Türk SİHA’ları ikinci dalgaya hazırlanıyor

Bugünün Mühim haberleri konusunda Türk SİHA’ları ikinci dalgaya hazırlanıyor  başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye’nin Nihayet yıllarda geliştirip ürettiği silahlı insansız hava araçları (SİHA) adından söz ettirmeyi sürdürüyor. Vatan içi ve Vatan dışında aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 ve Anka’ya test uçuşları süren Aksungur ve Akıncı TİHA da eklenecek. Son olarak Karabağ’da operasyonların seyrini değiştiren yerli ve Ulusal SİHA’ları araştırdık.

Sivil veya askeri olarak Çok Mühim görevlere imza atan insansız hava araçlarında (İHA) en yaygın olarak kabul edilen sınıflandırma NATO’ya ait. İHA’lar ağırlık, Görev yüksekliği ve Görev yarıçapını Esas alarak; mikro, mini, küçük, taktik, orta irtifa uzun havada kalış, yüksek irtifa uzun havada kalış, taarruzi gibi kategorilerle sınıflandırılıyor.

Türkiye’deki ilk İHA’lar Vatan dışı menşeli oldu

İlk çalışmaları 1900’lü yılların başlarına kadar uzanan İHA’ların askeri amaçlı etkin kullanımı 80’li yıllarda gerçekleşti. Türkiye’de ise Meggitt firması tarafından üretilen Banshee sistemi, ilk insansız hedef uçağı olarak 1989 yılında TSK tarafından kullanılmaya başlandı. Ardından Vatan dışından farklı Diyar ve şirketlerden alınan İHA’lar terörle mücadelede kullanıldı. Ancak Amerikan Senatosu’nun Predator’leri vermemesi ve İsrail’den ithal edilen Heron’ların bakım sorunu, Türkiye’nin söz konusu gün dünyanın sayılı İHA üreticileri arasına girmesine vesile oldu. Böylece ilk olarak Vatan dışından temin edilen İHA’ları daha sonra Savunma Sanayii Başkanlığı’nın öncülüğünde yerli ürünler izledi.

Bayraktar Mini İHA

İlk yerli İHA 2007’de envantere girdi

Türkiye, 1950’lerde kesintiye uğrayan havacılık sanayisindeki çalışmalarına insansız hava araçlarıyla en üst ligden hızlı bir giriş yaptı. İlk olarak Vatan dışından temin edilen İHA’ların üretim çalışmaları Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk yerli insansız hava aracı Kale-Baykar üretimi Bayraktar Mini İHA oldu. 2007 yılında güvenlik güçleri tarafından kullanılmaya başlanan mini İHA’yı 2009 yılında Tekrar Baykar tarafından geliştirilen döner kanatlı Malazgirt İHA sistemi takip etti.

Bayraktar TB2, 2014’te göreve başladı

Baykar, insansız hava aracı konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Şirketin geliştirdiği taktik sınıftaki İHA, Bayraktar TB2, 2014’te Silahlı Kuvvetler’de göreve başladı. Türkiye’nin Vatan içi ve Vatan dışındaki terörle mücadelesinde aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2, ayrıca Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de Mühim görevler üstlendi. Yerli SİHA’nın Nihayet Görev yeri ise Karabağ oldu.

3 ülkeye ihraç edildi

Silahlı ve silahsız olarak Görev yapan yerli insansız hava aracı, Ukrayna ve Katar’ın yanı sıra kardeş Diyar Azerbaycan’a da ihraç edilerek Mühim bir başarıya imza attı. söz konusu gün için yaklaşık 40 Adet Bayraktar TB2 Vatan dışına ihraç edildi. Ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de Türkiye’den İHA satın alma konusu ile Çok yakından ilgilendiklerini belirtti.

Bayraktar TB2, Azerbaycan’ın işgal ettiği Azerbaycan toprağı Karabağ’da ise adeta dengeleri değiştirdi. Suriye’deki gibi sürü şeklinde Devinim eden yerli İHA’lar birçok Ermenistan hedefinin aynı anda yok edilmesinde Mühim rol oynadı. Birçok yerde yayınlanan Ermenistan’a ait hava savunma sistemlerinin, tanklarının ve askeri hedefleri Bayraktar TB2’ler tarafından imha edildi.

söz konusu gün için 100’ün üzerinde Bayraktar TB2’nin güvenlik güçlerine teslimatı yapılmış durumda. Dünya basınında da sıkça adından söz ettiren Bayraktar TB2, 24 saat havada kalabiliyor ve 150 km haberleşme menziline sahip. 650 kg ağırlıkla havalanabilen yerli İHA’nın 55 kg faydalı yük taşıma kapasitesi bulunuyor. Kanat açıklığı 12 metre olan yerli İHA, 27 bin fit yani 8 bin 200 metre irtifaya çıkabiliyor.

Bayraktar TB2, yerli mühimmatlarla Görev yapoabiliyor.

Bayraktar TB2 Teknik Özellikleri:

 • Maksimum Kalkış Ağırlığı: 650 Kg
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 55 Kg
 • Uçuş İrtifası: 8.200 m (27.000 Ft)
 • Havada Kalma Süresi: 24 saat
 • Kanat Açıklığı: 12 m
 • Uzunluk: 6,5 m
 • Maksimum Hız: 222 km/s
 • Motor: 1 X ROTAX 912

TUSAŞ üretimi Anka, Türk ordusunun Mühim gücü

Nihayet dönemde adını sık duyduğumuz bir başka yerli İHA ise uydu kontrollü Anka-S. Türk Havacılık ve Feza Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilip üretilen Anka, Bayraktar TB2 ile birlikte terörle mücadelede ve Vatan dışındaki operasyonlarda aktif olarak Görev yapıyor. Silahlı kuvvetler envanterine 2013 yılında ilk silahlı Anka Blok-A girdi. Daha sonra Haziran 2017’de silahlı Anka Blok-B modeli TSK’ya teslim edildi.

30 civarında Anka-S görevde

2018 yılında ise hem silahlı hem de normal Anka-S versiyonunun güvenlik güçlerine teslimatı yapıldı. Jandarma Genel Komutanlığı ile birlikte 30 civarında Anka silahlı kuvvetlere teslim edildi. Ayrıca Anka SİHA’ların Vatan dışına satışı da gündemde. Tunus’la Türkiye arasında 3 Adet insansız hava aracı için anlaşma imzalandı. İşlemlerin tamamlanması yönünde görüşmeler devam ediyor.

Male yani Orta İrtifa Uzun Havada Kalış sınıfında yer alan Anka’nın Beden uzunluğu 8 metre. 1500 kilogram ağırlıkla havalanabilen yerli SİHA 17 metre kanat açıklığına sahip. 200 kg faydalı yük taşıma kapasitesi bulunan Anka, 24 saat havada kalabiliyor ve 30 bin fit yani 9 bin 144 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Yerli İHA, 4 Adet Cirit ve 2 Adet L-UMTAS Ulusal Roket taşıyabiliyor.

Anka’lar Ankara’daki TUSAŞ tesislerinde üretiliyor. (Fotoğraf: Haber ZEN)

TUSAŞ Anka-S Teknik Özellikleri:

 • Maksimum Kalkış Ağırlığı: 1.500 Kg
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 200 Kg
 • Uçuş İrtifası: 9.144 m (30.000 Ft)
 • Havada Kalma Süresi: 24 saat
 • Kanat Açıklığı: 17 m
 • Uzunluk: 8 m
 • Maksimum Hız: 217 km/s
 • Motor: 1 X PD170

İHA liginde en üst basamaktayız

Türkiye’nin İHA çalışmaları ise TB2 ve Anka dışında da hız kesmeden sürüyor. Baykar’ın geliştirdiği Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Türkiye’yi İHA liginde ABD, İsrail ve Çin’le birlikte en üst basamağa taşıyacak. İlk uçuşunu geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapan TİHA, iki motora sahip. İkinci prototipi de Sema ile buluşan yerli TİHA Akıncı, 20 irtifa testlerinin yanı sıra sistem tanımlama ve asimetrik itki testlerini de başarıyla tamamladı.

Bayraktar Akıncı TİHA yerli mühimmatlarla vuracak

Üçüncü prototipi de üretim hattında olan Bayraktar Akıncı, 3 yedekli uçuş Denetim sistemi ile tam otomatik uçuş özelliğine sahip. MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Gökdoğan, Bozdoğan ve SOM gibi yerli füzelerini kullanabilecek olan Akıncı TİHA, 40 bin fit yani 12 bin 192 metre irtifaya çıkıp, 24 saat havada kalabiliyor. 5,5 ton ağırlıkla havalanabilen Akıncı, 400 kilogram dâhili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor.

Akıncı TİHA, ilk uçuşunu geçtiğimiz yılın sonunda yaptı.

Bayraktar Akıncı TİHA Teknik Özellikleri:

 • Maksimum Kalkış Ağırlığı: 5.500 Kg
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1.350 Kg
 • Uçuş İrtifası: 12.192 m (40.000 Ft)
 • Havada Kalma Süresi: 24 saat
 • Kanat Açıklığı: 20 m
 • Uzunluk: 12.5 m
 • Maksimum Hız: 450 km/s
 • Motor: 2×450 HP

Aksungur, 12 MAM-L ile 28 saat uçtu

Türkiye’nin bir başka Mühim insansız hava aracı ise TUSAŞ tarafından geliştirilen Aksungur. İki motora sahip olan Aksungur da Akıncı gibi en üst kategoride yer alıyor. İniş-kalkış ve uçuş sistemi çift yedekli olarak üretilen Akgungur, 2019 yılında TSK’ya teslim edildi. Testleri süren Aksungur, Nihayet olarak Roketsan üretimi 12 Adet yerli MAM-L akıllı mühimmatı ile 20 bin fit irtifada 28 saatlik uçuş yaptı.

Roketsan imalatı Teber güdüm kitli mühimmatla da testler yapan Aksungur İHA, 3 bin 300 kg ağırlıkla havalanabiliyor, 750 kg faydalı yük taşıyabiliyor. 25 metre kanat açıklığına sahip olan İHA, 24 saat havada kalabiliyor. Azami irtifası 12 bin 192 metre olan İHA, 7 bin 600 metre yüksekte taarruz görevi yapabiliyor. İlk uçuşunu Mart 2019’da yapan Aksungur, Bayraktar Akıncı gibi yerli silah ve Roket sistemleri ile donatılacak.

Aksungur, 12 Adet MAM-L akıllı mühimmatla 28 saat uçuş yaptı.

TUSAŞ Aksungur Teknik Özellikleri:

 • Maksimum Kalkış Ağırlığı: 3.300 Kg
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 750 Kg
 • Uçuş İrtifası: 12.192 m (40.000 Ft)
 • Havada Kalma Süresi: 24 saat
 • Kanat Açıklığı: 24 m
 • Maksimum Hız: 2180 km/s
 • Motor: 2 X PD170

Mini İHA’lar TSK’da operasyonlara katılıyor

Türk güvenlik güçlerinde Görev yapan yerli insansız hava araçları arasında Serçe, Kargu ve Songar da Mühim bir yere sahip. 2016’da envantere giren Serçe, Aselsan tarafından üretiliyor. STM tarafından imalatı yapılan Kamikaze İHA Kargu 2018’de envantere girdi. Geliştirilmiş özelliklere sahip Kargu-2 ise 2020 başından itibaren güvenlik güçlerine teslim edilmeye başlandı. Asisguard tarafından üretilen Songar silahlı drone sistemleri de Şubat 2020 itibarı ile silahlı kuvvetler envanterine giriş yaptı.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*