Türkiye, enflasyon görünümünün iyileştirilmesine işaret ettiğinden, faiz oranlarını keskin biçimde düşürüyor

Türkiye’nin Çarşamba günü merkez bankası, gösterge faiz oranını, ekonomistlerin beklediğinden daha derin olan 2,5 yüzde puan indirerek enflasyon görünümünün iyileşmesine işaret etti.

Fiyat artışı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü vereceği kararın hızındaki yavaşlama Suriye'deki askeri saldırısı nedeniyle Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar kaldırılması, analistlerin açıklamasına göre lira'nın Art kazanılmasını sağladı ve merkez bankasının kesim döngüsünü sürdürmesi için yer açtı.

Aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ucuz kredi için bastırdığı ekonomik büyümeyi teşvik etmek için

“Enflasyon görünümü iyileşmeye devam etti. Türk lirasındaki istikrarlı seyrine ek olarak, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek göstergelerdeki enflasyondaki düşüşü desteklemiştir, ”merkez bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada,

Para politikası komitesi bir hafta vadeli repo oranını keserek Temmuz ayında, Nispet yüzde 24 iken yüzde 16,5 ile yüzde 14 arasında, çift basamaklı enflasyonu yavaşlatmak ve 2018'de finansal kargaşayı izleyen liradaki düşüşü azaltmak için yüzde 14'e düştü.

Ekonomistler 1 20 ekonomistin Reuters anketinin medyanı tahminine göre Perşembe günü yüzde puan indirimi

Daha düşük para politikası, ekonomiyi canlandırmak için bu Sene yalnızca yüzde 0,5 oranında genişlemesi öngörülen devlet harcamalarını artırıyor. Resmi rakamlara göre, hükümet 2020'de iddialı bir yüzde 5 büyüme hedefledi.

Ancak bir taşkın akması enflasyonu daha da yükseltirken, analistler uyardı. IMF Ekim ayında yayınlanan bir raporda, Türkiye'nin “enflasyonda kalıcı bir düşüş” görene kadar faizleri bekletmesi gerektiğini söyledi. Daha yüksek oranlar aynı zamanda TL'yi destekleyecek ve Politika yapıcılar bu Sene tekrarlayan parayı korudukça daralmış olan merkez bankasının döviz rezervlerini yeniden inşa edeceklerdir.

Para birimi, mütevazı bir düşüşe devam etmeden Evvel beklenenden daha büyük düşüşlerin ardından düştü. . Londra'nın öğleden sonra ticaretinde ABD dolarına göre% 0,4 düşüşle 5,754 lira oldu.

Türkiye, bu ayın başlarında ABD’nin ABD’nin Kürt kuvvetlerine karşı ABD askerlerinin Art çekilmesini takiben kuzeydoğu Suriye’de askeri bir operasyon başlattı. bölge, Bay Trump’a bir Sıra ekonomik yaptırım ilan etmesini istedi. Ardından Türkiye, militanları sınırının güneyindeki bir bölgeden uzaklaştırmak için Rusya ile bir anlaşma yaptıktan sonra bu hafta etkili bir şekilde uzayan bir ateşkes kararlaştırdı.

Bay Trump ateşkesi memnuniyetle karşıladı ve Türk hükümetini hedef alan yaptırımları çöpe attığını söyledi. Bakanlar ve ikili ticaret, Türk varlıklarının toparlanmasına Muavin oldu.

“ABD’nin Türkiye’deki yaptırımları ortadan kaldırma kararı, daha derin bir düşüş lehine beklentileri azalttı ve ekonomik Durum, merkez bankasının faiz oranlarını agresif bir şekilde azaltma eğiliminde olacağı anlamına geldi. Tekrar, ”dedi. Londra’da Capital Economics’in yeni gelişen piyasa ekonomistlerinden Jason Tuvey. “Hiç Kuşku yok ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu [central bank] valiyi ekonomik toparlanmayı desteklemek için oranları düşürmeye devam etmeye itmeye devam etti.”

Tüketici fiyatları enflasyonu Eylül ayında yıllık bazda yüzde 9,26 artarak tek haneli rakamlara döndü. Resmi verilere göre, Ekim 2018’de, yüzde 20’lik enflasyonun, krizden sonra, Trump’la Erdoğan’ı kıran, Timothy, geleneksel ekonomik teoriye aykırı enflasyonu düşürerek Temmuz ayında bir önceki valiyi işten çıkarma oranlarını düşürmeyi reddetti.

Türkiye, kesintilerini önden yüklemeyi seçti ve şimdi faiz oranlarını Sene sonuna kadar sabit tutabilir. BlueBay Portföy Yönetimi'nde kıdemli bir stratejist olan müşterilere not ederek Ash

Perşembe günkü indirim “belki de riskli bir Devinim, ancak bu risk alan bir merkez bankası ve idaresi. Pazara girmekten mutluluk duyuyorlar ”dedi. Ash.

Eva Szalay tarafından Londra’da ek rapor edildi

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*