Totalitarizm Nedir?

Totalitarizm Nedir Tanım ve Anlamı Zenpara Sözlük
Totalitarizm Nedir Tanım ve Anlamı Zenpara Sözlük

Tanım:  Totalitarizm, yaşamlarının her yönüyle ilgili olarak tüm otorite ve kontrolü astları üzerinde yoğunlaştıran bir hükümet biçimidir. Bu terim, insanların güçlü hükümet kuralları, izleme ve baskı nedeniyle tam özgürlüğe sahip olmadıkları siyasi sistemler için geçerlidir.

Totalitarizm Ne Anlama Geliyor?

Kelime, esas olarak hükümetler için geçerli olduğu için esas olarak politik bir terimdir. Totaliter bir devlet, diğer insan yaşamı boyutları üzerindeki etkileri ne olursa olsun belirli bir hedef peşinde koşma eğilimindedir. Belirli hedefler göz önünde bulundurularak, vatandaşların yaşamlarının her yönünü düzenler ve kontrol eder ve ortaya çıkan herhangi bir hoşnutsuzluk gösterisini ortadan kaldırmaya çalışır. 

Totalitarizm, hemen hemen herkesi olumlu niyetleri konusunda ikna eden ve tüm gücü sürekli olarak bir hükümet şubesine, ancak çoğunlukla ona odaklayan karizmatik bir lider sayesinde mümkündür.

Bu tür bir yönetim, özgürlük, refah ve adalet gibi konularda gösterilen olumsuz sonuçlar ne olursa olsun, daha sonra herhangi bir kararı haklı çıkaracak bir ideoloji yaratır veya izler. Totalitarizm iş dünyasında da var olsa da, çoğu ülkede uygulanan çalışma yasaları, herhangi bir totaliter liderin işçi haklarına ciddi şekilde zarar vermesini önleyecektir. 

Süreç optimizasyonu, verimlilik oranlarının artırılması veya ürün kalitesinin iyileştirilmesi gibi faydalı iş hedefleri genellikle takip edilir. Bununla birlikte, totaliter tarzlar yeniliği ve işbirliğini engelleme eğilimindedir. Organizasyon ortamı gerginleşir ve iyi performans gösterenler mümkün olan en kısa sürede işi bırakır.

Totalitarizm Örneği

Cemal ZEN, bisiklet üreten bir firma kuran çok zeki ve yetenekli bir mühendis. Kalite konusunda takıntılıdır ve tüm çalışanlardan yüksek performans talep eder. Başlangıçta, Bay ZEN sıkı kurallar ve bunlara uymayan herhangi bir çalışan için ciddi sonuçlara sahip totaliter bir yapı uygulardı. Bu tür bir liderlik, bir terör duygusu yarattı ve iyileştirme önerme girişimlerini caydırdı.

Yüksek ciro ve düşük üretkenlik nedeniyle sonuçlar istenmeyendi. Neyse ki, Bay ZEN yakın bir arkadaşından gelen bazı önerileri kabul etti ve yavaş yavaş liderlik tarzını değiştirdi. Zamanla, şirket kesinlikle performans oranlarını artırdı, diğer bölgelere doğru genişledi ve başarılı finansal sonuçlar elde etmeyi başardı.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*