Türkiye, genişletilmiş Katar anlaşmasıyla aranan para takasını güvence altına aldı

Katar, Türkiye ekonomisine, tükenmiş döviz rezervlerini 10 milyar dolara kadar artırmayı Öneri eden bir Ömür çizgisi sağladı.

İki Diyar, ilk olarak 2018 para krizi sırasında Ankara’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Varlıklı Körfez ülkesi arasındaki yakın bağları yeniden teyit ederek Katar lirasını Türk lirası ile değiştirmesine İmkan tanıyan bir takas anlaşmasını genişletti.

güncellenen düzenleme, iki ülkenin merkez bankaları arasındaki para swapları için maksimum limit 5 milyar dolardan 15 milyar dolara yükselecek. Anlaşmada, Türkiye’nin merkez bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın “ilgili Mahalli para birimlerinde ikili ticareti kolaylaştırmayı ve iki ülkenin finansal istikrarını desteklemeyi” hedeflediğini açıkladı.

Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle ilişkileri konusunda uzman Ali Bakeer, Suudi Arabistan ve müttefiklerine karşı bir Sıra bölgesel anlaşmazlıkta güçlerini birleştiren Ankara ve Doha arasındaki ittifakın gücünü yansıtan “Mühim bir anlaşma” olarak ilan edildi.

“Bazı uzmanlar Türkiye’nin bir yük haline geldiğini söylüyor Katar, ”dedi Bay Bakeer. “Katar perspektifinden bakıldığında, Türkiye’nin maliyeti ne olursa olsun [an agreement with]siyasi ve ekonomik açıdan bölgede yalnız kalmaktan her Vakit daha ucuz olacaktır. Türkiye olmasaydı Katar gerçekten kritik bir Durum olurdu ”.

Koronavirüs salgını, büyük bir dış borç yükü olan Türkiye’yi turizm ve ihracat gibi Mühim yabancı para kaynaklarından mahrum etti.

Türk merkez bankası, haftalardır G20 ülkelerinin üyeleriyle, azalan rezervlerini desteklemek için ihtiyaç duyduğu sabit para birimini elde etmesini sağlayacak takas anlaşmaları aradı.

Özellikle ABD Federal Rezervi, takas hatlarını dünyadaki 14 ülkeye yaymasına Karşın, Türkiye’yi destekleme konusunda isteksiz görünmektedir. Türkiye, dış finansmana olan yoğun bağımlılığı, düşük rezervleri ve alışılmışın dışında para politikası nedeniyle küresel koronavirüs krizinin serpilmesine karşı savunmasız kabul edilmektedir.

Önerilen

Başka ülkelerle Mümkün takas anlaşmalarının raporları, Mayıs ayı başlarında rekor bir seviyeye gerileyen liranın Nihayet iki hafta içinde yüzde 7 oranında arttığını görmüştü.

Salı günü, Türk haber kuruluşu Haberturk, Türkiye’nin Japonya ve İngiltere ile her biri 10 milyar dolar değerinde takas anlaşmasına yakın olduğunu iddia etti. Her iki ülkenin Ankara ile Kuvvetli ilişkileri var, ancak raporlar Tokyo ve Londra’daki yetkililer tarafından çalındı.

İngiltere hükümet yetkilileri, İngiltere Merkez Bankası ile yapılan bir anlaşmanın raporlarından şaşırdıklarını belirttiler ve böyle bir anlaşmanın mümkün olmadığını öne sürdüler.

Japonya Maliye Bakanlığı yorum yapmayı reddetti. Ancak, benzer takaslar üzerinde çalışan Japon yetkililer, bir anlaşmanın önündeki engellerin yüksek olacağını söyledi.

Haberturk tarafından bildirildiği üzere, Japonya Merkez Bankası ile yapılan bir anlaşmadan ziyade, Japonya’nın Japonya finans bakanlığını kullanarak Yetkililer, 1.3 milyar dolarlık döviz rezervi olduğunu belirterek,

Türkiye ile yapılacak bir anlaşmanın, bu tür swapların “Japon parasının döviz kurlarını sabitlemek için kullanılması” için yasal zorunluluğu yerine getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Yen’in dolar ve Başka birçok para birimine karşı istikrarlı olduğu bir zamanda bunu belirlemek Güç olabilir.

Doha’nın, G20 ülkelerinden destek yokluğunda müdahalesi, Türkiye ile Katar arasındaki Nihayet ittifakın gücünün altını çizdi. Katar, 2016 yılında şiddetli bir Vuruş girişimi ile karşılaştıktan sonra Erdoğan’ın arkasından yürüdü. Türk cumhurbaşkanı 2017 yılında, emirlik üzerine Suudi liderliğindeki bir abluka uygulandıktan sonra Doha’ya askeri destek gönderdiğinde lehine döndü.

Ertesi Sene, Türkiye’nin keskin bir para birimi amortismanından etkilendiği Vakit, büyük gaz rezervleri sayesinde dünyanın Kişi başına en Varlıklı eyaleti olan Katar, ülkeye 15 milyar dolar yatırım yapacağına söz verdi.

Bu taahhüdün çoğu gerçekleştirilemedi, ancak duyuru o sırada bir krizin ortasında Mühim bir destek gösterisi olarak görülüyordu.

Nihayet aylarda Türkiye, Katar’a yardım etmek için tıbbi malzeme gönderdi Türk devlet haber ajansına göre, Diyar koronavirüsle mücadele etti ve Salı günü bir Türk savunma üreticisi emirliğe 50 zırhlı ambulans ihraç etmek için bir anlaşma imzaladı.

İki Diyar arasındaki takas anlaşmasının genişletilmesi Türk lirası ve Türkiye’nin ödemeler dengesi için Müspet olacak, dedi Goldman Sachs. “Ancak, 2020 için gördüğümüz fon açığının sadece üçte birini kapattığını düşünüyoruz.”

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2165 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*