Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak | Zenpara / İş Fikirleri

Trüf Mantarı Nedir Nasıl Yetiştirilir İş Fikirleri
Trüf Mantarı Nedir Nasıl Yetiştirilir İş Fikirleri

Tahmin ederiz ki bir çok Şahıs internette ya da çevresinde trüf mantarı yetiştiriciliği diye bir şey duymuş olabilir. Bir kısmımızın adını dahi bilmediği trüf mantarının güzel bir gelir kaynağı olabileceğini biliyor muydunuz?

Trüf Mantarı Nedir?

Trüf mantarı, oldukça Kıymetli bir mantar türüdür. Birkaç değişik çeşidi bulunsa da her çeşidi nerede ise aynı özellikte ve fazlasıyla değerlidir. Yerli halk içinde domalan mantarı adıyla da anılmaktadır.

Trüf mantarının en malum özelliği ise hakikaten güçlü bir afrodizyak tesiri göstermesidir. Kullanan kişiler cinsel güçlerinde Fark edilir bir gelişme söz mevzusu bulunduğunu belirtiyorlar. Organik ki bunun yanında omur ilik ağrılarına olan faydası, yüksek protein kıymeti taşıması ve kolesterol’ün dengelenmesinde büyük faydası olması da unutulmamalıdır. Hatta araştırmalara bakılırsa trüf mantarının Al etten daha Oldukca protein kıymeti taşımış olduğu belirtilmektedir.

Şu demek oluyor ki tahmin edilebileceği suretiyle bu ürünün pazarı oldukça geniş bir paya haizdir. Avrupa’da her ne kadar yaygın olsa da devletimizde halen yaygınlaşmış değildir. Bu yüzden trüf mantarı yetiştiriciliği meydana getirecek kişiler, rekabetin düşük olması sebebiyle büyük bir kazanç potansiyeline haiz olacaktır.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak İçin Gerekenler

Biz bu yazımızda satışı ve yetiştiriciliği en yaygın olan Kara trüf mantarı hakkında data vereceğiz. Dolayısıyla yetiştireceğiniz değişik mantar çeşitleri için çeşitli ihtiyaçlarınız olacaktır.

Kara trüf mantarlarının çoğu zaman fındık ve meşe ağaçlarının köklerinde üretilmektedir. Araştırmalara bakılırsa bu ağaçlarda üretimi meydana getirilen trüf mantarlarından daha Oldukca verim almış olduğu gözlemlenmiştir. Trüf mantarı yetiştiriciliğinin en güzel özelliklerinden biri de diktiğiniz ağaçlardan da Mahsul elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; trüf mantarı yetiştirmek için fındık ağacı diktiniz. Hem köklerinde yetiştireceğiniz trüf mantarlarından hem de diktiğiniz fındık ağaçlarından mahsül biriktirerek kar edebilirsiniz. Bunun için Fındık Yetiştiriciliği Yapmak isminde yazımız da okumanızda Yarar var.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği İçin Arazi Gerekiyor mu?

Bu iş için Organik ki de bir arazi gerekmektedir. Trüf mantarı, bilhassa ege iklimine haiz mevkileri sevmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde de bu işi yapabilmek mümkündür. Satın alacağınız yada kiralayacağınız araziyi bu bölgelerde seçmekte Yarar var.

Ne kadar araziye ihtiyacınız olduğu ise tamamen sizin kazanç hedefinize bağladır. Daha yüksek kazanç hedefi demek daha büyük bir arazi anlamına gelir.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Iyi mi Yapılır?

Ilk olarak yukarıda belirtilen özelliklere bakılırsa bir arazi almakla yada kiralamakla işe başlanılıyor. Peşinden yetiştirmeyi düşündüğünüz trüf mantarı türüne karar vermeniz gerekiyor. Ufak bir tüyo vermek gerekirse, tek bir Tür yerine birkaç Tür mantar yetiştirmek size daha geniş bir pazar imkanı sunacaktır. Yetiştirilecek mantar türüne uygun ağaçları haiz olduğunuz arsaya tavsiye edilen periyotlarla dikim işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Sürekli olarak bakımını ve gübreleme işlemlerini izlemek, daha iyi verim almanızı elde edecektir.

Bilinmiş olduğu suretiyle trüf mantarları çoğu zaman ağaç köklerinin dibinde ortalama olarak 5 – 20 santimetre arası bir derinlikte yetişiyor. Dolayısı ile bir insanla bu mantarların toplama işlemini gerçekleştirmek oldukça Güç. Bu iş için yetiştirilmiş Hususi köpekler yardımıyla mantarların yerini kolaylıkla bulabilir ve mümkün olan en yüksek seviyede mahsulünüzü toplayabilirsiniz.

Not: bu işi hayata geçirmeye karar verdiyseniz, kesinlikle Hususi eğitimli köpeklere de gerekseme duyabilirsiniz. Bu sebeple bazı mantar türleri toprağın altında yetişmektedir. Organik olarak bu mantarları gözle göremeyebilirsiniz. Duygulu burunlu bazı Tür köpekler, mantar toplama aşamanızda size oldukça destek olacaklardır.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırıyor?

Kara Trüf Mantarının şu an güncel kilogram fiyatı 1000 – 2000 Euro içinde değişmektedir. 4 dönüm bir trüf mantarı çiftliğine sahipseniz yılda averaj 30 – 40 kilogram trüf mantarı toplamanız muhtemeldir. Buda demek oluyor ki satın aldığınız arsanın parasını yalnız ilk Yıl içinde telafi edebilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde çiftliğinizin büyüklüğünü artırarak ve çiftliğinizde bulunan mantar çeşitliliğini çoğaltarak kazancınızı katlamanız muhtemeldir. 2 Yıl tertipli bir halde yönettiğiniz trüf mantarı çiftliğiniz size yılda averaj 100 ile 250 bin TL civarı kazanabileceğiniz bir gelir kaynağı haline gelecektir. Bunlara ek olarak trüf mantarını değişik pazarlarda satışa sunabilir ve bu mantarı işleyerek değişik ürünler halinde satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu yollarda kazancınızı artırmanız için Önemli bir rol oynayacaktır. Bu bahsettiğimiz kazanç artırma yollarını yazımızın devam eden bölümlerinde okuyacaksınız…

Trüf Mantarı Yetiştiriciliğinin Maliyeti Ne Kadardır?

İlk başlangıçta 4 ya da 5 dönüm bir arazi ile başlamanız tavsiye edilir. Araziyi alacağınız mevkiye bakılırsa dönüm fiyatı da farklılık gösterecektir elbet. Sadece günümüz piyasasını da göz önünde bulundurarak averaj bir fiyat söylememiz gerekirse dönüm başı maliyeti size 5.000 TL benzer biçimde bir rakama mâl olacaktır.

Devamında ise yetiştireceğiniz trüf mantarının cinsine bağlı olarak dikimini yapacağınız ağaç içinde bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Fındık ağacını tercih etmeniz tavsiyemizdir. Bu sebeple hem maliyeti Çok da fazla olmasa meşe ağacına bakılırsa daha düşüktür. Ek olarak yapacağınız fındık mahsulünden de ek bir gelir kaynağı elde etmiş olacaksınız.

Nihayet olarak kalan tek şey ise çiftliğinizin bakımı ve trüf mantarlarını toplayabilmek için Hususi eğitimli bir köpektir. Tüm bunların hesabını tutacak olursak İlk olarak averaj bir trüf mantarı çiftliği için 50 – 100 bin tl civarı bir harcama gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sadece maliyetine oranla kazanç potansiyeli büyük oranda yüksek sayılı iş fikirlerinden bir tanesidir.

Trüf Mantarının Dış Ülkelere İhracatını Sağlamak

Günümüz döviz kurunu hesaba katacak olursak bu yol size inanılmaz kazançlar sağlayabilir. Bilhassa Fransız ve italyan mutfağında Önemli bir yere haiz olan trüf mantarı Hususi sosların ve pahalı servislerin vazgeçilmezidir. Hatta Fransa’da trüf mantarı satışları açık artırma şeklinde bile yapılmaktadır. Euro – Dolar bazında yapacağınız satışlar hem Diyar ekonomimize hem de bireysel ekonominize Ağırbaşlı kazançlar elde edecektir.

İhraç pazarı yalnız Fransa ile sınırı olan değildir. Avrupa devletlerinde oldukça yaygın olan bu mantar türünü nerede ise her Avrupa ülkesine kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. Üstelik Vatan haricinde bu mantar türünü işleyerek değişik ürünler ortaya çıkaran firmalar bulunmaktadır. Bu firmalarla antak kalma sağlayarak güzel paralar kazanmak mümkündür.

Trüf Mantarı Yağı Satışı Yapmak

Bunun için bir trüf mantarı çiftliğine ihtiyacınız yok. Sadece hakikaten kar etmek istiyorsanız bir çiftliğiniz olması kesinlikle Şart. Hem ürününün kalitesi açısından hem de maliyet açısından bir çiftliğinizin olması büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Fransız mutfağında Önemli bir yere haiz olan trüf mantarı yağı bilhassa patates kızartmalarının vazgeçilmezidir. Trüf mantarının kendisinin ihracatını gerçekleştirebileceğiniz benzer biçimde aynı şekilde trüf mantarı yağını da büyük bir karla ihraç edebilirsiniz.

Büyük çaplı iş yapmanın ardında değilseniz, ihracat vakası sizin için değil diye düşünüyorsanız bunu devletimizde şu demek oluyor ki Türkiye’de de gerçekleştirmeniz mümkün.

Trüf mantarı yağı üretme işini bir imalathanede gerçekleştirebileceğiniz benzer biçimde ufak ve kullanışlı aletler ile evinizi de bir imalathaneye çevirmeniz mümkün. Sadece lüzumlu kontroller ve Sıhhat açısından steril bir ortamda çalışmaya İtina gösterin.

Bu işin Güç olacağını düşünüyorsanız trüf mantarı yağı üreten firmalar ile beraber emek harcayarak onlara Olmamış madde şu demek oluyor ki trüf mantarı sağlayarak da kazanç sağlayabilmeniz mümkündür.


Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak | Zenpara Yeni Dönem Kazançlı İş Fikirleri

Söz mevzusu içerik bazı alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif yada ayrıcalık talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden yada kontakt sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1686 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*