Türkiye, büyümeyi artırmak için beşinci sırada kesinti yaptı

Türkiye, enflasyondaki Nihayet hızlanmaya Karşın, daha Çok borç vermeyi teşvik etmek ve ekonomik büyümeyi artırmak amacıyla gösterge faiz oranını Arka arda beşinci kez indirdi.

Merkez bankası bir hafta vadeli repo faizini 75 baz puan düşürdü. yüzde 11,25'e yükseldi. Nihayet kesim, enflasyonun hesaba katılmasıyla reel faiz oranının sıfıra yakın olduğu ve Türk varlıklarındaki yatırımcıların priminin düştüğü anlamına geliyor.

Enflasyon Kasım ayında çift haneli rakamlara Art döndü ve Aralık ayında Tekrar yüzde 11,9'a yükseldi. Merkez bankası yılsonu enflasyonunu yüzde 8'in biraz üzerinde hedefliyor.

“Enflasyonun seyrinin yılsonu enflasyon projeksiyonu ile geniş ölçüde uyumlu olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda, enflasyon görünümünü etkileyen Bütün faktörler göz önünde bulundurularak, komite Politika faizinde ölçülü bir kesim yapmaya karar vermiştir. ”Diyen merkez bankası yaptığı açıklamada,

Reuters anketindeki ortalama tahmin, ekonomistlerin faiz indiriminin beklediğini gösterdi Perşembe günü 50 baz puan.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Sene bir durgunluktan kredi kaynaklı bir toparlanma sağlamak için Politika yapıcılara faiz oranlarını düşürme yönünde baskı yaptı. Yavaşlama, 2018'de lira para birimindeki değerin neredeyse üçte birini kesen ve enflasyonu yüzde 25'in üzerine çıkaran bir para krizi izledi.

Banka üzerindeki etkisinin bir gösterisinde, Erdoğan televizyonda söyledi. Serbest bırakılmadan Evvel, oranların düşmesine yönelik çağrılarına Cevap olarak oranların düştüğünü ve halkın oranlar düşmeye devam ederken Perşembe günü başka bir “yeni duyuru” bekleyebileceğini belirten konuşma.

Sayın Erdoğan, kıyaslama oranını tek başına getirme sözü verdi Bu Sene rakamlar ve geleneksel Ekonomi teorisinin aksine, düşük faiz oranlarının enflasyonda dizginleneceğine inanıyor. Temmuz ayında, yeni bir merkez bankası valisi Murat Uysal, oranı yüzde 24'ten düşürmek için agresif bir gevşeme döngüsüne girerek, 2018 yılında kriz krizini korumak için tanıtıldı.

Duyurudan sonra lira yüzde 0,1 artışla dolar karşısında bir miktar Güç kazandı.

Daha gevşek para politikası, ekonominin önceki üç çeyrekte daralmasının ardından üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyümesine Muavin oldu. Hükümet, 2020 yılında yüzde 5 büyüme hedefliyor ve üretimi artırmak için ucuz krediler istiyor.

Banka para politikasının “makul” bir getiri oranı sağlayacağını söylemesine Karşın, Bay Uysal'ın faiz indirimleri Türk varlıklarını daha az çekici hale getirebilir ve havalı yatırımcı girişleri.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*