Türkiye enflasyonu neredeyse üç yılda en düşük seviyeye düşüyor

Türkiye’nin manşet enflasyon oranı, Eylül ayında neredeyse üç Yıl içinde en düşük orana geriledi ve ülkenin merkez bankası tarafınca daha Fazlaca faiz indirimi ihtimalini artırdı.

Geçen ay tüketici tutarları bundan önceki yıla nazaran yüzde 9,3 arttı. Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyede olan enflasyon.

Geçen senenin Türk lirasındaki keskin düşüşün arkasından yüzde 25’e kadar yükselen enflasyondaki düşüş, yabancı yatırımcılar ve Türk hanehalkı ve işletmeleri tarafınca memnuniyetle karşılanacak. Nihayet yıllarda hızla artan fiyatlarla boğuşuyordu

Sadece bununla birlikte, yüksek faiz oranlarında güvence bir rakip olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baskısını artırabilir.

lira, dolar karşısında değerinin neredeyse üçte birini kaybederken, merkez bankası gösterge faiz oranını yüzde 24’e yükseltmek mecburiyetinde bırakıldı.

Yeni vali Murat’ın nezarete altında Erdoğan, selefini işten çıkardıktan sonrasında Temmuz ayında atanan Uysal, merkez bankası Temmuz ayından bu yana yüzde 7,5 puan indirdi. Bu, yedi gün vadeli repo oranını yüzde 16,5’e düşürdü.

Uysal, geçen hafta bankanın indirimleri “önden yüklediğini” ve daha da düşürmek için sınırı olan bir alana haiz olacağını söylemiş oldu.

Erdoğan, Nihayet aylarda Arka arda, enflasyonu ve faizin, borç vermeyi tekrardan başlatmak ve ülkenin bir zamanlar süratli geçmiş büyümesini canlandırmak istediğinde mümkün olan en kısa sürede tek hanelere ulaşmak istediğini belirtti.

Bazı ekonomistler ve yabancı yatırımcılar, banka faiz oranlarını Fazlaca Fazlaca düşürdü ve Türk lirasını gelecekte yeni dalgalanmalara maruz bırakabilir.

Zenpara – Para ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 921 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*