Tiflis’te seçim sonuçlarına protestoya polis müdahalesi haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Tiflis’te seçim sonuçlarına protestoya polis müdahalesi haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Gürcistan’da 31 Ekim’de düzenlenen Genel seçimin sonuçlarını kabul etmeyerek seçimin yenilenmesini talep eden binlerce Kişi sokaklara dökülürken Gürcistan İçişleri Bakanlığı, güvenlik güçlerinin Başşehir Tiflis’te Merkez Seçim Komisyonu binasına zorla girmeye çalışan muhalif protestocuları dağıtmak için tazyikli su kullandıklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin Merkez Seçim Komisyonu binasına zorla girmeye çalışan muhalif protestocuları dağıtmak için tazyikli su kullandıkları ifade edildi.

Açıklamada, “Merkez Seçim Komisyonu binası önündeki Eylem sırasında göstericiler, binaya zorla girmeye çalışırken polis tarafından engellendi. Göstericiler, şiddet içeren yöntemler kullandıkları ve polisin talimatlarına uymadıkları için Gürcistan İçişleri Bakanlığı, yasaların öngördüğü orantılı Güç uyguladı” ifadelerine yer verildi.

Sputnik muhabirinin sahadan aktardığı bilgiye göre ise kolluk kuvvetleri, protestocuları dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı, müdahale sonucu birkaç gösterici yaralandı.

Muhalefet hükümete karşı tepkili

Tiflis’te parlamento binası karşısında, Genel seçimin yenilenmesini isteyen muhalefetteki Birleşik Ulusal Hareketinin öncülüğündeki ‘Birleşik Ulusal Hareketi-Birleşik Muhalefet’ seçim bloku ve destekçileri protesto düzenledi.

Muhalifler, Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Tamar Jvania’nın görevden alınması talebinin hükümet tarafından yerine getirilmemesi üzerine Seçim Komisyonu binasını kuşatmaya karar verdiklerini açıkladı.

Parlamento binasının önünden ayrılan göstericiler, yaklaşık 15 kilometre mesafedeki Seçim Komisyonu binasına doğru yürüyüşe geçti.

Muhalefet ortak bildiri imzalamıştı

Muhalefet, ülkenin tarihinde ilk kez Ekseriyet yerine nispi temsil sistemi ile düzenlenen ve parlamentoya girecek 150 milletvekilini belirmek için yapılan seçimde, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin yüzde 48,24 Oy almasına tepki göstererek hükümeti hile yapmakla suçluyor.

Aralarında seçim barajını geçen partilerin de olduğu muhalefet, parlamentoya girmemek, sonuçları reddetmek ve seçimin yenilenmesini talep etmek amacıyla 3 Kasım’da ortak bildiri imzalamıştı.

Gürcistan’daki Genel seçimler ve sonuçları

Genel seçimde garanti olmayan ilk sonuçlara göre, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi yüzde 48,24 ile birinci sırada yer alırken, yüzde birlik barajı aşan yedi siyasi oluşum parlamentoya girmeye hak kazanmış durumda.


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*