Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırını deklare etti

Önemli Iktisat haberleri mevzusunda Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırını deklare etti başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türk-İş’in araştırmasına gore, nisan ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 767, yoksulluk sınırı 9 bin 13 lira oldu. Türkiye’de asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve Esas gerekseme maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapmış olduğu ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın nisan ayı neticeleri açıklandı.

Araştırmaya gore, 4 kişilik ailenin sıhhatli, dengeli ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan Gıda harcanması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’, bu ay için 2 bin 767 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, Ev, ulaşım, eğitim, Sıhhat ve benzeri gereksinimler için yapılması Mecburi Başka harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 9 bin 13 lira oldu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 336 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin Gıda için yapması ihtiyaç duyulan asgari harcama tutarı, bundan önceki aya gore yüzde 1.14 oranında artış gösterdi.

Senenin ilk çeyreği itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 6,84’ü bulurken, Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 16.56 oldu.

PİRİNÇTE YÜKSEK FİYAT ARTIŞI GERÇEKLEŞTİ

Süt, yoğurt, peynir grubunda Önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Kıyma ve kuşbaşı et tutarları kilogramda 2 lira artış gösterirken, tavuk fiyatı aynı kaldı.

Bu ay 19 sebze ve 6 meyve olmak suretiyle toplam 25 üründe fiyat değişimi seyredildi. Araştırmada, “Salgın sebebiyle hafta sonu uygulanan engelleme ve sokağa çıkma yasağının ‘tam kapanma’ şeklinde uygulanacak olmasının, pazar esnafı açısından sıkıntılı bir sürece yol açacağı” tespitinde bulunulmuş oldu.

Islak sebze-meyve averaj kilogram fiyatı, bu ay 7.48 liradan 7.74 liraya çıktı. Averaj sebze kilogram fiyatı bu ay 7.45 lira olurken, averaj meyve fiyatı 8.67 lira olarak hesaplandı. Pirinçte yüksek fiyat artışı gerçekleşti.

Margarin ve zeytinyağı fiyatı bu ay değişmezken, tereyağı ve ayçiçeği yağı tutarları arttı.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz mevzusu içerik bazı alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif yada ayrıcalık talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden yada kontakt sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Hisse senetleri Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*