saldırısı olarak tasvir etti. Anadolu haber ajansı, düzenleyici makamların kurumlara karşı yasal işlem başlatacağını ve “ağır para cezaları ve işlem yasaklarıyla” karşılaşabileceklerini bildirdi. Devinim, 2019 yılında JPMorgan'ı müşterilere lirayı kısaltmaları için tavsiye ettiği tehdidinin yankılarına yol açtı.

Türkiye maliye bakanı ve cumhurbaşkanı damadı Berat Albayrak Çarşamba günü yatırımcılara ekonominin hızlı bir şekilde güvence vereceğini araştırmaya çalıştı

 Türk lirasının düşük rekor seviyeye düştüğünü gösteren TL başına günlük (günlük düşük) TL grafik çizgisi

Devinim, Türkiye'nin daha sonra saptırmak için Kapital kontrollerine dönebileceği şüphelerini artırdı lira zayıflığı – Ankara'nın açıkça dışladığı ihtimal. Varlık yöneticisi GAM'ın yatırım direktörü Paul McNamara, “Dünya Kapital kontrollerinin ikna edilmesinde iyi şanslar var” dedi.

Perşembe günü erken saatlerde, Türkiye makamları “finansal piyasalardaki manipülatif ve yanıltıcı işlemleri” engellemek için yeni düzenlemeler yayınladılar. Bunlar, para birimi veya kredi temerrüt swapları gibi araçları kullanarak “piyasadaki dalgalanmalardan veya sığ ticaretten faydalanmaya çalışmak” ve herhangi bir kitle iletişim aracı tarafından “yanlış veya yanıltıcı” bilgilerin finansal piyasalara yayılmasını içermektedir.

Yaman İstanbul'un Bilgi Üniversitesi'nde çalışan bir avukat ve akademisyen Akdeniz, “Kısacası, uzmanlara – bankalara, medyaya veya finansal konularla ilgilenen herkese – Türkiye'de devam eden mali krizden bahsetmemelerini söylüyorlar.”

metindeki dilin “Türkiye'de olup bitenler hakkında anlamlı tartışmalarla ilgili her şeyi Denetim etme girişimi” olarak nitelendirdiği şeyin “kasıtlı olarak belirsiz bırakıldığını” söyledi.

Türkiye, yatırımcıların hava koronavirüs pandemisinin tetiklediği kriz.

Londra'daki Commerzbank analisti Tatha Ghose, Türk lirası için “mükemmel bir fırtına” tanımladı.

“Türk Politika yapıcıları ikna edici bir Politika yanıtı bulmaya çalışırken bile lira hızlanıyor.” Ülkenin net döviz rezervlerinin “buharlaştığını” da sözlerine ekledi.

Bu rezervler, bir ülkenin pandeminin Neden olduğu gibi finansal kargaşa dönemlerinde para birimini savunma yeteneğinin Mühim bir ölçüsüdür.

Albayrak Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin yeterli döviz rezervine ve Kuvvetli bankalara sahip olduğunu belirterek, Ankara'nın likidite kaygılarını hafifletmek için takas hatlarını güvence altına alma konusunda uluslararası merkez bankalarıyla görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Ekonomistler ve yatırımcılar, Federal Rezerv ile bir anlaşmaya varmanın Türkiye'ye Çok ihtiyaç duyulan dolar sağlayabileceğini söylediler.

Ancak kıdemli bir Fed yetkilisi Çarşamba günü ileride bu beklentiyi ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Reuters'in raporuna göre, Türkiye'ye veya Başka benzer ülkelere destek verme umuduyla ilgili olarak, takas hatlarının ABD ile “karşılıklı Güven” ve en yüksek kredi standartları ile ilişkisi olan ülkeler için olduğunu söyledi.

Ankara'da Funja Güler ve Londra'da Stephen Morris tarafından ek raporlama

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2165 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*