Trakya Cam bilanço değerlendirme raporu

Ertelenmiş vergi gelirinin etkisiyle net kar beklentilerin üzerinde. 4Ç19'da, Trakya Cam 4Ç18'de yıllık bazda% 43,4 artışla 155 milyon TL olan piyasa beklentisinin ve 143 milyon TL beklentimizin üzerinde 259,1 milyon TL net kar açıkladı.

Operasyonel kâr beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşirken, net kâr 73,7 milyon TL ertelenmiş vergi geliri nedeniyle beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Geçen yılın Nihayet çeyreğinde 52,8 milyon TL olarak gerçekleşen net finansal gelir, bu çeyrekte 135,3 milyon TL'ye gerilemiş ve net kârı desteklemiştir. Hem net kârın beklentileri aşan hem de Şişecam'ın faaliyetlerini tek bir çatı altında toplama kararının etkisiyle Pay performansının Müspet olacağını düşünüyoruz.

Ciro beklentilere uygun. 4Ç19'da ciro 1,721 mn seviyesine ulaştı. Bu rakam, yıllık ortalama 1,721 mn piyasa beklentisi ve 1,742 mn beklentimiz yıllık bazda% 5,6 arttı. Yıllık satış hacminde% 4'lük bir artış gözlenirken, fiyatlandırma ve Mahsul karması gelirler üzerinde bir Etki yaratmazken, döviz kuru etkisi de 2'ye katkıda bulundu. Bulgaristan ve Cenup İtalya'daki soğuk onarımlar sırasıyla Temmuz ve Ekim aylarında tamamlandı. Düzcam üretimi Nihayet çeyrekte 636 bin ton olarak gerçekleşti ve soğuk onarımın bitiminden sonra% 2 arttı. Toplam otomotiv camı üretim hacmi 4Ç19'da yıllık% 3 arttı. Toplam satış hacmi Nihayet çeyrekte yıllık% 4 arttı. Vatan içi satış hacminin 4Ç19'daki payı 50Ç18'deki% 51.4'ten% 50.8'e düştü.

Operasyonel marjlar beklentilerle uyumlu. Maliyetler yıllık bazda% 15 artarken, brüt kar marjı yıllık% 5.9 düşüşle% 27.2'ye geriledi. Etkinlik giderleri yıllık bazda% 6,6 artarken, Etkinlik giderlerinin net satışlara oranı yıllık 0,2 puan artarak% 19'a yükselmiştir (4Ç18'de% 18,9). 4Ç19'da FAVÖK yıllık% 22,6 düşüşle 265,7 milyon TL'ye ulaşırken, pazarın ortalama beklentisi 264 milyon TL ve 271 milyon TL beklentimize yakın oldu. FAVÖK marjı yıllık bazda 5,5 puan, çeyreklik bazda 2,0 puan düşüşle% 15,1'e (4Ç18'de% 20,7) düştü.

TRKCM için hedef fiyatımız 4,54 TL. Nihayet çeyrek finansal tablolardan sonra TRKCM için hedef fiyat ve TR önerimizi 4,54 TL seviyesinde tutuyoruz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgileri, yorumları ve önerileri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile Alıcı arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde verilmektedir. Burada yer alan yorum ve öneriler, yorum ve öneride bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihleriniz için uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinizi karşılayacak sonuçlar vermeyebilir.

Halk Invest

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*