Türk Lirası’ndaki Kıymet kaybı devam ediyor

Temmuz ayını 6,80 seviyelerinde geçiren faiz, Ağustos ayında artışla başladı ve geçen hafta 7,37'yi aşarak rekoru tazeledi. Döviz kurlarının rekorunu yenilediği haftada, TCMB Evvel sözlü olarak TL'deki Kıymet kaybını önlemek için talimat verdi, ardından haftalık repo ihalesi açmadı.

Merkez geçtiğimiz hafta piyasaya verdiği TL miktarını azaltırken, üst bantta günlük fonlama faizi verdi. Yabancı bankalar, döviz işlemlerinde uygulanan% 1 BSMV'den muaf tutulmuştur. BDDK ise aktif oranı mevduat bankaları için% 100'den% 95'e, katılım bankaları için ise% 80'den% 75'e indirmiştir. Bu önlemlerin yeni haftanın ilk işlem gününde TL'nin piyasalardaki oynaklığını azaltmadığı, dolar kuru 7,30'un üzerinde ve euro kuru 8,60'ın üzerinde olduğu görülüyor. İlk 10 günde gelişmekte olan ülkenin en Çok Kıymet kaybeden para birimi olarak TL negatif ayrışıyor. Piyasalarda faiz beklentileri yükselirken, TCMB'nin bu ayki toplantısı yılın en kritik toplantısı olarak izleniyor.

Temmuz 2019'da Reis değişikliğinin ardından başlayan faiz indirimi, geçen ayki toplantıya kadar devam etti. Sabitlendi. Temmuz ayında enflasyon% 11,70 ile sınırlı bir gerileme yaşarken, merkezin Ağustos toplantısında politikasını değiştirmesi, bir başka deyişle faiz oranlarını artırması beklentileri de döviz kurlarındaki ve tarafındaki yükseliş nedeniyle arttı. . Bu hafta döviz kurundaki oynaklık yüksekse yani yeni rekor seviyeler görülüyorsa merkezin PPK'dan Evvel adım atma ihtimali var Ama hükümetten dolayı nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor & # 39; ilgiye karşı tutumu.

Şenay Şerefoğlu

İnvesting.co

Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
free online course