Tüm Zamanların En Ünlü 11 Girişimcisi

ünlü girişimciler
ünlü girişimciler

Bugün tarihin en ünlü 11 girişimcisinin yer aldığı bir listeyi paylaşıyorum.

1. Oprah Winfrey

Bence Oprah Winfrey, tüm zamanların en şaşırtıcı modern paçavra-zengini hikayelerinden birine sahip . Muhtemelen gayet iyi farkında olduğunuz gibi, Oprah 21. yüzyılın en zengin Afrikan Amerikalı’sıdır ve net değeri 3 milyar doların üzerinde olduğu için, tartışmasız dünyanın en etkili kadını olarak kabul edilmektedir.

İnanılmaz başarısı, kabaca yetiştiği göz önüne alındığında daha etkileyici. Oprah, hizmetçi olarak çalışan evli olmayan bir gencin kızı olan aşırı yoksulluk içinde büyüdü. Ailesi öylesine fakirdi ki, çocukken, Oprah okulda patates çuvallarından yapılmış elbiseler giydirmeye başladı. Ayrıca şovunun özel bir bölümünde televizyon izleyicilerle tartıştığı aile üyelerinin ellerinde cinsel taciz kurbanı oldu.

Oprah’ın ilk büyük molası yerel siyah radyo istasyonundaki konseriydi. İstasyon yöneticileri, ihanetinden ve tutkusundan etkilenerek Oprah’ı daha büyük radyo istasyonlarına doğru ilerletmeye yönlendirdi ve sonunda televizyonda görünmesine neden oldu.

Aslında Oprah’ı, The Oprah Winfrey Şovu’nu başlatan anlaşmayı imzalamaya ikna eden Robert Ebert’ti . Ve diğerleri, millet, tarih.

2. Walt Disney

Walt Disney, eğlencesine komşusunun atlarının karikatür resimlerini çizen bir çiftlik çocuğu olarak başladı. Walt, yaşlandığında gazete karikatüristi olarak iş bulmaya çalıştı ama bir tane bulamadı ve gazeteler ve dergiler için reklamlar hazırladığı bir sanat stüdyosunda çalışmaya başladı. Sonunda reklamlar üzerinde çalışmaya başladı, animasyonla ilgilendi ve sonunda kendi animasyon şirketini açtı.

Disney’in ilk orijinal karakter yaratması Şanslı Tavşan Oswald’dı, ancak o zaman sözleşmeli olarak çalıştığı için resmi olarak Universal Pictures’a aitti. Walt, bir ödeme kesintisi yaptıktan sonra Universal Pictures’da yürüdüğünde, bir yedek parça yaratması gerekti, bu da Mickey Mouse’un nasıl ortaya çıktığıydı.

Disney, animasyon şirketi ile çılgınca başarılıydı, ancak memnun değildi. Bir meslektaşına “Ben dünyada başka hiçbir şeye benzememesini istiyorum” diyerek gördüğü en büyük ve en büyük tema parkını yapmaya kararlıydı.

Tüm zamanların en büyük eğlence moğollarından biri, sınırsız bir ruhu ve vizyonuna olan bağlılığıyla Disney, hiç şüphesiz girişimci bir yıldızdır.

3. JK Rowling

Bugün JK Rowling, sevgili Harry Potter kitap serisinin hayranları için bir ev adıdır, ancak her zaman sihir konusunda yetenekli değildi. Gerçek şu ki, JK Rowling, uyumsuz cadı ve büyücüler çetesi onu kurtarmadan önce ipinin ucundaydı. En çok satanı okurları büyülemeden önce, JK Rowling refah içinde yaşıyor ve bekar bir anne olarak geçinmeye çalışıyordu.

Bugün net değeri 1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Söylentilere göre, goblinler arasında bir sır olsa da, Gringotts Büyücü Bankası’nın da başkanı.

Bazı insanların JK Rowling’in ruhunu Harry Potter’ın ilhamını almak için şeytana sattığına inandığını biliyor muydunuz? Çok başarılı olduğunuzda insanlar şeytanla anlaşma yaptığınızı düşünüyor, oldukça büyük bir anlaşmanız var.

4. John Paul DeJoria

Bugün Paul Mitchell saç ürünleri ve Patron Tequila ile tanınıyor, ancak John Paul DeJoria alttan başladı. Birinci nesil bir Amerikalı olan DeJoria, Alman ve İtalyan ebeveynlerle doğdu. Bir LA bakıcı evde yaşamaya gönderildi ve hatta bir sokak çetesinde zaman geçirdi.

John Paul Mitchell Sistemlerini ilk kurduğunda, arabanın dışında yaşarken saç ürünlerini kapıdan kapıya satıyordu. Her şey olsa da ödedi – bugün John Paul Mitchell Sistemleri yılda 900 milyon dolar kazanıyor.

John Paul DeJoria, işlerin iyileşmeden önce daha kötüye gitmesi gerektiğini kanıtladı.

5. Madam CJ Walker

Sarah Breedlove (Bayan CJ Walker) inanılmaz bir kadındı. Kendini yapan ilk siyah kadın Amerikan milyoneri olarak kabul edilir.

1867 yılında doğmuş, ebeveynleri ve büyük kardeşleri, Louisiana ekiminde köle olmuşlardı. Ailesinin özgürlüğüne kavuşan ilk kişi oydu (bu biraz şanslı zamanlama!).

Bayan CJ Walker, özellikle siyah kadınlar için tasarlanan kendi güzellik ve saç ürünleri serisine başladı. Karşılaşmayan bir pazar gördü ve başka hiç kimsenin çözmeyle ilgilenmediği bir soruna çözüm üretti.

Tahmin edebileceğiniz gibi, onun süresi boyunca merdiveni her basamakta diş ve çivi ile savaşmak zorunda kaldı. Akıllı, stratejik ve girişimci bir kadın, girişimci ruhu (uyması için şık saçlarla) kusursuz bir şekilde somutlaştırıyor.

6. Steve Jobs

Steve Jobs’a atmadan, gerçekten saygın bir “ünlü girişimciler” listesi oluşturamazsınız. İşler üniversiteden ayrıldı çünkü ailesi eğitiminin mali yükünü kaldıramadı. Gayri resmi olarak sınıfları denetlemeye, yerel Hare Krishna tapınağından bedava yemek yemeye devam etmek ve sadece geçmeleri için Kola şişelerini iade etmeye devam etti. Jobs, Mac’in devrim niteliğindeki yazı karakterlerine ve yazı tipi tasarımına ilham kaynağı olarak üzerinde durduğu kaligrafi dersine kredi verdi.

İşler inanılmaz bir kariyere sahip oldu, sonunda Apple Computer Company’yi çocukluk arkadaşı ve elektronik uzmanı Steve Wozniak ile kurdu. Genellikle “Dijital Devrimin Dedesi” olarak adlandırılan işler, tüketici elektroniği endüstrisini sonsuza dek değiştirdi. Öldüğü zaman, net değeri 8,3 milyar doların üzerindeydi ve etkisi birçok dijital nesiller için hissedilecek.

7. Andrew Carnegie

Sadece Andrew Carnegie’nin ismini duymak, lise tarih dersinde esinlenmeyi ve hayal kırıklığını hayal kırıklığına uğratıyor. Carnegie’nin okula geri dönmesine hiç ilgi duymadım, ancak bugün girişimcilik konusunda oldukça şaşırtıcı bir örnek teşkil ediyor.

Carnegie’nin büyüyen bir yaşamı vardı. Çocukluğunu fabrikalarda çalışarak geçirdi ve geceleri sürekli açlığını unutmanın bir yolu olarak uyumak zorunda kaldı.

En sonunda Carnegie Çelik Fabrikası olan Carnegie, kendi işlerini kurmadan önce Pennsylvania Demiryolları Şirketi için bir şef olarak çalışmaya başladı. Tüm zamanların en zengin Amerikalılarından biri olmasına rağmen, aynı zamanda cömertliğin bir sınıf örneği olarak da hizmet ediyor.

Carnegie, “zengin ölen adam öldü” inancını takiben servetinin yaklaşık yüzde 90’ını çeşitli hayır kurumlarına ve vakıflara bağışladı. Onun yaygın olarak ülke genelinde kütüphanelerin ve eğitim kurumlarının en büyük faydalanıcılarından biri olduğu düşünülmektedir. Carnegie, bize yerel bir kütüphanede pratikte yaşayan nerdy çocuklarına ikinci bir ev verdiğiniz için teşekkür ederiz.

8. Benjamin Franklin

Sadece bir girişimci, Benny’nin her zaman olduğu gibi tuhaf deneylerden bazılarını yürütürdü. Franklin, hafifletme çubuğu, bifokaller ve Franklin sobası (evet, sonuncusu bir floptan biraz olabilirdi) yaratma ile yatırılır.

Ondan önceki ve sonraki birçok ünlü girişimci gibi, Franklin de bin şapkalı bir adamdı. Bilim adamı, matbaacı, politikacı, mucit, yazar, diplomat ve anlayışlı bir işadamı, birçok esnaftan sadece birkaçıydı.

9. John D. Rockefeller

Bu Yaldızlı Çocuğa bu kadar zengin olmak için çok fazla sert sevgi vermemize rağmen, servetlerine iyi gelmediklerini söyleyemezsin.

Tüm zamanların dünyanın en zengin bireylerinden biri olan Rockefeller, seyahat eden bir satıcının oğlu olarak doğdu. Erken girişimciliğe şeker satma ve komşular için tuhaf işler yapma sözü verdi ve sonunda Standart Petrol Şirketi’nin kurucusu oldu. Petrol işi gibisi yok ve Rockefeller’i zenginleştirdi.

Rockefeller, rakipleri haritadan silmek için gölgeli iş taktikleri kullanmakla suçlanırken, ömrü boyunca hayırsever nedenlere (Carnegie tarafından ilham verdiği için) 500 milyon dolar bağışta bulundu.

10. Hans Christian Anderson

Hans Christian Anderson’ın sert kararlılığı ve kendi kendine başlayan zihniyeti, onu ünlü bir girişimcinin bir başka harika örneği yapıyor.

Anderson fakir bir şekilde büyüdü, ancak bir falcıya erken yaşta acı çekmesine rağmen nihayet ünlü olacağını söylediğinde 14 yaşında Kopenhag’a doğru yola çıktı.

Anderson, ilk önce aktör ve şarkıcı olmayı başaramadığı için bu tahminler gerçekleşti. Anderson’da özel bir şey gördüğünde, Danimarka Kraliyet Tiyatrosu direktörü onu kanatlarının altına aldı ve eğitimine katıldı. Anderson okulda korkunç bir şekilde dalga geçiyordu ve öğrenciler ve nefret dolu bir müdür tarafından taciz edildi ve hayatının en karanlık günlerinin bazılarını düşündü.

Okuldan ayrıldıktan sonra, Anderson yazısını yayınlamaya başladı. Masalları çok popüler oldu ve sonunda ona çocuk olarak söz verdiği ünü kazandı. İlk yoksullukunu asla unutmadı – Küçük Kibritçi Kız , annesinin genç bir kız olarak sokaklarda dilenmeye zorlanmasından ilham aldı.

Bugün Hans Christian Anderson hala birçoğu Disney animasyon klasiklerine ilham veren zengin masallarla tanınıyor (ki, unutulmaması gereken , orijinal masallardan daha mutlu sonlara sahip).

11. Bill Gates

Bill Gates, çağımızın en ünlü girişimcilerinden biridir. Dünyanın en zengin adamı olan Gates’in 79 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen net bir değeri var. Son 21 yılın 16’sı için “dünyanın en zengin kişisi” unvanını aldı.

Dünyanın en büyük PC yazılım şirketinin kurucusu Microsoft, Gates, kişisel bilgisayar devriminin belirleyici figürlerinden biriydi.

Gates, genç yaşta bilgisayar programcılığına ilgi duyduğunu ve tüm boş zamanlarını okulunun bağışladığı teletype terminal bilgisayarında programlar oluşturarak geçirdiğini belirtti. Gates, Microsoft’u yaratmaya ve Windows işletim sistemini geliştirmeye devam etti.

Bill Gates, pek çok ünlü girişimci gibi, hayırseverlik faaliyetleriyle de tanınmakta, hayır kurumlarına ve bilimsel çalışmalara çok büyük miktarda para bağışlamaktadır. Gates, 2000 yılında, yoksulluğu azaltmaya, sağlık hizmetlerini arttırmaya, eğitim fırsatlarını iyileştirmeye ve dünya çapında teknolojiye erişim sağlamaya adanmış özel bir hayır kuruluşu olan Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı kurdu. Gates, kendisi için çalışmaya devam ettiği vakfa 28 milyar dolar bağışta bulundu.

Bu ünlü girişimciler size ilham verdi mi? Belki listede bir sonraki sen olursun.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*