Türkiye, ekonomiyi koronavirüse karşı korumak için oranları düşürdü

Türkiye merkez bankası, analistlerin liraya daha Çok baskı yapmaları konusunda uyardığı bir hareketle gösterge faiz oranını sekizinci kez azalttı.

Banka bir hafta vadeli repo oranını 1 puan düşürdü. Çarşamba günü yüzde 8,75, Bloomberg tarafından ankete katılan ekonomistlerin beklediği kesintinin iki Sert.

Bu Devinim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ucuz krediyi bir Araç olarak kullanma çabalarını destekleyerek Türk işletmeleri ve haneleri için borçlanma maliyetini düşürecek. koronavirüs krizinden kaynaklanan ekonomik serpinti ile mücadele etmek için.

Ama aynı zamanda gerçek faiz oranlarını – enflasyondan sonra lira veya lira cinsinden varlıkları elinde tutmak için elde ettiği prim – negatif bölgeye daha da derinlere çekiyor. Türkiye’nin enflasyon oranı Mart ayında yüzde 11,9 olarak gerçekleşti.

Merkez bankası, petrol fiyatlarındaki düşüş ve koronavirüs krizi nedeniyle talepteki düşüş nedeniyle enflasyonun önümüzdeki aylarda tahmin edilenden daha düşük olacağını söyledi.

 Türk lirası devrilme gösteren TL başına çizgi grafiği (eksen ters çevrilmiş)

Ancak analistler, daha Çok faiz indiriminin liranın kırılganlığını artıracağı konusunda uyardı. Daha zayıf bir para birimi ise, döviz ve yabancı para borcuna sahip Türkiye kurumsal sektörüne enflasyon ve hav baskısını artırabilir.

İstanbul merkezli Tera Investments’ta iktisatçı Enver Erkan, faiz oranının “negatif” olduğunu söyledi. daha az cazip reel faiz oranı nedeniyle Türk lirası için ”dedi. Bakan, “TL daha Çok Kıymet kaybederse, daha yüksek enflasyona da Neden olur.”

TL, Çarşamba günkü karardan sonra dolar karşısında sembolik olarak Mühim TL7 eşiğine yaklaştı ve bir noktada bu kayıpları tersine çevirmeden 6.9987 TL’ye ulaştı. .

Sn. Erkan, Türk tüccarların faiz indirimi sonrasında devlet bankaları tarafından para sattıklarını bildirdi.

“Eğer lira 7 TL seviyesini geçmezse, bunun nedeni devlet bankalarının döviz satışlarından kaynaklanıyor” dedi. “Halk bankaları bu Nihayet amortisman döneminde lirayı savunmak için Çok dolar sattı.”

Merkez bankasının zaten düşük olan döviz rezervleri Nihayet aylarda düştü – analistler tarafından para birimine müdahaleye atfedilen bir düşüş

Türkiye’nin azalan dış Harp sandığı ekonomistler arasında, büyük ölçüde dış finansmana bağımlı olan ülkenin, gelişmekte olan ekonomilerin büyük çıkışlar yaşadığı bir dönemde ödemeler dengesi krizi riskiyle karşı karşıya kaldığı endişelerini dile getirdi.

Türkiye’nin enerjisinin çoğunu ithal ettiği için küresel petrol fiyatlarındaki çöküşten faydalanmasına Karşın, uluslararası seyahatin kapatılmasının yıllık turizm gelirlerinin Mühim bir kısmını 34.5 milyar dolar seviyesinden mahrum etmesi bekleniyor. geçen Sene. İhracatın da küresel talepteki düşüş nedeniyle bir Vuruş alması bekleniyor.

Coronavirus iş güncellemesi

Coronavirüs pazarlar, iş dünyası ve günlük yaşamlarımız ve işyerlerimizi nasıl etkiliyor? Koronavirüs bültenimizle bilgi sahibi olun.

Buradan kayıt olun

Oxford Economics danışmanlığından Nafez Zouk, Türkiye’nin “klasik ödemeler dengesi krizi” tehlikesi altında olduğunu söyledi.

“Dışsatım gelirlerindeki düşüş Avrupa’ya mal ihracatından ve turizmdeki düşüşten petrol fiyatlarından elde ettiğiniz düşmeleri dengelemeyecektir ”dedi.

Altın Dahil brüt rezervler yılın başında 105 milyar dolardan 89 dolara düştü bn Nisan ayının ikinci haftasında. Bu, Türkiye’nin kısa vadeli dış borcunun yarısından biraz daha fazlasına eşdeğer olup, önümüzdeki 12 ay içinde 168,5 milyar dolarlık ödemeler düşüyor.

Ati hafta açıklanan verilerin, bankanın ateş gücünün para birimini savunmak için bir gösterge sunan net rezervlerinin, takas işlemleri yoluyla kısa vadeli borçlanma dikkate alındığında Mart ayında negatif bölgeye düştüğünü göstermesi bekleniyor.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2165 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*