Türkiye enflasyonu Kasım ayı artışıyla düşüş eğilimini tersine çevirdi

Türkiye'nin enflasyon oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre aşağı yönlü bir trendle tersine döndü ve ülkenin merkez bankası için bir sorun yarattı. Türkiye İstatistik Kurumu, eğitimin, Sağlık, çeşitli mal ve hizmetlerin yanı sıra oteller, kafeler ve restoranların yanı sıra alkol ve tütün maliyetlerindeki keskin artışların da etkisiyle arttığını belirtti.

2018 yazında ülkeyi vuran bir para krizi sonrasında enflasyon bu Sene yüzde 25'in üzerine çıktıktan sonra Mühim ölçüde düştü.

Düşüş merkez bankasının gösterge faiz oranını düşürmesi için alan yarattı – kriz sırasında yüzde 24'e çıkmıştı – Temmuz ayından bu yana yüzde 10 puan.

Ancak yüksek faiz oranlarının uzun zamandır devam eden rakibi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankanın daha da ileri gitmesini istiyor. Yüksek faizin enflasyonu düşürmekten ziyade Neden olduğu alışılmışın dışında bir görüşe sahip olan Türk lideri, Nihayet aylarda faiz oranlarının İstikbal Sene tek haneli rakamlara düşmesini istediğini söyledi. Buna karşılık çoğu ekonomist, daha agresif faiz oranlarının enflasyonu durdurma riskini azalttığı ve Türk piyasalarını yeni bir satışa karşı savunmasız bırakabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. yüzde 14 oranında bekletme oranı veya daha Çok kesinti yapıp yapmama. Bankanın valisi Murat Uysal, hem yabancı yatırımcılar hem de yerli halk için lira cinsinden varlık tutmanın çekiciliğini korumak için her Vakit “makul” bir reel getiri elde etmeye çalışacağını söyledi.

Sayın Uysal Temmuz ayında atandı. Erdoğan, faiz indirimleriyle ilgili bir anlaşmazlık sonrasında selefini görevden aldıktan sonra

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 866 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*