Türk çayının en Çok tüketildiği yer şaşırttı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Türk çayının en Çok tüketildiği yer şaşırttı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye’de üretilen Doğal ve sağlıklı çay, dünyada 114 ülkeye ihraç ediliyor. Belçika, Almanya ve Hollanda’da tüketilen Türk çayı geçen Sene ilk kez 13 Memleket tarafından da tercih edilmeye başlandı. Verilere göre, Türk çayının en Çok Avrupa’da tüketildiği saptandı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, geçen Sene 114 ülkeye 4 bin 750 ton Türk çayı satıldı, 15 milyon 247 bin dolar kazanç elde edildi. Bir önceki yıla göre çay ihracatında yaklaşık yüzde 19 artış sağlandı. Türk çayı dünyada en Çok Belçika’da tüketiliyor. Belçika’ya geçen Sene 1341 ton çay ihraç edilirken, bu ülkeyi Almanya ve Hollanda izledi. Geçen Sene ilk kez Uruguay, Yemen, Endonezya, Panama, Etiyopya, Sırbistan, Gabon, Cape Verde, Estonya, Zambiya, Vietnam, Mauritius ve Dominik Cumhuriyeti’ne de Türk çayı satıldı.

cay2-003.jpg

‘TÜRK ÇAYI EN Doğal ÇAY’

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Türk çayının dünyada beğenildiğini ve istenildiğini söyledi. Dünyada Türklerin olduğu her yerde Türk çayının satıldığına dikkat çeken Alim, “Türkler bulunduğu ülkelerde çayımızı arıyor. Avrupa’da, Türk çayının en Çok satılıyor olmasının sebebi de buralarda Türklerin yoğunlukta olması. Doğal ki bizim çayımız üzerine kar yağan bir çay olduğu için Başka ülkelerde olduğu gibi hiçbir ilaçlama yok, pestisit kalıntısı yok, Doğal bir çay. Bahçeden geliyor, işleniyor ve bardağı kadar gidiyor. Sağlık açısından zararı olmadığı gibi faydaları var” dedi.

cay4-002.jpg

‘TÜRK ÇAYINI ANLATAN MEKTUPLAR YAZIYORUZ’

İnsanlar gördükçe, tattıkça yabancı çaylarla Türk çayını karşılaştıkları Vakit aradaki farkı, doğallığı gördüklerini ifade eden Alim, “Bizim çayımızın menşei, yapılışı, üretimi belli, kimyasal hiçbir bağı yok, Doğal, Sağlık açısından da faydalı. Bunu da Türkler Çok iyi bildikleri için nerede olurlarsa olsunlar Türk çayını arıyor, buluyor, tüketiyorlar. Bu anlamda da Avrupa ülkelerindeki satışımız Çok. Ancak satış rakamlarını artırmamız gerekiyor. Ticari ateşelerimizin olduğu ülkelere çayımızın kalitesini, üretimini, Sağlık için faydalarını anlatan mektuplar yazıyoruz. Ticari ateşelerin bulundukları ülkelerde çay ticareti yapan kişilere ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1875 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*