Türk Bilim insanı salgının başından beri açıklanmayan mutasyon gerçeğini ilk kez duyurdu

Bugünün Mühim haberleri konusunda Türk Bilim insanı salgının başından beri açıklanmayan mutasyon gerçeğini ilk kez duyurdu başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Mutlu, RNA virüslerinin DNA virüslerine kıyasla içerdikleri enzimler nedeniyle daha Çok mutasyona uğradıklarına işaret ederek, “Salgının başlangıcından beri, aslında mutasyonlar vardı, devam ediyordu. Bunlar Kovid-19’lu hastalardan elde edilmiş virüsler üzerine yapılan çalışmalarla takip ediliyordu.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Mutlu yaptığı açıklamada, mutasyonların çoğalan, yaşayan her Canlı türünde yaşanabilecek gen üzerindeki değişiklikler olduğunu söyledi. 

Virüslerde bu mutasyonların daha sık görüldüğünü belirten Mutlu, virüslerin en hızlı çoğalan Canlı türleri olduğunu dile getirdi.

RNA virüslerinin DNA virüslerine kıyasla içerdikleri enzimler nedeniyle daha Çok mutasyona uğradıklarına işaret eden Mutlu, şöyle dedi:

Salgının başlangıcından beri, aslında mutasyonlar vardı, devam ediyordu. Bunlar Kovid-19’lu hastalardan elde edilmiş virüsler üzerine yapılan çalışmalarla takip ediliyordu. Mutasyon dikkat çekti çünkü İngiltere’nin güneydoğusunda Olay sayıları Ağırbaşlı oranda artış göstermişti. Artan Olay sayılarıyla Birlikte bu mutasyon, korona virüs hastalarının yarısından fazlasında saptanmaya başlanmıştı. O yüzden de yeni mutasyonun bulaştırıcılığının daha yüksek olduğundan şüphelenildi.

yenicag-akdeniz2.jpg

“BULAŞI ENGELLEMENİN YOLU NORMAL TEDBİRLERE DAHA SIKI DEVAM ETMEKTİR”

Orijinaline göre mutasyonunun yüzde 70 daha Çok bulaştırıcı olduğu bulgusunun araştırılması ve kanıtlanması gerektiğini vurgulayan Mutlu, dünyanın yeni mutasyona kilitlendiğine işaret etti.

Mutlu, Türkiye’nin mutasyona karşı İngiltere’den seyahat kısıtlaması, bu ülkeden gelenlere karantina uygulaması ve Denetim altında tutulması yönünde aldığı önlemlerin yerinde olduğunu belirtti.

Mutasyonların çıkıntı protein denilen alanda yoğunlaştığını söyleyen Mutlu, özellikle aşı firmalarının mutasyonu test etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Mutlu, şunları kaydetti:

Büyük bir proteindeki küçük değişikliklerden bahsediyoruz. Dolayısıyla aşı konusundaki çekinmelere, mutasyondan dolayı koruyucu olmayacağı konusundaki kaygılara şu aşamada gerek yok. Aşı salgını sonlandırabilecek en Kuvvetli silahımız. Salgının çıkış yolunun anahtarının aşı olduğunu düşünüyorum. Ben de gönüllü denek oldum. Var tedbirlere devam etmek gerekiyor. Bulaşı engellemenin yolu normal tedbirlere daha sıkı devam etmektir. Nihayet iki haftadaki kısıtlamalarda bile laboratuvarımızda Olay sayılarında yüzde 20’lik bir azalma olduğunu gözlemledik.”

yenicag-akdeniz1.jpg

“PANİK OLMAYI GEREKTİRECEK BİR Durum YOK”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anne Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın da mutasyonun daha hızlı yayılım gösterdiğini kaydetti.

Aşının Mühim olduğuna değinen Yalçın, “Panik olmayı gerektirecek bir Durum yok. Virüslerde bu mutasyonlar beklenir. Daha Çok da oluşabilir, insanların yararına ya da zararına olabilir Lakin şu anda bir şey söylemek Çok erken. Başlangıcından beri mutasyon oluşumu devam ediyor. Yaşamda kalabilmek için virüsler birtakım mutasyonlar geliştirmek durumunda. İlerde yeni mutasyonlar da gelişebilir. Bu bizim lehimize ya da aleyhimize olabiliyor.” diye konuştu.

yenicag-akdeniz.jpg

“TEDAVİ YAKLAŞIMLARINDA ŞİMDİLİK BİR DEĞİŞİKLİK YOK”

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Terapötik Aferez Ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Alphan Küpesiz ise Kovid-19 hastalarına immün plazma tedavisinin ilk yapıldığı üniversite hastanelerinden biri olduklarını söyledi.

Normal tedavilerin yanında immün plazma tedavisine de devam edildiğini vurgulayan Küpesiz, “Mutasyon sürecinde, tedavi yaklaşımlarında şimdilik bir değişiklik yok. Mutasyonun olduğu virüsle ilgili hastalıklarda da immün plazma kullanımına devam edilecektir.” dedi.

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1662 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*