Tuğrul Belli: İSTİKRAR İÇİN İLK VE EN ÖNEMLİ ADIM PARA POLİTİKASININ NORMALİZASYONU

Nihayet dönemde makroekonomik istikrarı bozan en Mühim Öğe, artan enflasyonist ortama Karşın, reel faiz oranlarının Ağustos ayına kadar Nihayet derece negatif seviyelerde tutulması ve ABD Halk bankaları. Bu Durum, cari açığı beklendiği gibi artırırken, hem döviz kuru hem de iç talep kanalıyla enflasyonun daha da yükselmesine Neden oldu. Yapılan en Mühim hata, kredi ivmesini sağlamak için faiz oranlarının aşırı indirilmesi olmuştur. Ancak Türkiye'de kredinin faizi yüzde 10 veya 15, Mesele kredi talebi, özellikle ticari kredi talebini Çok etkilemiyor. (Teknik olarak, düşük faiz oranı esnekliği.)

Daha etkili olan, bankaların farklı risk gruplarına kredi verme istekliliğidir (krediye erişim). Bu Durum halihazırda büyük ölçüde Halk bankaları aracılığıyla aşılmıştır. (Yüksek faiz esnekliğinin tek örneği Ev kredileridir. Bu krediler uzun vadeli olduğundan, aylık Art ödeme tutarları faiz düzeyine göre Mühim ölçüde farklılık gösterir.)

Doğal olarak, Hususi bankalar kredi portföylerini genişletme konusunda pek istekli değillerdi. bu Güç konjonktür. [19659002] Ancak, Hususi bankaları kredi vermeye teşvik etmek için KGF gibi mekanizmalar da kurulabilir. Bunun yerine, dünyada benzeri görülmemiş bir uygulama ile, Anne görevi banka risklerini Denetim altında tutmak olan bir kurum, bankaları borç vermeye zorlamak (bir anlamda risklerini artırmak) için uygulamaya konmuştur. Neyse ki Aktif Nispet olarak adlandırılan bu uygulama, Ekonomi politikalarında normalleşme ile bir noktaya geldi. Elbette herkesin beklentisi bu söylemlerin eyleme dönüşmesiydi. Merkez Bankası sadece piyasanın istediği ve beklediği 475 baz puanlık artışı elde etmekle kalmadı, karar metninde enflasyon düşene kadar sıkı para politikasını sürdüreceğini açıkladı. Aynı zamanda fonlama faizini 1 haftalık repo faiz oranına eşleştirerek uzun zamandır beklenen sadeleştirmeyi gerçekleştirmiştir.

Bu aşamada anlaşılması gereken iki Mühim nokta var. Birincisi, 475 baz puanlık artış kulağa yüksek gelse de, TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama oranının bir gün Evvel% 14,80 olduğu ve o zamandan beri bu faizi% 15'te tutacak, esasen Çok küçük bir artış. faiz oranları piyasalar tarafından karşılanmaktadır. İkinci nokta, TCMB'nin kısa vadeli faiz oranlarını artırarak orta ve uzun vadede enflasyonu düşürmeye kararlı olduğuna işaret etmesidir. Bu, orta ve özellikle uzun vadeli faiz oranlarında düşüş anlamına geliyor. artışlar ve uygulamaya konulan yeni COVID önlemleri, mutlaka ekonomik aktivitede biraz yavaşlama getirecektir. (Rakamlara henüz yansımamasına Karşın, kredi büyümesinde yavaşlama ve tüketici güveninde düşüş olacak.) Bu içilmesi gereken acı ilaçtır. Ancak özellikle TCMB'nin reel olarak Politika faizinin bol olması yabancı tüccarların elinde Nihayet zamanlarda seviyeyi yükseltmek için Türkiye'ye yeniden giriş için Müspet bir Neden oluşturacaktır. Faiz artışı öncesi ve sonrası dış analiz yorumları da bunu doğruluyor.

(Aslında sıcak para hareketlerine meyilli olmayan biri olarak bugünün konjonktüründe bu tür yatırımlara kapılarımızı açma zorunluluğunu inkar edemem.) Doğru bir Eylem beklenebilir. Bu Mümkün iyileştirmeler, ilacın acı tadını biraz azaltacak ve etkinliğini artıracaktır.

Türk Bankası Ekonomik Raporunda yayınlandı

Atilla Yeşilada: Reformlar gelmedikçe durgunluktan kurtulamayız

FÖŞ yazdı: Naci Abi, hadi kötü hakkında konuşalım şimdi kredi, IMF ne Vakit gelir?

[19659002] Türkiye'nin 3 Büyük Mali Sorununu çözmeliyiz [19659002] [19659002] Erdoğan sürpriz vaat ediyor… [19659021]! işlev (f, b, e, v n, t, s)
{if (f.fbq) döndürür; n = f.fbq = işlev () {n.callMethod?
n.callMethod.apply (n, bağımsız değişkenler): n.queue.push (bağımsız değişkenler)};
eğer (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.loaded =! 0; n.version = & # 39; 2.0 & # 39 ;;
n.queue = []; t = b.createElement (e); t.async =! 0;
t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) [0];
s.parentNode.insertBefore (t, s)) (pencere, Belge, & # 39; komut dosyası & # 39;,
& # 39; https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js');
fbq (& # 39; init & # 39 ;, & # 39; 226201484792800 & # 39;);
fbq (& # 39; parça & # 39 ;, & # 39; Sayfa Görünümü & # 39;);