Trump’ın görevden alınması oylanacak haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Trump’ın görevden alınması oylanacak haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, Kongre’de yaşanan olayları kışkırtmakla suçladıkları Reis Donald Trump’ın görevden alınması için Anayasa’nın 25’inci ek maddesinin işletilmesi amacıyla bir tasarı sundu.

Ancak Cumhuriyetçiler sözlü oylamada, Reis Yardımcısı Mike Pence’in anayasal yetkisini kullanarak Reis Trump’ın görevden alınmasını öngören tasarıyı engelledi.

Tasarıya karşı çıkan Cumhuriyetçi Kongre üyesi Alex Mooney, “Temsilciler Meclisi seçimle göreve gelmiş bir başkanın görevden alınmasını talep eden bir tasarıyı herhangi bir oturum ya da Münakaşa yapılmadan asla kabul etmemeli” dedi.

Mike Pence’in 24 saat süresi olacak

Temsilciler Meclisi’nin Salı günü bu tasarıyı oylaması ve tasarının Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Kongre’nin alt kanadından geçmesi bekleniyor. Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından Reis Yardımcısı Mike Pence’in buna Cevap vermesi için 24 saat süresi olacak.

Ters taktirde Temsilciler Meclisi’nin Reis Trump hakkında ikinci kez azil sürecini başlatması bekleniyor. Temsilciler Meclisi’nde azil oylamasının Çarşamba günü yapılabileceği belirtiliyor.

Reis Yardımcısı Mike Pence 25’inci maddenin işletilmesinden yana bir yol izleyeceğine ilişkin sinyal vermedi; ancak ABD basınına yansıyan haberlere göre bu olasılığı da dışlamadı.

Reis Donald Trump’ın bu şekilde görevden alınabilmesi için Kabine’nin çoğunluğunun buna destek vermesi gerekiyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın “dengesiz ve istikrarsız kışkırtma adımlarına” imkan veren Cumhuriyetçiler’in “suça iştirak etmesinin Amerika’yı tehlikeye attığını ve demokrasiye Zarar verdiğini” savundu.

Anayasanın 25’inci ek maddesi görevini yapamayacak durumda olduğu hallerde Reis yardımcısının ve kabinenin başkanı görevden almasını öngörüyor.

Başta Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ın lideri Nancy Pelosi olmak üzere birçok Demokrat, Trump’ın 20 Ocak’ta görevi Joe Biden’a devredene kadar geçecek sürede Diyar için tehlikeli kararlar almasından Kaygı ettiklerini dile getiriyor.

Cumhuriyetçiler arasında da Reis Trump’ın istifa etmesi çağrısı yapanların sayısı artıyor. Nihayet olarak Alaska Senatörü Lisa Murkowski ve Pennsylvania Senatörü Pat Toomey, Trump’a istifa etmesi çağrısında bulundu. (amerikaninsesi.com)

Pence’ten Cevap gelmezse azil sürecinde harekete geçilecek

Demokratlar Reis Yardımcısı Mike Pence’in ABD Anayasası’nın 25’inci maddesinin işletilmesi talebine Cevap vermemesi halinde, Trump hakkında yeni azil sürecini resmen başlatacaklarını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Bir sonraki adımda Genel kurula azil tasarısını getireceğiz. Reis’ın Amerika’ya yönelik tehdidi aciliyet taşıyor. O nedenle biz de acil şekilde harekete geçeceğiz” dedi.

Temsilciler Meclisi’ne sunulan azil tasarısında tek madde yer aldı. Tasarıda ABD Başkanı Donald Trump ‘‘isyanı teşvikle’’ suçlanıyor. Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi halinde, Cumhuriyetçi Trump, hakkında iki kez azil süreci başlatılan ilk Reis olacak.

İLGİLİ HABERLER
Demokratlar Azil Tasarısını Sundu
Trump hakkındaki azil suçlamasını kaleme alan Kongre üyeleri Temsilciler Meclisi’nden en az 214 üyenin desteğini garantilediklerini belirtti.

Demokrat Kongre üyesi Diana DeGette bazı Cumhuriyetçiler’in kapalı kapılar ardında azil sürecine desteklerini ifade ettiklerini söyledi, “Azil tasarısının Genel kurula gelmesi halinde bazı Cumhuriyetçiler’in de Oy verdiklerini görebilirsiniz” dedi.

Reis Trump’ın Temsilciler Meclisi’nce azledilmesi halinde, süreç en erken 19 Ocak’ta Senato gündemine taşınabilir. Senato’da Ekseriyet Georgia eyaletinde seçimleri kazanan Demokrat adaylar yemin edip göreve başlayana kadar Cumhuriyetçiler’de.

Ancak onların da göreve başlamasının ardından Demokratlar Senato’da Cumhuriyetçiler’e karşı 50-50 eşitlik elde edecekler ve bu durumda eşitliği Demokratlar lehine bozan da Seçilmiş Reis Yardımcısı Kamala Harris olacak.

Azil sürecinin Senato ayağı 20 Ocak sonrasına kalabilir

20 Ocak’ta görevi devralacak olan Joe Biden, göreve geldikten sonraki ilk Sima gününde Corona virüsü salgını, Ekonomi ve kabinesinde Mühim görevlere aday gösterdiği adayların Senato tarafından onaylanmasına da odaklanmak istiyor.

Joe Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada bazı senatörlerle azil konusunu görüştüğünü; bir yandan Senato yargılaması yapılırken Başka yandan başka konularla ilgili çalışmaların da yürütülüp yürütülmeyeceğini değerlendirdiklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER
20 Ocak Öncesi Başşehir Washington’da Gergin Bekleyiş
Corona virüsü aşısının ikinci dozunu yaptırdıktan sonra Delaware’de basın mensuplarına açıklama yapan Joe Biden, “Günün yarısında azil süreci, Başka yarısında da aday gösterilen kişilerin Senato tarafından onaylanması ve bir yandan da ekonomik teşvik paketi konusunda ilerleme sağlanması mümkün olabilir mi? Ben öyle olmasını umuyorum“ ifadelerini kullandı.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1691 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*