Türkiye acil koronavirüs hareketinde oranları düşürdü

Türkiye'nin merkez bankası, koronavirüs krizinin ülkenin 750 milyar dolarlık ekonomisine etkisini yumuşatmayı amaçlayan acil Durum önlemlerinin bir parçası olarak gösterge faiz oranını yüzde 1 puan düşürdü. – Salı günü acil Durum toplantısı yaptıktan sonra repo faiz oranı yüzde 9.75'e ulaştı.

Ayrıca belirli kredi hedeflerine ulaşan bankalara daha ucuz bir oranda fon sağlanacağını açıkladı.

Alınan Başka önlemler Ticari bankaların belirli kredi büyüme koşullarını yerine getirmeleri ve bankaların lira için dolar değiş tokuş etmesine izin veren takas mekanizmalarının vadesini uzatmaları durumunda merkez bankası ile Mecburi tutmaları gereken Mecburi karşılık miktarı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiyi yeniden başlatmaya çalışmasıyla birlikte, Nihayet zamanlarda enflasyondaki yükselişin reel oranları negatif bölgeye itmesi ağrılı bir 2018 para krizi ve ardından bir durgunluk sonrasında.

Merkez bankası Nihayet aylarda oranları daha da düşürme odasının sınırlı olduğunu söylemişti. Ancak, Salı günkü taze düşüşü açıklayan uluslararası emtia fiyatlarında keskin bir düşüş, küresel ticareti zayıflatan ve birçok ülkenin koronavirüsün yayılmasıyla mücadele eden Nihayet seyahat kısıtlamalarının Türkiye'nin Sene sonu enflasyon oranının daha düşük olma olasılığını artırdığı belirtildi beklenenden daha Çok.

Yakın zamanda ekonomik “yeniden dengeleme” döneminin “Türkiye ekonomisinin Menfi şoklara karşı dayanıklılığını arttırdığı” da ifade edildi.

Coronavirus iş güncellemesi

Coronavirüs piyasalar, iş dünyası ve günlük yaşamımız ve iş yerimiz? Koronavirüs haber bültenimizle ilgili bilgi sahibi olun.

Buradan kaydolun

Türkiye bugüne kadar sadece sınırlı bir koronavirüs salgını yaşamış olmasına Karşın, Pazartesi gecesi 47 onaylanmış Olay ile, bazı analistler merkez bankasının adımlarının risk göz önüne alındığında uygun olduğunu söyledi küresel bir durgunluğun yanı sıra virüsün yayılmasını sınırlamaya yönelik önlemlerin etkisi.

Bir yatırım bankası olan Renaissance Capital'ın Baş ekonomisti Charles Robertson, Türk turizminin koronavirüs tarafından “ezilmesi” muhtemel olduğu sürece Türkiye'nin teşvik paketinin “kesinlikle haklı” olduğunu söyledi.

Türkiye, geçen Sene 34,5 milyar dolar gelir getiren 52 milyon ziyaretçiye Ev sahipliği yaptı, ancak Avrupa'da aylarca süren sıkı seyahat sınırlamaları devam ederse turizm endüstrisi Ağırbaşlı bir Vuruş aldı.

Avrupa aynı zamanda Türkiye'nin Anne ticaret ortağıdır ve kıtadaki talep artışı ülkenin ihracatını azaltacaktır. Bu arada, Türkiye ekonomisinin bir Başka kilit unsuru olan iç tüketim, tiyatroların, sinemaların, barların, spor salonlarının ve belirli türdeki kafe ve restoranların kapatılması da Dahil olmak üzere virüsün yayılmasını sınırlamaya yönelik hükümet önlemlerine Zarar verecek gibi görünüyor.

Capital Economics danışmanlığından Jason Tuvey, dünya genelinde merkez bankalarının faiz indirimlerinin ve Başka teşvik tedbirlerinin Türkiye'ye oranları düşürme kapsamı verdiğini söyledi. Ancak ülkenin, ülkenin büyük dış borç stoku göz önüne alındığında, ekonomiyi Türk lirasında istikrarı koruma ihtiyacı ile dengeleme arzusunu dengelemesi gerektiği konusunda uyardı – 172 milyar dolar önümüzdeki 12 ay içinde düşecek. [19659002] “Kaygı, ülkenin dış yükümlülükleri göz önüne alındığında, riskli bir ortamda daha savunmasız olmasıdır.” Dedi.

“Türkiye'nin zayıf bir dış konumu var ve finansal koşullar sıkılaştıkça bankalar devrilme mücadelesi verebilir borçlar. 2018'de yaşanan parasal kriz sırasında Ağırbaşlı baskılar gördük ve bankacılık sektörü o zamankinden Çok daha kötü bir konumda. ”

Türk lirası, yükselen piyasa para birimlerinin daha geniş bir satışında yakalandı. 2018 krizinden bu yana dolar karşısında en düşük seviye.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2165 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*