Türkiye ekonomiyi canlandırmak için anahtar oranını% 12'ye düşürdü

Türkiye'nin merkez bankası, bu Sene dördüncü kez gösterge faiz oranını düşürdü, çünkü ekonomik büyümeyi canlandırmak ve ekonomik büyümeyi canlandırmak için bir adım attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gözetimi altında faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, banka Temmuz ayından bu yana oranı yüzde 10 düşürdü. Perşembe günü, para politikası komitesi (MPC) 2 puanlık taze bir düşüş bildirdi ve bir haftalık repo oranını yüzde 12'ye düşürdü.

Kesim, 1,5 puanlık Reuters tarafından ankete alınan ekonomistlerin oybirliği beklentisinden biraz daha büyüktü.

Société Générale’de analist olan Phoenix Kalen, hareketi “Yürekli” olarak nitelendirerek, “Gereksiz olduğuna inanıyoruz” dedi. Türkiye Merkez Bankası'nın bugünkü MPC toplantısında olduğu kadar agresif olması için. ”

Nihayet azaltma, merkez bankasına Erdoğan'ın isteklerini yerine getirme konusunda bir adım daha yaklaştı. Yüksek faiz oranlarının yüksek enflasyona Neden olduğuna dair ortodoks görüşünü savunan cumhurbaşkanı, Türkiye'nin baz oranının Ati Sene tek haneli rakamlara düşmesini istediğini defalarca dile getirdi.

Geçen yılın ardından durgunluğa giren ekonomiyi görmekte sabırsızdı. ağrılı para krizi, geçmiş yılların hızlı tempolu büyümesine dönüş. Hükümeti, 2020'ye kadar gayri safi yurtiçi hasıladaki yüzde 5'lik iddialı bir hedef belirledi – ve bunu başarmak için kredi büyümesini kullanmaya çalışıyor.

Ancak pek Çok analist ve yatırımcı, büyümenin peşinde koşma oranının bankanın yüzde 5 hedefinin Çok üstünde kalan temper enflasyon ihtiyacı ile dengelenmesi gerektiğine inanıyor. Enflasyondaki çarpıcı hızın, geçen ayki enflasyonun yüzde 10,6'ya yükselmesi ve önümüzdeki aylarda daha da yükselmesi beklendiği için riskli olduğunu düşünüyorlar.

Enflasyondaki daha Çok artışlar, enflasyon çıkarıldıktan sonra yatırımcıların Türk varlıklarını satın almak karşılığında elde ettikleri primi aşındıracak ve Diyar ekonomisini ayakta tutmak için gerekli olan yabancı Kapital akımlarını caydırabilir. Financial Times hesaplamalarına göre, Nihayet faiz indirimi Var tüketici fiyat enflasyonu ile düştüğünde gerçek Politika faizini yüzde 1,3'e düşürüyor.

 Türkiye’nin reel faiz oranlarının pozitif kaldığını gösteren Gerçek Politika oranlarının (%) çubuk grafiği

Bu, Türkiye’nin Polonya ve Çin gibi gelişmekte olan piyasa rakiplerine göre daha yüksek, ancak Meksika ve Cenup’den daha düşük olan yatırımcılar için gerçek bir getiri Öneri ettiği anlamına geliyor. Afrika

Varlık yöneticisi Amundi'de ortaya çıkan piyasa borcunun üst düzey bir yatırım yöneticisi olan Esther Law, “Yatırımcılara bir miktar tampon sunmak açısından biraz sıkı görünüyor” dedi. “[investing in Turkish assets] öncekinden daha az cazip hale getiriyor.”

ABD Federal Rezervinin oranları beklettiğinden sonra ortaya çıkmakta olan piyasa para birimlerinin bir rallisine katılarak, ABD Federal Rezervinin faiz oranlarını beklettiğini ve bu süre zarfında bunu yapmasının muhtemel olduğunu söylemesi üzerine 2020.

Bayan Kanun, Türk varlıklarına, trilyonlarca dolar değerinde tahvilin negatif verim Öneri ettiği iyi huylu bir küresel ortamda yardım edildiğini söyledi. Ayrıca, büyük bir açıktan küçük bir artığa dönüşen Türkiye'nin cari hesabındaki dramatik değişime işaret etti.

“Şimdiye dek hem dış hem de iç fonlar Türkiye için bu noktada nispeten destekleyici” dedi.

Ancak Diyar hala bazı yatırımcılar tarafından riskli bir yatırım olarak görülüyor, özellikle ABD’nin halen Ankara’ya yönelik yaptırım tehdidi tehdidi altında. Çarşamba günü, Senato dış ilişkiler komitesi, kuzeydoğu Suriye'deki ihtilaflı askeri operasyonu ve Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle Türkiye'yi cezalandırmaya yönelik yaptırımlara destek verdi.

Oylama, Senato Ekseriyet lideri Mitch McConnell'in şimdi tasarının tam Senato'da oylamaya sunulup sunulmayacağına karar vermesi gerektiği anlamına geliyor.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*