Türk-İş Başkanı hükümetin zam teklifini deklare etti

Türk-İş Başkanı hükümetin zam teklifini açıkladı

Nihayet dakika haberi! 

Hükümetin Halk işçilerine yeni zam teklifi belli oldu. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Halk işçisinin toplu iş sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili, “Dün bizlere en Nihayet verdikleri Tavsiye, ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4” açıklamasında bulunmuş oldu.

Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk-İş’in kuruluşunun 67’nci Yıl dönümü dolayısıyla konfederasyon Genel merkezine yapmış olduğu ziyarette, ortalama 200 bin Halk işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerine değindi.

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un dün konfederasyonlarını ziyaret ettiğini anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

“Ocak ayında süregelen bugüne dek devam eden Halk sözleşmelerimiz var. Bizim talebimiz ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah oranı. Dün bizlere en Nihayet verdikleri Tavsiye, ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4. Dün Sayın Bakana da ifade ettim. Bundan iki Yıl Evvel temmuz ayında Halk sözleşmelerini imzaladık, hükümet ilk altı ay yüzde 7,5, ikinci altı ay yüzde 5 verdi. İşçinin alım gücü daha iyi bir noktadaydı. Aradan iki Yıl geçti, alım gücümüz yüzde 27 düştü. Bu rakamı anlamakta zorlandığımızı kendilerine ifade ettik, gelecek günlerde bunu değerlendireceklerini söylediler.”

“ÜLKEYİ SIKINTIYA SOKALIM DÜŞÜNCESİNDE DEĞİLİZ”

İstanbul’daki Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde söz mevzusu gün işbırakımı ilanını astıklarını bildiren Atalay, “Kanuni süreç bu şekilde. Asmazsak yetkimiz düşüyor. Ayın 19’unda da darphanede, Eti Maden’de tarımda 30 bine yakın arkadaşımız greve çıkmak mecburiyetinde. Greve çıkalım, iş yerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz” dedi.

KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Atalay, kıdem tazminatının her Yıl çeşitli dönemlerde gündeme geldiğini belirterek, “Kıdem tazminatının Var yapısından memnunuz. Almayanlarla ilgili düzenleme yapılabilir. Fonla ilgili bugüne dek başımıza gelenler ortada. Kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme mevzusunda işveren de razı değil” ifadelerini kullandı.

Ziyarette, CHP Genel Reis yardımcıları Faik Öztrak ve Yıldırım Kaya ile Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar ve Türk-İş’e bağlı sendikaların Genel başkanları yer aldı.

Halk İŞÇİSİ İÇİN ZAM PAZARLIĞI

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1668 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*