TL varlıklar Güven vermeye devam ediyor haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda TL varlıklar Güven vermeye devam ediyor haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Ekonomide “yeni dönem” vurgusu ve bu paralelde atılan adımların bir sonucunda Nihayet iki haftada Türk lirası varlıklar pozitif ayrışmaya devam ederken, bu süreçte Türk lirasının dolar karşısındaki ve borsadaki yükseliş %11’i aştı. Murat Uysal’ın, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 7 Kasım’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden alınarak, yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın atanması, ekonomide yeni dönemin ilk sinyali oldu. Berat Albayrak’ın 8 Kasım 2020 Pazar akşamı görevinden affını istemesi ve yerine Lütfi Elvan’ın atanması da bu süreçte Mühim bir gelişme olarak öne çıktı.

Gerek Lütfi Elvan’ın, gerekse de Naci Ağbal’ın piyasada kredibilitesi yüksek isimler olması, Türk lirası varlıklara ilk andan itibaren Müspet yansırken, atılan adımlar ve verilen mesajlar da ekonomiye güveni tazeledi. Özellikle Ağbal’ın göreve gelmesinin ardından piyasalar açılmadan yaptığı açıklama ile Ara toplantı beklentilerini ortadan kaldırması ve yönlendirmesinde açık, net ve Sade bir Dil kullanması pozitif başlangıcı pekiştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada yeni bir istikrar, büyüme ve istihdam odaklı seferberlik başlattıklarını, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını ve reformlara odaklanacaklarını belirtmesi piyasalar tarafından pozitif karşılanırken, özellikle enflasyon hedeflemesi ve para politikası araçlarına yönelik şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı seviyeye vurgusu ekonomide yeni dönemin yol haritası olarak öne çıktı.

TCMB’nin dün 475 baz puanla Nihayet 2 yılın en Kuvvetli faiz artırımına imza atması ve tek faize geçişle para politikasında sadeleşmeye geçmesi, Bütün bu beklentileri destekleyen bir gelişme oldu ve küresel çapta belirsizliklerin yüksek seyrettiği bir ortamda Türk lirası varlıkların pozitif ayrışmasını sağladı. Bütün bu gelişmelerle 6 Kasım ile biten haftada tarihi zirvesini gören dolar/TL düşüş eğilimine girerken, bu süreçte Diyar risk primi ve tahvil faizlerinde Mühim düşüş görüldü, borsada ise rekor üstüne rekor kırıldı.

BORSADA REKORLAR SERİSİ

“Ekonomide yeni dönem” açıklamaları ve bu paralelde atılan adımlarla Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde özellikle banka hisseleri öncülüğünde Kuvvetli bir yükseliş yaşanırken, endeks Nihayet zamanlarda birçok alanda rekor kırdı. TCMB’nin faiz kararı sonrası dün güçlenen alıcılı seyirle günü 1.313,02 puanla tarihi yüksek seviyeden tamamlayan BIST 100 endeksi, 55,4 milyar liralık işlem hacmiyle de bu alanda yeni bir rekor kırdı. Endeks söz konusu gün de yükselişine devam ederken, gün içinde tarihi zirvesini 1.327,40 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi geçen hafta yüzde 8,33 Kıymet kazanarak Nihayet 7 yılın en iyi haftalık performansını sergilemişti. Dolar bazlı bakıldığında ise bu performans haftalık bazda Kasım 2008’den bu yana en iyi yükselişe işaret etti. Ay başından bu yana yüzde 30’dan Çok yükselen bankacılık endeksinin bu yükselişte katkısı büyük oldu. Geçen hafta yüzde 22,6’lık yükselişle Ekim 2008’den bu yana en Kuvvetli haftalık performansını sergileyen bankacılık endeksi, dolar bazlı ise yüzde 36,37 Kıymet kazandı ve Ekim 2008’den bu yana en Kuvvetli artışı kaydetti. Endeksin 6 Kasım’dan bugüne kadar geçen iki haftalık süreçteki yükselişi ise yüzde 11’i aştı.

YÜZDE 11,8 Kıymet KAZANDI

Dolar/TL paritesi, 6 Kasım’da 8,5832 ile tarihi zirvesini görmesinin ardından, yapılan açıklamalarla düşüş eğilimine girdi. Özellikle TCMB Başkanı Ağbal’ın 9 Kasım sabahı yaptığı Kuvvetli yönlendirme sonrası yüzde 5,5 ile Nihayet 2 yılın en sert düşüşünü yaşayan parite, bundan sonraki dönemde de kademeli gerilemesini sürdürdü.

Merkez Bankası’nın Faiz kararının ardından dün 7,5112 ile Nihayet iki ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar/TL paritesi, söz konusu gün 7,57 seviyelerinde Devinim ederken, ekonomistler atılan adımların bir yansıması olarak kurda düşüşün devam edeceğini öngörüyor. Nihayet iki haftalık sürece bakıldığında 8,8532’lerden 7,57’lere gerileyen dolar/TL’deki düşüşün yüzde 11,8 düzeyinde gerçekleşmesi dikkati çekiyor.

“UZUN VADELİ TAHVİL FAİZLERİ 4,5 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE”

Türkiye’de uzun vadeli tahvil faizleri, ekonomide yeni dönem söylemleri ile 6 Kasım’da bulunduğu yüzde 14,12 seviyelerinden kademeli bir şekilde düşüşe geçti. Dün TCMB’nin faiz kararının açıklanmasının ardından yüzde 11,88 ile 1 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi gören uzun vadeli tahvil faizleri söz konusu gün de aşağı yönlü hareketini sürdürerek yüzde 11,84 seviyelerinde bulunuyor. Aynı şekilde Türkiye’de kısa vadeli tahvil faizleri ise 6 Kasım’da görülen yüzde 15,30 seviyesinden dün yüzde 13,61’e gerilerken, söz konusu gün de yüzde 13,82 seviyesinde Devinim ediyor.

Nihayet iki haftadaki gelişmelere paralel, Diyar risk primi göstergesi CDS (Credit Default Swaps) tarafında da Mühim iyileşme yaşandı. 6 Kasım’da 528 baz puandan kapanan Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi, bu tarihten itibaren düşüş eğilimine girdi. Söz konusu gösterge dün faiz kararının açıklanmasının ardından 366 baz puanla 24 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye inerken, söz konusu gün 376 baz puan seviyesinde seyrediyor. Böylece Türk lirası varlıklara ilginin devamı açısından Mühim bir gösterge olan CDS’teki düşüş, Nihayet iki haftalık süreçte 152 baz puanı buldu.

Elvan, Merkez’in kararını değerlendirdi

 

Dolar 7.59 TL seviyelerinde

 

Daron Acemoğlu’ndan Albayrak yorumu

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*