Türkiye,% 5'lik gelişme hedefini ekonomik programa soktu

Türkiye, İstikbal yılki resmi planına yüzde 5'lik iddialı bir gelişme hedefi koydu ve krediye bağlı yeni bir patlamanın Diyar ekonomisini dengesiz hale getirme riski taşımış olduğu uyarısına Alan okudu.

Senelik ekonomik programını “değişiklik başlıyor” sloganıyla duyuru eden Gömü ve maliye bakanı Berat Albayrak, bu ayın başlarında yapmış olduğu konuşmada kayınpederi Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanan hedefi resmen kabul etti. İstikbal üç Yıl süresince yüzde 5 gelişme hedefini belirlerken, enflasyonu düşürme ve ülkenin cari hesap açığını sınırlama sözü verdi.

Türkiye ekonomisi, geçen senenin Türkiye lirasındaki trajik devalüasyonun etkisiyle karşı karşıya kalıyor. Dolar karşısında değerinin neredeyse yüzde 30'unu yitirdi.

Döviz krizi kısa bir resesyona yol açtı, sadece bununla beraber yüksek enflasyon ve yüksek işsizlik oranını tetikledi ve Türkiye'nin ağır borçlu firmalar sektörü üstündeki baskısını artırdı.

Erdoğan, Merkez bankasını temmuz ayından bu yana gösterge faiz oranını 7,5 puan düşürmeye teşvik ederek ve bankaların kredi kullandırmaya teşvik edilmesini sağlayarak büyümeyi tekrardan başlattı.

Bu senenin istikrarını artırmasına Rağmen, IMF geçen hafta “Var sakin kırılgan görünüyor ”ve“ Güçlü, sürdürülebilir, orta vadeli gelişme beklentilerinin daha Oldukça düzeltim yapılmadan Güç göründüğünü ”söylemiş oldu.

Albayrak Bu yılki tahmin daha Evvel tahmin edilenden daha düşük olacak ve bütçe açığının beklenenden daha geniş olacağı ve GSYİH’nın Sadece Ankara’da piyasaya çıkan planı 2020’de yüzde 5’lik bir gelişme hedeflerken, yılsonu enflasyonunu yüzde 8,5’le sınırlıyor ve cari açığın GSYİH’nın yüzde 1,2’si.

Bu rakamların, süratli reformlu, kredi kaynaklı büyümenin yapısal reformlar olmadan tekrardan başlatılmasının, geçen yılki krizin tetiklenmesine Muavin olan zayıf noktaların tekrardan canlanması riskini artırdığı uyarısında bulunan iktisatçıların şüpheciliği ile karşılanması olası. YENİ EKONOMİK PROGRAM HEDEFLERİ

BÜYÜME

2019 -% 0.5

2020 -% 5

2021 -% 5

2022 -% 5

İNFLASYON

2022 – 519

2020 – 8.5

2021 – 6.0

2022 – 4.9

BÜTÇE BAYRAMI

2019 – 2.9pc GSYİH

2020 – 2.9PC / GSYİH

2022 – 2.6pc GDP

CARİ HESAP

2019 – 0.1pc GDP fazlası

2020 – 1.2pc GDP açığı

2021 – 0.8pc GDP açığı

2021 2022 – Ne açığı ne de fazlası

Zenpara – Para ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1675 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*