Toptancı Nedir ?

Toptancı Nedir
Toptancı Nedir

Toptancı Nedir : Toptancı, üreticiden ürün satın alan  ve bunları düşük fiyatla perakendecilere veya diğer toptancılara satan bir şirkettir  .

Toptancı Ne Demek?

Tüketici dünyasında, tüketicinin eline ulaşmadan ürün satın alan ve satan birçok şirket vardır. Ürünler genellikle bir tüketici ürünü almadan önce üreticiler, toptancılar ve perakendeciler arasında satın alınır ve satılır.

Tüm tüketici ürünleri ve ürünleri üreticiden başlar. Üretici en sık ürünü tasarlar ve üretir. Ardından üretici, bitmiş ürünü bir toptancıya satar; çünkü toptancıların çoğu zaman perakendecilerle ve üreticilerin sahip olmadığı dağıtım zincirleriyle ilişkileri vardır. 

Toptancı, ürünü, son bir müşteriye pazarlayabilecek ve satabilecek bir satıcıya satmaktadır.

Toptancılara Örnek

Bu standart satış zinciridir: üretici, toptancı ve perakendeci. Bununla birlikte, kuralın birçok istisnası vardır. Sam’s Club ve BJ’s gibi şirketler ürünlerini üreticiden alan ve doğrudan halka satan toptancılardır. 

Toptancılar, ürünleri satın aldıklarından daha ucuza satabilirler. Toptancılar aynı zamanda perakende mağaza bakım maliyetleri ve pazarlama maliyetlerine sahip değildir. Bu yüzden Sam’s Club ve BJ’ler genellikle depo olarak adlandırılıyor. Göz alıcı bir perakende mağazası yerine, bir depodan satış yapmayı seçiyorlar.

Apple Computer da bir istisnadır. Apple, bilgisayarları ve elektronik aygıtları üretir ve ardından doğrudan perakende mağazalarında tüketiciye satar. Apple, toptancı veya perakendeci kullanmaz. Her ikisi de gibi davranır.

Zenpara hakkında 1664 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*