Turkcell’de hedef fiyat TL 19.67

Beklentilerin üzerinde net kar

Turkcell 1Ç19, net finansal giderin Neden olduğu Zarar üzerindeki yükseliş baskısı nedeniyle borç ve faizi arttırdı 420,4 milyon TL. Öte yandan, Fintur hisselerinin satılmasının, vergi sonrası durdurulan faaliyetlerden kaynaklanan kar payı altında 772 milyon TL'lik tek seferde Müspet bir etkisi oldu. Bu çerçevede, şirketin net kârı yıllık% 144,5 artışla 1,22 milyar TL'ye yükseldi. Yukarıda belirtilenlerin aksine, kurumsal beklentilerimizdeki sapma, Fintur hisseleri satış gelirlerinin vergi sonrası kar üzerindeki Müspet etkisinden kaynaklanmaktadır. Şirket tarafından Fintur Pay satış gelirlerinin vergiden önceki kârı Müspet yönde etkileyeceği belirtildi. Buna göre, şirketin net kar marjı geçen yılın aynı dönemine göre 11,06 puan artarak% 21,57'ye yükseldi. Fintur'un net satışlarının net kar üzerindeki Müspet etkisinin dışında, net kar marjı 2,55 puan azalarak, yıllık bazda% 8,0'e geriledi.

Net kar, piyasa beklentileri doğrultusunda geldiğinde, finansal durumun Pay senedi performansı üzerindeki etkisinin nötr olduğunu düşünüyoruz. [19659004]

Operasyonel performans göstergeleri karışık kalıyor

Birinci çeyrekte, toplam abone sayısı bir önceki yılın aynı döneminde 37.30 milyondan 36.60 milyona düştü. Kurumsal beklentimiz 36,99 milyon oldu. Sadece mobil tarafa bakıldığında, abone sayısı yıllık bazda% 2,7 azaldı. Bununla birlikte, üç ayda bir, mobil abone sayısı, abone kaybı oranının azaldığını gösteren sabit bir görünüm sergilemiştir. Ayrıca, kotaların iki katına çıktığı kampanya sonucunda, mobil hibrid ARPU ile üç aylık ortalama TÜFE arasındaki ilişkideki bozulma bu dönemde devam etmiştir. Mobil karma ARPU, bir önceki yılın aynı dönemine göre% 13,3 artarak ilk çeyrekte 35,7 seviyesine yükseldi. Ancak, TÜFE tarafında, bu dönemde ortalama yıllık artış% 19,9 oldu.

Ayrıca, çoğu abonenin sözleşmeli olması nedeniyle, bu kampanyanın mobil hibrid ARPU'ya yarattığı aşağı yönlü baskı bir süre devam edecek ve böylece mobil hibrid ARPU ve üç aylık ortalama TÜFE arasındaki korelasyondaki bozulmanın devam edeceğini düşünüyoruz. bir süre devam edecek. Var operasyonel gelişmeler sonucunda Turkcell'in net satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre% 19,2 artarak 5,68 milyar TL'ye yükseldi. Açıklanan rakam hem piyasa beklentileri hem de kurumsal beklentilerle uyumluydu.

FAVÖK’teki hafif artış

Bu dönemde, FAVÖK, satışlardaki artışa Karşın brüt kardaki yavaşlamanın etkisiyle yıllık bazda% 12,81 artarak 2,28 milyar TL’ye yükseldi. gelir ve operasyonel giderler için durgun görünüm. Bu çerçevede, FAVÖK marjı 2,27 puan düşerek yıllık bazda% 40,19 seviyesine gerilemiştir.

Turkcell için hedef fiyatımızı 19.67 TL'de tutuyoruz ve 'SATIN ALIN' tavsiyemize devam ediyoruz

Şirket finansal durumlarını açıkladıktan sonra gerçekleşen telekonferansta 2019 beklentileri. Şirket satış geliri büyüme tahminini% 16-18'den% 17-19'a yükseltirken, FAVÖK marjı tahmini% 37-40'tan% 38-40'a yükseldi. Şirketin beklentilerinin revizyonumuzla daha uyumlu bir görünüme ulaştığını görüyoruz ve tahminlerimizi sürdürmeyi tercih ediyoruz. Buna göre, Turkcell için 19.67 TL hedef fiyatımızı koruduk; 'SATIN ALIN' önerimize devam ediyoruz.

Halk Yatırım

Mühim Duyuru: Kıymetli Okurlar, tatilden önceki gündemin yoğunluğundan dolayı, şirketinizin sizinle paylaşamayacağımızı bildirdi . Rapor, teklifini değiştirmediği için Mayıs ayında yazılmış olmasına Karşın hala geçerlidir.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*